Those voting No rejected a change to the new clause that was added into the Legislative and Regulatory Reform Bill by Division 233. This change would have removed the phrase "with or without changes" from the text, which read:
A Minister of the Crown may by order under this section make any provision which he considers [necessary to implement the] recommendations of any one or more of the United Kingdom Law Commissions, with or without changes.
An alternative amendment which would have substituted those words with:
either without changes or with such changes as are necessary to take into account any development in the law since the time the recommendations were made.
was not called to a vote. This would have been a more interesting amendment, since this made explicit the only reason that the minister provided during the proceedings of the Standing Committee for requiring his ability to change law commission recommendations before implementing them.
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | no |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | aye |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con (front bench) | aye |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | aye |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | no |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | no |
Peter Atkinson | Hexham | Con | aye |
Ian Austin | Dudley North | Lab | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
Vera Baird | Redcar | Lab (minister) | no |
Norman Baker | Lewes | LDem | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con | aye |
Edward Balls | Normanton | Lab (minister) | no |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | aye |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | aye |
John Bercow | Buckingham | whilst Con (front bench) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Roger Berry | Kingswood | Lab (minister) | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | no |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | aye |
Liz Blackman | Erewash | Lab (minister) | tellno |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab (minister) | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | aye |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
James Brokenshire | Hornchurch | Con | aye |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab | no |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | no |
Jeremy Browne | Taunton | LDem (front bench) | tellaye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab (minister) | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con (front bench) | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | aye |
Dawn Butler | Brent South | Lab (minister) | no |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab (minister) | no |
Douglas Carswell | Harwich | Con (front bench) | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | aye |
Ben Chapman | Wirral South | Lab (minister) | no |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab (minister) | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | no |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | aye |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab | no |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | aye |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | no |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | no |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | no |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | no |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | no |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | aye |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | no |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | no |
John Cummings | Easington | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab (minister) | no |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab (minister) | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | no |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | aye |
Philip Davies | Shipley | Con | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | aye |
Janet Dean | Burton | Lab (minister) | no |
Jim Devine | Livingston | Lab (minister) | no |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab (minister) | no |
Andrew Dismore | Hendon | Lab (minister) | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | aye |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab (minister) | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab (minister) | no |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab (minister) | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | aye |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con (front bench) | aye |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab (minister) | no |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | aye |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | aye |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | no |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | aye |
Christopher Fraser | South West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | no |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem | aye |
Bruce George | Walsall South | Lab | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab (minister) | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | no |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Julia Goldsworthy | Falmouth and Camborne | LDem (front bench) | aye |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | aye |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | aye |
John Greenway | Ryedale | Con | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | no |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab (minister) | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | aye |
Greg Hands | Hammersmith and Fulham | Con (front bench) | aye |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | aye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem (front bench) | aye |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con (front bench) | aye |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | aye |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab (minister) | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | no |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | no |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
Sharon Hodgson | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | aye |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | aye |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
John Horam | Orpington | Con (front bench) | aye |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem (front bench) | aye |
David Howarth | Cambridge | LDem (front bench) | aye |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | no |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | aye |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | no |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | aye |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem (front bench) | aye |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab (minister) | no |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | aye |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | aye |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab (minister) | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab (minister) | no |
Adam Ingram | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab (minister) | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | tellno |
Michael Jack | Fylde | Con (front bench) | aye |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | aye |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | no |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | no |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | aye |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab (minister) | no |
Eric Joyce | Falkirk | Lab (minister) | no |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | no |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | aye |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | no |
Barbara Keeley | Worsley | Lab (minister) | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab (minister) | no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | no |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab (minister) | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | no |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem | aye |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab | no |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab (minister) | no |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | no |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | no |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con (front bench) | aye |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | aye |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | no |
Susan Kramer | Richmond Park | LDem (front bench) | aye |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab (minister) | no |
Jacqui Lait | Beckenham | Con (front bench) | aye |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | aye |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab | no |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | aye |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab (minister) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
Tom Levitt | High Peak | Lab (minister) | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | no |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
Martin Linton | Battersea | Lab (minister) | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
John MacDougall | Glenrothes | Lab (minister) | no |
Andrew MacKay | Bracknell | Con (front bench) | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | aye |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | aye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab | no |
Shahid Malik | Dewsbury | Lab (minister) | no |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | aye |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab (minister) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
David Marshall | Glasgow East | Lab (minister) | no |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | no |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
John McFall | West Dunbartonshire | Lab (minister) | no |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | no |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab (minister) | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | no |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab | no |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | no |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | aye |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | aye |
Anne Moffat | East Lothian | Lab (minister) | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab (minister) | no |
Chris Mole | Ipswich | Lab (minister) | no |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | no |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | aye |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | no |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab (minister) | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | aye |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | no |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | aye |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | no |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | aye |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | no |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | aye |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | no |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | no |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | aye |
Mark Oaten | Winchester | LDem | aye |
Bill Olner | Nuneaton | Lab (minister) | no |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem (front bench) | aye |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | aye |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | no |
Andrew Pelling | Croydon Central | whilst Con | aye |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | aye |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab (minister) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | no |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | no |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | aye |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | aye |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab (minister) | no |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | no |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | no |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab (minister) | no |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | aye |
John Reid | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | no |
Willie Rennie | Dunfermline and West Fife | LDem (front bench) | aye |
Malcolm Rifkind | Kensington and Chelsea | Con | aye |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | no |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | no |
Paul Rowen | Rochdale | LDem (front bench) | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | no |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Christine Russell | City of Chester | Lab (minister) | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | aye |
Mohammad Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | no |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | aye |
Alison Seabeck | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | aye |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab (minister) | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | no |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | aye |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | no |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | aye |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Andrew Slaughter | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | no |
Angela Smith | Sheffield, Hillsborough | Lab (minister) | no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | no |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | aye |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab (minister) | no |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab (minister) | no |
Helen Southworth | Warrington South | Lab (minister) | no |
John Spellar | Warley | Lab | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Bob Spink | Castle Point | whilst Con (front bench) | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con (front bench) | aye |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab (minister) | no |
Gavin Strang | Edinburgh East | Lab | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | aye |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab (minister) | no |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | aye |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem | aye |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent (front bench) | aye |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | aye |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | no |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | aye |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Peter Viggers | Gosport | Con (front bench) | aye |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | aye |
Ben Wallace | Lancaster and Wyre | Con (front bench) | aye |
Robert Walter | North Dorset | Con | aye |
Lynda Waltho | Stourbridge | Lab (minister) | no |
Claire Ward | Watford | Lab (minister) | no |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | whilst Lab | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | tellaye |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Steve Webb | Northavon | LDem | aye |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | no |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | aye |
Alan Williams | Swansea West | Lab (minister) | no |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | aye |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | aye |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | aye |
David Wilshire | Spelthorne | Con (front bench) | aye |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Ann Winterton | Congleton | Con (front bench) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | aye |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab (minister) | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | no |
Jeremy Wright | Rugby and Kenilworth | Con | aye |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab (minister) | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab (minister) | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |