School Transport Bill — Clause 1 — School travel schemes — 16 Dec 2004 at 15:15

The Aye-voters failed to change the School Transport Bill to make it necessary for the local authority to consult with the Welsh Assembly when they proposed their travel scheme.

The actual amendment was: in page 2, line 12 [Clause 1], at end insert:

2A (1) Scheme authorities shall, prior to the submission of a proposed school travelscheme to the appropriate national authority, undertake a consultation process in accordance with regulations made by—

(a) in England, the Secretary of State, and (b) in Wales, the Assembly for Wales.
(2) Regulations under subparagraphs (l)(a) or (b) may, in particular, include a list of statutory consultees to be asked for comments on the proposed scheme and provide for the nature of the consultation process.

The debate up until this point had been about a different amendment that had been withdrawn and replaced with this one immediately before the vote.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 101 (+2 tell)063.2%
Independent1 0050.0%
Lab228 (+2 tell) 0056.5%
LDem0 26047.3%
SDLP0 1033.3%
UUP0 2040.0%
Total:229 130057.2%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Mr David AtkinsonBournemouth EastConaye
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
John BaronBillericayCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)aye
David CameronWitneyConaye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldContellaye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleCon (front bench)aye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)aye
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireConaye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
John HoramOrpingtonCon (front bench)aye
Michael JackFyldeCon (front bench)aye
Robert KeySalisburyCon (front bench)aye
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamCon (front bench)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Con (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)tellaye
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle PointCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Mr John TaylorSolihullCon (front bench)aye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Peter ViggersGosportCon (front bench)aye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
David WilshireSpelthorneCon (front bench)aye
Ann WintertonCongletonwhilst Con (front bench)aye
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Derek ConwayOld Bexley and SidcupCon (front bench)absent
Mr James CranBeverley and HoldernessCon (front bench)absent
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)absent
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)absent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleCon (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Mr Adrian FlookTauntonCon (front bench)absent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)absent
Edward GarnierHarboroughConabsent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Mr Nick HawkinsSurrey HeathCon (front bench)absent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Robert JacksonWantagewhilst Con (front bench)absent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Boris JohnsonHenleyConabsent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)absent
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)absent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)absent
Francis MaudeHorshamConabsent
Mr Archie NormanTunbridge WellsCon (front bench)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
John RandallUxbridgeCon (front bench)absent
Mrs Marion RoeBroxbourneCon (front bench)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)absent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)absent
Gary StreeterSouth West DevonConabsent
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)absent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Mr Michael TrendWindsorCon (front bench)absent
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)absent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)absent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdCon (front bench)absent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst DUP (front bench)absent
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst DUPabsent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)no
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Independentabsent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)tellno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)no
Vera BairdRedcarLab (minister)no
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLabno
Stephen ByersNorth TynesideLabno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabno
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
David CairnsGreenock and InverclydeLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Mrs Anne CampbellCambridgeLab (minister)no
Mr Roger CasaleWimbledonLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)no
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)no
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)no
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)no
Ms Helen ClarkPeterboroughLab (minister)no
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Mr Tony ColmanPutneyLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLab (minister)no
John CryerHornchurchLabno
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLab (minister)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLabno
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Barbara FollettStevenageLab (minister)no
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLab (minister)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
John GroganSelbyLabno
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Patrick HallBedfordLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)tellno
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)no
Mr Alan HurstBraintreeLab (minister)no
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)no
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Ruth KellyBolton WestLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
David KidneyStaffordLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLab (minister)no
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)no
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLabno
Martin LintonBatterseaLab (minister)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Mr Iain LukeDundee EastLab (minister)no
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
John MacDougallCentral FifeLab (minister)no
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
John MannBassetlawLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Eric MartlewCarlisleLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
John McFallDumbartonLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLab (minister)no
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLab (minister)no
Mr John McWilliamBlaydonLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLab (minister)no
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Dan NorrisWansdykeLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLab (minister)no
Sandra OsborneAyrLab (minister)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Ms Linda PerhamIlford NorthLab (minister)no
Mrs Anne PickingEast LothianLab (minister)no
Mr Colin PickthallWest LancashireLab (minister)no
Mr Peter PikeBurnleyLab (minister)no
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Mr Kerry PollardSt AlbansLab (minister)no
Mr Chris PondGraveshamLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)no
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLabno
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLabno
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLab (minister)no
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)no
Clare ShortBirmingham, LadywoodLabno
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Marsha SinghBradford WestLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Ian StewartEcclesLab (minister)no
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)no
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Mr Bill TynanHamilton SouthLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Claire WardWatfordLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Michael WillsNorth SwindonLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLabno
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLab (minister)absent
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)absent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)absent
