I beg to move,
That this House views with great concern the rise in gun crime and domestic burglary, the growing demoralisation of the police, the increasing sense of helplessness of the honest citizen and the apparent inability of the Government to provide a coherent, long-term strategy to resolve these problems; and deprecates the Home Secretary's resort to short-term, irrelevant and illiberal measures to conceal this failure.
I beg to move, To leave out from XHouse" to the end of the Question, and to add instead thereof:
Xwelcomes the steps the Government has taken and continues to take to reform all aspects of law enforcement including increasing police numbers to record levels and the 6.1 per cent. increase in police funding for 2003–04; further welcomes the steps the Government is taking to modernise the criminal justice system through the coherent long-term strategies and the introduction of the Criminal Justice Bill; notes that for the last five years crime rates have fallen by 27 per cent. according to the British Crime Survey, that burglary has reduced by 39 per cent. since 1997 and that the chances of becoming a victim of crime are as low as at any time in the last 20 years; and particularly supports the decisive action being taken by the Government to tackle street crime and the rise in gun-related crime."
Question put, That the original words stand part of the Question:-
The House divided: Ayes 152, Noes 365.
Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Peter Atkinson | Hexham | Con | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | aye |
Mr Roy Beggs | East Antrim | UUP | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | aye |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | aye |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
David Burnside | South Antrim | whilst UUP | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | aye |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | aye |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con | aye |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | Con | aye |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | aye |
Mr James Cran | Beverley and Holderness | Con | aye |
David Curry | Skipton and Ripon | Con | aye |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con (front bench) | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | aye |
Mr Peter Duncan | Galloway and Upper Nithsdale | Con | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con | aye |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | whilst Con (front bench) | aye |
Mr Adrian Flook | Taunton | Con | aye |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | aye |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
John Greenway | Ryedale | Con | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con (front bench) | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con | aye |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | aye |
John Horam | Orpington | Con | aye |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | aye |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | whilst Independent Conservative | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | aye |
Boris Johnson | Henley | Con | aye |
Robert Key | Salisbury | Con | aye |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con | aye |
Greg Knight | East Yorkshire | Con | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | aye |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con | aye |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
Michael Mates | East Hampshire | Con | aye |
Francis Maude | Horsham | Con | aye |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | aye |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con | aye |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | aye |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
Mr Michael Portillo | Kensington and Chelsea | Con | aye |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | tellaye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | aye |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | aye |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | whilst Con | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | aye |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Bob Spink | Castle Point | Con | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con | aye |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | aye |
Anthony Steen | Totnes | Con | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | aye |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | aye |
Mr John Taylor | Solihull | Con | aye |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | aye |
Mr Simon Thomas | Ceredigion | PC | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | aye |
Mr Michael Trend | Windsor | Con | aye |
Rt Hon David Trimble | Upper Bann | UUP (front bench) | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Peter Viggers | Gosport | Con | aye |
Robert Walter | North Dorset | Con (front bench) | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | tellaye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | aye |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | aye |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | aye |
David Wilshire | Spelthorne | Con | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | no |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | no |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | no |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | no |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
Vera Baird | Redcar | Lab | no |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab | no |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | no |
John Barrett | Edinburgh West | LDem | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
John Battle | Leeds West | Lab | no |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | no |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | no |
David Borrow | South Ribble | Lab | no |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab | no |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries | Lab (minister) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | no |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | no |
David Cairns | Greenock and Inverclyde | Lab | no |
Patsy Calton | Cheadle | LDem | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab | no |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab (minister) | tellno |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | no |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | no |
David Chaytor | Bury North | Lab | no |
Mr David Chidgey | Eastleigh | LDem (front bench) | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | no |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | no |
Paul Clark | Gillingham | Lab | no |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab | no |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | no |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | no |
Mr Tony Colman | Putney | Lab | no |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab (minister) | no |
Robin Cook | Livingston | Lab (minister) | no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab (minister) | no |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | no |
Mr Tom Cox | Tooting | Lab | no |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | no |
John Cryer | Hornchurch | Lab | no |
John Cummings | Easington | Lab | no |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Mr Tam Dalyell | Linlithgow | Lab | no |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | no |
Mr Terry Davis | Birmingham, Hodge Hill | Lab | no |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | no |
Janet Dean | Burton | Lab | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab | no |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab (minister) | no |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | no |
Ms Sue Doughty | Guildford | LDem | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | no |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | no |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab | no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | no |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | no |
Sandra Gidley | Romsey | LDem | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | no |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab | no |
John Grogan | Selby | Lab | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
David Hanson | Delyn | Lab | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | no |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | no |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab | no |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem | no |
Jimmy Hood | Clydesdale | Lab (minister) | no |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | no |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab | no |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | no |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | no |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | no |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | no |
Eric Joyce | Falkirk West | Lab (minister) | no |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | no |
Paul Keetch | Hereford | LDem | no |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab (minister) | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab (minister) | no |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | no |
David Kidney | Stafford | Lab | no |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | no |
Ms Oona King | Bethnal Green and Bow | Lab | no |
Mr Archy Kirkwood | Roxburgh and Berwickshire | LDem (front bench) | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |
Bob Laxton | Derby North | Lab | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | no |
Chris Leslie | Shipley | Lab (minister) | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | no |
Mr Terry Lewis | Worsley | Lab | no |
Martin Linton | Battersea | Lab | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Mr John Lyons | Strathkelvin and Bearsden | Lab | no |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab | no |
John MacDougall | Central Fife | Lab | no |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | no |
Denis MacShane | Rotherham | Lab (minister) | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab | no |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab | no |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | no |
Dr Jim Marshall | Leicester South | Lab | no |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | no |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | no |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | no |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | no |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | no |
Ann McKechin | Glasgow Maryhill | Lab (minister) | no |
Mr Kevin McNamara | Kingston upon Hull North | Lab | no |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | no |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab (minister) | no |
Alan Meale | Mansfield | Lab | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | no |
Chris Mole | Ipswich | Lab | no |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab (minister) | no |
Margaret Moran | Luton South | Lab | no |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab | no |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | no |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab | no |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | no |
Mark Oaten | Winchester | LDem | no |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | no |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | no |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab | no |
Sandra Osborne | Ayr | Lab | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | no |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | no |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | no |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | no |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab | no |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | no |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | no |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | no |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab | no |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab | no |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | no |
Andy Reed | Loughborough | Lab | no |
John Reid | Hamilton North and Bellshill | Lab (minister) | no |
Mr David Rendel | Newbury | LDem | no |
John Robertson | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab (minister) | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | no |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | no |
Martin Salter | Reading West | Lab | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem | no |
Mohammad Sarwar | Glasgow Govan | Lab | no |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | no |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | no |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | no |
Jim Sheridan | West Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Ms Debra Shipley | Stourbridge | Lab | no |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | no |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | no |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab | no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | no |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | no |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | no |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | no |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | no |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | no |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | no |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | no |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab | no |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab | no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | no |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | no |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | no |
Neil Turner | Wigan | Lab | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | tellno |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab (minister) | no |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Mr Bill Tynan | Hamilton South | Lab | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | no |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Claire Ward | Watford | Lab | no |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab | no |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | no |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | no |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Michael Wills | North Swindon | Lab (minister) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | no |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab (minister) | absent |
Mr David Atkinson | Bournemouth East | Con | absent |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | absent |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | absent |
Roger Berry | Kingswood | Lab | absent |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | absent |
Tony Blair | Sedgefield | Lab (minister) | absent |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | absent |
Gordon Brown | Dunfermline East | Lab (minister) | absent |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | absent |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | absent |
Mr John Burnett | Torridge and West Devon | LDem | absent |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | absent |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | absent |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | absent |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | absent |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | absent |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | absent |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | absent |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | absent |
Frank Cook | Stockton North | Lab | absent |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab | absent |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | absent |
Ann Cryer | Keighley | Lab | absent |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | absent |
Mr Paul Daisley | Brent East | Lab | absent |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | absent |
Geraint Davies | Croydon Central | Lab (minister) | absent |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | absent |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | absent |
Pat Doherty | West Tyrone | SF | absent |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | whilst UUP (front bench) | absent |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con | absent |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | absent |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | absent |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | absent |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | absent |
Ms Annabelle Ewing | Perth | SNP | absent |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | absent |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | absent |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab | absent |
George Galloway | Glasgow Kelvin | whilst Lab | absent |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | absent |
Bruce George | Walsall South | Lab | absent |
Michelle Gildernew | Fermanagh and South Tyrone | SF | absent |
Paul Goodman | Wycombe | Con | absent |
Mr Matthew Green | Ludlow | LDem | absent |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | absent |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | absent |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | absent |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | absent |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | absent |
Tom Harris | Glasgow Cathcart | Lab (minister) | absent |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | Deputy Speaker | absent |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | absent |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | absent |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab (minister) | absent |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | absent |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | absent |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | absent |
Mr John Hume | Foyle | SDLP | absent |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | absent |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | absent |
Michael Jack | Fylde | Con | absent |
Robert Jackson | Wantage | whilst Con | absent |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab (minister) | absent |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab | absent |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | absent |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | absent |
Mr Nigel Jones | Cheltenham | LDem (front bench) | absent |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | absent |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | absent |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | absent |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | absent |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | absent |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab | absent |
Tom Levitt | High Peak | Lab | absent |
Mrs Helen Liddell | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | absent |
Michael Lord | Central Suffolk and North Ipswich | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Mr Iain Luke | Dundee East | Lab | absent |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | absent |
Mr Seamus Mallon | Newry and Armagh | SDLP | absent |
Mr Peter Mandelson | Hartlepool | Lab | absent |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | whilst LDem | absent |
Michael Martin | Glasgow Springburn | Speaker (front bench) | absent |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | absent |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab | absent |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | absent |
Patrick Mercer | Newark | Con | absent |
Alan Milburn | Darlington | Lab (minister) | absent |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | absent |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | absent |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | absent |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | absent |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | absent |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | absent |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | absent |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | absent |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | absent |
Mrs Anne Picking | East Lothian | Lab | absent |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | absent |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab | absent |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC | absent |
Bill Rammell | Harlow | Lab (minister) | absent |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | absent |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab | absent |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | absent |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | absent |
Iris Robinson | Strangford | DUP | absent |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | absent |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | absent |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP | absent |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | absent |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | absent |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | absent |
Martin Smyth | Belfast South | whilst UUP | absent |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab | absent |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | absent |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | absent |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | absent |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent | absent |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | absent |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | absent |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | absent |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | absent |
Betty Williams | Conwy | Lab | absent |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | absent |
Mr Brian Wilson | Cunninghame North | Lab (minister) | absent |
Ann Winterton | Congleton | whilst Con | absent |
Pete Wishart | North Tayside | SNP (front bench) | absent |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab | absent |
Mr Jimmy Wray | Glasgow Baillieston | Lab | absent |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem | absent |