Freedom of Information (Amendment) Bill — Continue to disclose MPs' correspondence — rejected — 18 May 2007 at 11:30

The majority of MPs voted against changing the proposed Freedom of Information (Amendment) Bill (designed to remove Parliament and MPs from the power of the Freedom of Information Act 2000) to not include the exemption for MPs' correspondence.

The Bill was to add the following Freedom of Information exemption:

  • Information is exempt information if it consists of correspondence between a Member of Parliament and a public authority, as listed in Schedule 1 of this Act.
  • The duty to confirm or deny does not arise in relation to information which is exempt information by virtue of this section.

The proposal, which MPs voted against, would have deleted this provision, and kept only the part which prevented the Freedom of Information laws from applying to Parliament (and to MPs' expenses). But since the official purpose of this Bill was to protect MPs' correspondence (as opposed to the actual reason of hiding their expenses) they had to vote to keep it.

The vote to start discussion on this amendment was made in Division 119.

Debate in Parliament | Source |

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con22 (+1 tell) 5014.3%
Lab78 (+1 tell) 14026.4%
LDem0 13 (+2 tell)023.8%
PC0 1033.3%
Total:100 33022.3%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
James ClappisonHertsmereConaye
Philip HolloboneKetteringConaye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConaye
Peter AtkinsonHexhamConno
Tim BoswellDaventryContellno
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestConno
Christopher ChopeChristchurchConno
James DuddridgeRochford and Southend EastConno
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Greg KnightEast YorkshireConno
David MacleanPenrith and The BorderConno
Bob NeillBromley and ChislehurstConno
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Conno
Mark PritchardThe WrekinConno
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
David TredinnickBosworthConno
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
Ann WintertonCongletonConno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Adam AfriyieWindsorConabsent
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)absent
David AmessSouthend WestConabsent
Michael AncramDevizesConabsent
James ArbuthnotNorth East HampshireConabsent
Richard BaconSouth NorfolkConabsent
Tony BaldryBanburyConabsent
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)absent
John BaronBillericayCon (front bench)absent
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)absent
Richard BenyonNewburyConabsent
John BercowBuckinghamwhilst Conabsent
Paul BeresfordMole ValleyConabsent
Brian BinleyNorthampton SouthConabsent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Peter BoneWellingboroughConabsent
Peter BottomleyWorthing WestConabsent
Graham BradyAltrincham and Sale WestConabsent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)absent
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)absent
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)absent
David BurrowesEnfield, SouthgateConabsent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Douglas CarswellHarwichConabsent
William CashStoneConabsent
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)absent
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Conabsent
Patrick CormackSouth StaffordshireConabsent
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConabsent
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireConabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
David DaviesMonmouthConabsent
Philip DaviesShipleyConabsent
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Conabsent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)absent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Nadine DorriesMid BedfordshireConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConabsent
Philip DunneLudlowConabsent
Nigel EvansRibble ValleyConabsent
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksConabsent
Mark FieldCities of London and WestminsterConabsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Christopher FraserSouth West NorfolkConabsent
Roger GaleNorth ThanetConabsent
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)absent
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)absent
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)absent
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
James GrayNorth WiltshireConabsent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
Justine GreeningPutneyConabsent
John GreenwayRyedaleConabsent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Greg HandsHammersmith and FulhamConabsent
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)absent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
Charles HendryWealdenCon (front bench)absent
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)absent
Mark HobanFarehamCon (front bench)absent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Adam HollowayGraveshamConabsent
John HoramOrpingtonConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheConabsent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)absent
Nick HurdRuislip - NorthwoodConabsent
Michael JackFyldeConabsent
Stewart JacksonPeterboroughConabsent
Bernard JenkinNorth EssexConabsent
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)absent
David JonesClwyd WestCon (front bench)absent
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConabsent
Robert KeySalisburyConabsent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)absent
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)absent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughConabsent
Oliver LetwinWest DorsetConabsent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConabsent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Peter LuffMid WorcestershireConabsent
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)absent
Anne MainSt AlbansConabsent
Humfrey MalinsWokingConabsent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)absent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)absent
Patrick MercerNewarkConabsent
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)absent
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)absent
Brooks NewmarkBraintreeConabsent
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Richard OttawayCroydon SouthConabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Michael PenningHemel HempsteadConabsent
John PenroseWeston-Super-MareConabsent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)absent
Malcolm RifkindKensington and ChelseaConabsent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)absent
Lee ScottIlford NorthConabsent
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)absent
Grant ShappsWelwyn HatfieldConabsent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Michael SpicerWest WorcestershireConabsent
Bob SpinkCastle Pointwhilst Conabsent
Richard SpringWest SuffolkConabsent
John StanleyTonbridge and MallingConabsent
Anthony SteenTotnesConabsent
Gary StreeterSouth West DevonConabsent
Graham StuartBeverley and HoldernessConabsent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)absent
Sir Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Andrew TurnerIsle of WightConabsent