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLab (minister)absent
Mr Harold BestLeeds North WestLab (minister)absent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Bob BlizzardWaveneyLababsent
David BlunkettSheffield, BrightsideLababsent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)absent
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLababsent
Russell BrownDumfriesLab (minister)absent
Chris BryantRhonddaLab (minister)absent
Colin BurgonElmetLababsent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)absent
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)absent
Martin CatonGowerLab (minister)absent
David ChaytorBury NorthLab (minister)absent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLab (minister)absent
David ClellandTyne BridgeLab (minister)absent
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLababsent
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)absent
Frank CookStockton NorthLab (minister)absent
Robin CookLivingstonLababsent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)absent
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)absent
Mr Tom CoxTootingLababsent
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)absent
Ann CryerKeighleyLab (minister)absent
John CummingsEasingtonLab (minister)absent
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)absent
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)absent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Mrs Valerie DaveyBristol WestLab (minister)absent
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)absent
Mr Denzil DaviesLlanelliLababsent
Janet DeanBurtonLab (minister)absent
Frank DoranAberdeen CentralLab (minister)absent
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)absent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLab (minister)absent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLab (minister)absent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)absent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLababsent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Bruce GeorgeWalsall SouthLab (minister)absent
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)absent
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)absent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)absent
David HamiltonMidlothianLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Mr Ivan HendersonHarwichLab (minister)absent
Stephen HesfordWirral WestLababsent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
Mr David HinchliffeWakefieldLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLababsent
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)absent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLababsent
Brian JenkinsTamworthLab (minister)absent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Sally KeebleNorthampton NorthLababsent
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)absent
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)absent
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)absent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLab (minister)absent
Tom LevittHigh PeakLab (minister)absent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Tony LloydManchester CentralLababsent
Ian LucasWrexhamLab (minister)absent
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLab (minister)absent
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)absent
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)absent
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Chris McCaffertyCalder ValleyLab (minister)absent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)absent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLab (minister)absent
Alan MealeMansfieldLababsent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)absent
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLababsent
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)absent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Mr Bill O'BrienNormantonLab (minister)absent
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Mrs Diana OrganForest of DeanLab (minister)absent
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)absent
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)absent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Ken PurchaseWolverhampton North EastLababsent
Bill RammellHarlowLab (minister)absent
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLab (minister)absent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)absent
Mr Ernie RossDundee WestLab (minister)absent
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)absent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLab (minister)absent
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLab (minister)absent
Mr Phil SawfordKetteringLababsent
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLababsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)absent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLab (minister)absent
Alan SimpsonNottingham SouthLab (minister)absent
Angela SmithBasildonLab (minister)absent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLababsent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)absent
John SmithVale of GlamorganLababsent
Mr Llew SmithBlaenau GwentLababsent
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)absent
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Rachel SquireDunfermline WestLab (minister)absent
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLab (minister)absent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLab (minister)absent
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLab (minister)absent
Howard StoateDartfordLab (minister)absent
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLab (minister)absent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)absent
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)absent
Mr Gareth ThomasClwyd WestLab (minister)absent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Paddy TippingSherwoodLab (minister)absent
Jon TrickettHemsworthLab (minister)absent
Paul TruswellPudseyLababsent
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)absent
Neil TurnerWiganLab (minister)absent
Derek TwiggHaltonLab (minister)absent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)absent
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLab (minister)absent
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)absent
Betty WilliamsConwyLab (minister)absent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLababsent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLab (minister)absent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)absent
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDem (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Ms Sue DoughtyGuildfordLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Mr Parmjit GillLeicester SouthLDemaye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)aye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Mr David RendelNewburyLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)aye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Norman BakerLewesLDemabsent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)absent
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)absent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Patsy CaltonCheadleLDem (front bench)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)absent
Mr Matthew GreenLudlowLDem (front bench)absent
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
David LawsYeovilLDem (front bench)absent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDem (front bench)absent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)absent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)absent
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)absent
Sarah TeatherBrent EastLDemabsent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemabsent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)absent
Mr Simon ThomasCeredigionPC (front bench)absent
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)absent
Mr John HumeFoyleSDLPaye
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLP (front bench)absent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Ms Annabelle EwingPerthSNP (front bench)absent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUP (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUP (front bench)absent
Martin SmythBelfast Southwhilst UUP (front bench)absent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive