As considered in the Select Committee, further considered.
Clauses 1 to 5 ordered to stand part of the Bill.
Question proposed, That the clause stand part of the Bill.
Question put and agreed to.
Clause 6 ordered to stand part of the Bill.
Question proposed, That the clause stand part of the Bill.
Question put and agreed to.
Clause 7 ordered to stand part of the Bill.
Question proposed, That the clause stand part of the Bill.
Question put and agreed to.
Clause 8 ordered to stand part of the Bill.
Clauses 9 to 14 ordered to stand part of the Bill.
Question proposed, That the clause stand part of the Bill.
Question put and agreed to.
Clause 15 ordered to stand part of the Bill.
Clauses 16 and 17 ordered to stand part of the Bill.
Schedule 1 agreed to.
Clauses 18 and 19 ordered to stand part of the Bill.
Schedule 2 agreed to.
Clauses 20 to 22 ordered to stand part of the Bill.
Question proposed, That this schedule be the Third schedule to the Bill.
Question put and agreed to.
Schedule 3 agreed to.
Clauses 23 to 26 ordered to stand part of the Bill.
Question proposed, That the clause stand part of the Bill.
Question put and agreed to.
Clause 27 ordered to stand part of the Bill.
Clauses 28 and 29 ordered to stand part of the Bill.
Schedule 4 agreed to.
Clause 30 ordered to stand part of the Bill .
I beg to move amendment No. 2, in clause 31, page 32, line 11, after "operation", insert--
'except in matters relating to a serious crime or police raid;'.
Amendment, by leave, withdrawn.
I beg to move amendment No. 4, in page 32, line 13, after "privileges", insert--
', and be subject to the code of conduct and disciplinary procedures,'.
Amendment, by leave, withdrawn.
Question proposed, That the clause stand part of the Bill.
It being half-past Nine o'clock , The First Deputy Chairman of Ways and Means put the Question, pursuant to Orders [7 November 2000 and this day]:--
The Committee divided: Ayes 308, Noes 128.
Historical Hansard | Online Hansard |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
Peter Atkinson | Hexham | Con | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | no |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Mr Ian Bruce | South Dorset | Con | no |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | no |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | no |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | no |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con | no |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | no |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con | no |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | no |
Mr James Cran | Beverley and Holderness | Con | no |
David Curry | Skipton and Ripon | Con | no |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con | no |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | no |
Sir Peter Emery | East Devon | Con | no |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | Con | no |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | no |
Christopher Fraser | Mid Dorset and North Poole | Con | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
Mrs Teresa Gorman | Billericay | Con | no |
James Gray | North Wiltshire | Con | tellno |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
John Horam | Orpington | Con | no |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | no |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | no |
Michael Jack | Fylde | Con | no |
Robert Jackson | Wantage | Con | no |
Sir Geoffrey Johnson Smith | Wealden | Con | no |
Robert Key | Salisbury | Con | no |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Sir Peter Lloyd | Fareham | Con | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Sir Nicholas Lyell | North East Bedfordshire | Con | no |
Mr John MacGregor | South Norfolk | Con | no |
David Maclean | Penrith and The Border | Con | no |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con | no |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | no |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | no |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con | no |
Mr Patrick Nicholls | Teignbridge | Con | no |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | no |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | tellno |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | no |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | Con | no |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con | no |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Richard Spring | West Suffolk | Con | no |
Mr Nick St Aubyn | Guildford | Con | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | no |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | no |
Mr John Taylor | Solihull | Con | no |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | no |
Mr John Townend | East Yorkshire | Con | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | no |
Mr Michael Trend | Windsor | Con | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Peter Viggers | Gosport | Con | no |
Robert Walter | North Dorset | Con | no |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con | no |
Sir Ray Whitney | Wycombe | Con | no |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | no |
David Wilshire | Spelthorne | Con | no |
Ann Winterton | Congleton | Con | no |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | no |
George Young | North West Hampshire | Con | no |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | absent |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | absent |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | absent |
Mr David Atkinson | Bournemouth East | Con | absent |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | absent |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | absent |
Mr Richard Body | Boston and Skegness | Con | absent |
Mr Peter Brooke | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | absent |
Dr Michael Clark | Rayleigh | Con | absent |
Mr Stephen Day | Cheadle | Con | absent |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con | absent |
Mr David Faber | Westbury | Con | absent |
Mr Norman Fowler | Sutton Coldfield | Con | absent |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | absent |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | absent |
Mr Christopher Gill | Ludlow | Con | absent |
John Greenway | Ryedale | Con | absent |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | absent |
Sir Archie Hamilton | Epsom and Ewell | Con (front bench) | absent |
Mr Edward Heath | Old Bexley and Sidcup | Con | absent |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con | absent |
Mr Michael Heseltine | Henley | Con | absent |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | absent |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | Con | absent |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | absent |
Mr Tom King | Bridgwater | Con (front bench) | absent |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con | absent |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | absent |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | absent |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | absent |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | absent |
Mr David Madel | South West Bedfordshire | Con | absent |
Mr John Major | Huntingdon | Con | absent |
Humfrey Malins | Woking | Con | absent |
Michael Mates | East Hampshire | Con | absent |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | absent |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | absent |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | absent |
Mr Michael Portillo | Kensington and Chelsea | Con | absent |
Mr David Prior | North Norfolk | Con (front bench) | absent |
Mr Andrew Rowe | Faversham and Mid Kent | Con | absent |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | absent |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con | absent |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | absent |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | absent |
Anthony Steen | Totnes | Con | absent |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | absent |
Charles Wardle | Bexhill and Battle | whilst Con | absent |
Mr Bowen Wells | Hertford and Stortford | Con | absent |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con | absent |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | absent |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | absent |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | whilst Deputy Speaker | absent |
Michael Lord | Central Suffolk and North Ipswich | Deputy Speaker (front bench) | absent |
William McCrea | South Antrim | DUP | no |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | no |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | no |
Mr Martin Bell | Tatton | Independent | absent |
Ken Livingstone | Brent East | whilst Independent | absent |
Tommy Graham | West Renfrewshire | whilst Independent Labour | absent |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | aye |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | aye |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | aye |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | aye |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab | aye |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab | aye |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab (minister) | aye |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Mr Tony Benn | Chesterfield | Lab | aye |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab | aye |
Mr Gerry Bermingham | St Helens South | Lab | aye |
Roger Berry | Kingswood | Lab | aye |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | aye |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | aye |
Liz Blackman | Erewash | Lab | aye |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | aye |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | aye |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab (minister) | aye |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Russell Brown | Dumfries | Lab (minister) | aye |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab | aye |
Colin Burgon | Elmet | Lab | aye |
Mrs Christine Butler | Castle Point | Lab | aye |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab (minister) | aye |
Mr Dale Campbell-Savours | Workington | Lab (minister) | aye |
Mr Jamie Cann | Ipswich | Lab | aye |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab | aye |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab | aye |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | aye |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | aye |
Dr David Clark | South Shields | Lab | aye |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | aye |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | aye |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | aye |
Mr Eric Clarke | Midlothian | Lab | aye |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | aye |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | aye |
Mr Tony Colman | Putney | Lab | aye |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab (minister) | aye |
Frank Cook | Stockton North | Lab | aye |
Mr Robin Corbett | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | aye |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Mr Tom Cox | Tooting | Lab | aye |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab (minister) | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Ann Cryer | Keighley | Lab | aye |
John Cryer | Hornchurch | Lab | aye |
John Cummings | Easington | Lab | aye |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | aye |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | aye |
Mr Keith Darvill | Upminster | Lab | aye |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | aye |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | aye |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | aye |
Geraint Davies | Croydon Central | Lab (minister) | aye |
Mr Terry Davis | Birmingham, Hodge Hill | Lab | aye |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | aye |
Janet Dean | Burton | Lab | aye |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | aye |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | aye |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | aye |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab (minister) | aye |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | aye |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | aye |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | aye |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab | aye |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab | aye |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | aye |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab | aye |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab | aye |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab | aye |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Michael Foster | Worcester | Lab | aye |
Mrs Maria Fyfe | Glasgow Maryhill | Lab | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | aye |
Bruce George | Walsall South | Lab | aye |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | aye |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | aye |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | aye |
Mrs Llin Golding | Newcastle-under-Lyme | Lab | aye |
Mrs Eileen Gordon | Romford | Lab | aye |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | aye |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab | aye |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab | aye |
Mr Bruce Grocott | Telford | Lab | aye |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | aye |
Mr John Gunnell | Morley and Rothwell | Lab | aye |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | aye |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | aye |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
John Healey | Wentworth | Lab | aye |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | aye |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
John Heppell | Nottingham East | Lab | aye |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab (minister) | aye |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | aye |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab | aye |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | aye |
Phil Hope | Corby | Lab | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab | aye |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | aye |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | aye |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | aye |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | aye |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab (minister) | aye |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | aye |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | aye |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | aye |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | aye |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | aye |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | aye |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | aye |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | aye |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | aye |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab (minister) | aye |
Mr Barry Jones | Alyn and Deeside | Lab | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab | aye |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | aye |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | aye |
Eric Joyce | Falkirk West | Lab | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | aye |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | aye |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | aye |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | aye |
David Kidney | Stafford | Lab | aye |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | aye |
Ms Oona King | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | aye |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | aye |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | aye |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab | aye |
Bob Laxton | Derby North | Lab | aye |
Chris Leslie | Shipley | Lab | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | aye |
Mr David Lock | Wyre Forest | Lab (minister) | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab | aye |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | aye |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | aye |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | aye |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | aye |
Mr Peter Mandelson | Hartlepool | Lab | aye |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | Lab | aye |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | aye |
Dr Jim Marshall | Leicester South | Lab | aye |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | aye |
Mr John Maxton | Glasgow Cathcart | Lab | aye |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | aye |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | aye |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
John McFall | Dumbarton | Lab | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | aye |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab | aye |
Mr Kevin McNamara | Kingston upon Hull North | Lab | aye |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | aye |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | aye |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab | aye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab (minister) | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab | aye |
Mr Bill Michie | Sheffield, Heeley | Lab | aye |
Alan Milburn | Darlington | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | aye |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab (minister) | aye |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | aye |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | aye |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab | aye |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | aye |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | aye |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | aye |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | aye |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | aye |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | aye |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | aye |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab | aye |
Sandra Osborne | Ayr | Lab | aye |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | aye |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | tellaye |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | aye |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | aye |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | aye |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | aye |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab | aye |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab | aye |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Mr Raymond Powell | Ogmore | Lab | aye |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab | aye |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | aye |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | aye |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | aye |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | aye |
Mr Giles Radice | North Durham | Lab (minister) | aye |
Bill Rammell | Harlow | Lab | aye |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab | aye |
John Reid | Hamilton North and Bellshill | Lab (minister) | aye |
John Robertson | Glasgow Anniesland | Lab | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab (minister) | aye |
Mr Jeff Rooker | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | aye |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | aye |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | aye |
Mr Ted Rowlands | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | aye |
Christine Russell | City of Chester | Lab | aye |
Joan Ryan | Enfield North | Lab | aye |
Martin Salter | Reading West | Lab | aye |
Mohammad Sarwar | Glasgow Govan | Lab | aye |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | aye |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | aye |
Mr Robert Sheldon | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | aye |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | aye |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | aye |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | aye |
Angela Smith | Basildon | Lab | aye |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | aye |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | aye |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | aye |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | aye |
Mr Peter Snape | West Bromwich East | Lab | aye |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | aye |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab | aye |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | aye |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | aye |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | aye |
Ian Stewart | Eccles | Lab | aye |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | aye |
Howard Stoate | Dartford | Lab | aye |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | aye |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | aye |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | aye |
Mr Peter Temple-Morris | Leominster | whilst Lab | aye |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | aye |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | aye |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | tellaye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | aye |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | aye |
Neil Turner | Wigan | Lab | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab | aye |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab (minister) | aye |
Mr Bill Tynan | Hamilton South | Lab | aye |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Claire Ward | Watford | Lab | aye |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab | aye |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | aye |
Alan Williams | Swansea West | Lab | aye |
Michael Wills | North Swindon | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab | aye |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | aye |
Shaun Woodward | Witney | whilst Lab | aye |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab | aye |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab | aye |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | aye |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | aye |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | absent |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab | absent |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | absent |
Mr Joe Ashton | Bassetlaw | Lab | absent |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | absent |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab | absent |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | absent |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | absent |
Tony Blair | Sedgefield | Lab (minister) | absent |
Hazel Blears | Salford | Lab | absent |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | absent |
David Borrow | South Ribble | Lab | absent |
Gordon Brown | Dunfermline East | Lab (minister) | absent |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | absent |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab (minister) | absent |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | absent |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | absent |
David Chaytor | Bury North | Lab | absent |
Malcolm Chisholm | Edinburgh North and Leith | Lab | absent |
Ms Judith Church | Dagenham | Lab | absent |
Paul Clark | Gillingham | Lab | absent |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab | absent |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | absent |
Vernon Coaker | Gedling | Lab | absent |
Robin Cook | Livingston | Lab (minister) | absent |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | absent |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | absent |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | absent |
Mr Lawrence Cunliffe | Leigh | Lab | absent |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | absent |
Mr Tam Dalyell | Linlithgow | Lab | absent |
Mr Ron Davies | Caerphilly | Lab | absent |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | absent |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | absent |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | absent |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | absent |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | absent |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab (minister) | absent |
Sam Galbraith | Strathkelvin and Bearsden | Lab | absent |
George Galloway | Glasgow Kelvin | Lab | absent |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | absent |
Dr Norman Godman | Greenock and Inverclyde | Lab | absent |
Patrick Hall | Bedford | Lab | absent |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | absent |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | absent |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | absent |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | absent |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | absent |
John Home Robertson | East Lothian | Lab | absent |
Jimmy Hood | Clydesdale | Lab (minister) | absent |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | absent |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | absent |
Fiona Jones | Newark | Lab | absent |
Ms Jenny Jones | Wolverhampton South West | Lab | absent |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | absent |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab | absent |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | absent |
Ms Tess Kingham | Gloucester | Lab | absent |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | absent |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | absent |
Tom Levitt | High Peak | Lab | absent |
Ivan Lewis | Bury South | Lab | absent |
Mr Terry Lewis | Worsley | Lab | absent |
Mrs Helen Liddell | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | absent |
Martin Linton | Battersea | Lab | absent |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab | absent |
Dr John Marek | Wrexham | Lab | absent |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | absent |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | absent |
John McAllion | Dundee East | Lab | absent |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | absent |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | absent |
Henry McLeish | Central Fife | Lab | absent |
Gillian Merron | Lincoln | Lab | absent |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | absent |
Margaret Moran | Luton South | Lab | absent |
Mr Rhodri Morgan | Cardiff West | Lab | absent |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | absent |
Sir John Morris | Aberavon | Lab | absent |
Dr Mo Mowlam | Redcar | Lab (minister) | absent |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | absent |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | absent |
Dan Norris | Wansdyke | Lab | absent |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab | absent |
Mr Tom Pendry | Stalybridge and Hyde | Lab | absent |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | absent |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | absent |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | absent |
Mr Allan Rogers | Rhondda | Lab | absent |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | absent |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | absent |
Ms Debra Shipley | Stourbridge | Lab | absent |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | absent |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | absent |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | absent |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab | absent |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab | absent |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | absent |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | absent |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | absent |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | absent |
Dr George Turner | North West Norfolk | Lab | absent |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | absent |
Dr Alan Williams | Carmarthen East and Dinefwr | Lab | absent |
Betty Williams | Conwy | Lab | absent |
Mr Brian Wilson | Cunninghame North | Lab (minister) | absent |
Mr Jimmy Wray | Glasgow Baillieston | Lab | absent |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | absent |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Mr John Burnett | Torridge and West Devon | LDem | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem | no |
Mr Ronnie Fearn | Southport | LDem | no |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | no |
Paul Keetch | Hereford | LDem | no |
Mr Richard Livsey | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Mark Oaten | Winchester | LDem | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | no |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | no |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | no |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | absent |
Mr Paddy Ashdown | Yeovil | LDem (front bench) | absent |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | absent |
Mrs Jackie Ballard | Taunton | LDem | absent |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | absent |
Dr Peter Brand | Isle of Wight | LDem | absent |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem | absent |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | absent |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | absent |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | absent |
Mr David Chidgey | Eastleigh | LDem (front bench) | absent |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | absent |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | absent |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | absent |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | absent |
Sandra Gidley | Romsey | LDem | absent |
Donald Gorrie | Edinburgh West | LDem | absent |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | absent |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | absent |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | absent |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | absent |
Mr Nigel Jones | Cheltenham | LDem (front bench) | absent |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | absent |
Mr Archy Kirkwood | Roxburgh and Berwickshire | LDem (front bench) | absent |
Mr Robert Maclennan | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | absent |
Mrs Ray Michie | Argyll and Bute | LDem | absent |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | absent |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | absent |
Mr David Rendel | Newbury | LDem | absent |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | absent |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem | absent |
Jim Wallace | Orkney and Shetland | LDem | absent |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Mr Simon Thomas | Ceredigion | PC | no |
Mr Dafydd Wigley | Caernarfon | PC | no |
Mr Ieuan Wyn Jones | Ynys Môn | PC | absent |
Mr John Hume | Foyle | SDLP | absent |
Mr Seamus Mallon | Newry and Armagh | SDLP | absent |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | absent |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Alasdair Morgan | Galloway and Upper Nithsdale | SNP | aye |
Roseanna Cunningham | Perth | SNP | absent |
Margaret Ewing | Moray | SNP | absent |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP | absent |
John Swinney | North Tayside | SNP | absent |
Andrew Welsh | Angus | SNP | absent |
Michael Martin | Glasgow Springburn | whilst Speaker (front bench) | absent |
Robert McCartney | North Down | UKUP | absent |
Mr William Ross | East Londonderry | UUP | no |
Martin Smyth | Belfast South | UUP | no |
Mr Roy Beggs | East Antrim | UUP | absent |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | UUP (front bench) | absent |
Mr Ken Maginnis | Fermanagh and South Tyrone | UUP | absent |
John Taylor | Strangford | UUP | absent |
Mr William Thompson | West Tyrone | UUP | absent |
Rt Hon David Trimble | Upper Bann | UUP (front bench) | absent |
Mr Cecil Walker | Belfast North | UUP | absent |