Andrew TyrieChichesterConabsent
Edward VaizeyWantageCon (front bench)absent
Peter ViggersGosportConabsent
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)absent
Charles WalkerBroxbourneConabsent
Ben WallaceLancaster and WyreConabsent
Robert WalterNorth DorsetConabsent
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)absent
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)absent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConabsent
Bill WigginLeominsterCon (front bench)absent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
David WilshireSpelthorneConabsent
Rob WilsonReading EastConabsent
Jeremy WrightRugby and KenilworthConabsent
Tim YeoSouth SuffolkConabsent
George YoungNorth West HampshireConabsent
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speakerabsent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speakerabsent
Gregory CampbellEast LondonderryDUPabsent
Nigel DoddsBelfast NorthDUPabsent
Jeffrey M DonaldsonLagan ValleyDUPabsent
William McCreaSouth AntrimDUPabsent
Ian PaisleyNorth AntrimDUPabsent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
David SimpsonUpper BannDUPabsent
Sammy WilsonEast AntrimDUPabsent
Dai DaviesBlaenau GwentIndabsent
Richard TaylorWyre ForestIndabsent
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Ind Lababsent
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Frank FieldBirkenheadLabaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Kate HoeyVauxhallLabaye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Gerald KaufmanManchester, GortonLabaye
Sally KeebleNorthampton NorthLabaye
Martin LintonBatterseaLab (PPS)aye
Fiona MactaggartSloughLabaye
Dan NorrisWansdykeLab (PPS)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Peter SoulsbyLeicester SouthLabaye
David WinnickWalsall NorthLabaye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Janet AndersonRossendale and DarwenLabno
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (PPS)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLabno
Liz BlackmanErewashLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabno
Colin BurgonElmetLabno
David CairnsInverclydeLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Paul ClarkGillinghamLab (PPS)no
David ClellandTyne BridgeLabno
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Wayne DavidCaerphillyLabno
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLabtellno
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabno
Frank DoranAberdeen NorthLabno
Jim DowdLewisham WestLabno
Angela EagleWallaseyLabno
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Mike HallWeaver ValeLabno
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (PPS)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
David LammyTottenhamLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Tom LevittHigh PeakLab (PPS)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Tony LloydManchester CentralLabno
Denis MacShaneRotherhamLabno
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
David MarshallGlasgow EastLabno
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Stephen McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Jim McGovernDundee WestLabno
Shona McIsaacCleethorpesLab (PPS)no
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabno
Elliot MorleyScunthorpeLabno
George MudieLeeds EastLabno
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Stephen PoundEaling NorthLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
John RobertsonGlasgow North WestLab (PPS)no
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLabno
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabno
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (PPS)no
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (PPS)no
John SpellarWarleyLabno
Mark TamiAlyn and DeesideLabno
Dari TaylorStockton SouthLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Claire WardWatfordLab (minister)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLabno
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
David WrightTelfordLabno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
David AndersonBlaydonLab (PPS)absent
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)absent
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLababsent
Ian AustinDudley NorthLab (PPS)absent
John AustinErith and ThamesmeadLababsent
Vera BairdRedcarLab (minister)absent
Edward BallsNormantonLab (minister)absent
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (PPS)absent
Celia BarlowHoveLab (PPS)absent
Kevin BarronRother ValleyLababsent
John BattleLeeds WestLababsent
Hugh BayleyCity of YorkLababsent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLababsent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Joe BentonBootleLababsent
Roger BerryKingswoodLababsent
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (PPS)absent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)absent
Bob BlizzardWaveneyLab (PPS)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLababsent
David BorrowSouth RibbleLababsent
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
Lyn BrownWest HamLab (PPS)absent
Russell BrownDumfries and GallowayLab (PPS)absent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Chris BryantRhonddaLababsent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLababsent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLababsent
Andy BurnhamLeighLab (minister)absent
Dawn ButlerBrent SouthLababsent
Stephen ByersNorth TynesideLababsent
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Martin CatonGowerLababsent
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)absent
Colin ChallenMorley and RothwellLababsent
Ben ChapmanWirral SouthLababsent
David ChaytorBury NorthLababsent
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLababsent
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLababsent
Charles ClarkeNorwich SouthLababsent
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLababsent
Ann ClwydCynon ValleyLababsent
Vernon CoakerGedlingLab (minister)absent
Ann CoffeyStockportLab (PPS)absent
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLababsent
Frank CookStockton NorthLababsent
Rosie CooperWest LancashireLab (PPS)absent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
David CrausbyBolton North EastLababsent
Mary CreaghWakefieldLab (PPS)absent
Jon CruddasDagenhamLababsent
Ann CryerKeighleyLababsent
John CummingsEasingtonLababsent
Jim CunninghamCoventry SouthLab (PPS)absent
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)absent
Ian DavidsonGlasgow South WestLababsent
Janet DeanBurtonLababsent
John DenhamSouthampton, ItchenLababsent
Jim DevineLivingstonLababsent
Jim DobbinHeywood and MiddletonLababsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
David DrewStroudLababsent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Clive EffordElthamLababsent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLababsent
Natascha EngelNorth East DerbyshireLababsent
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLababsent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLababsent
Robert FlelloStoke-on-Trent SouthLab (PPS)absent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLababsent
Barbara FollettStevenageLab (PPS)absent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLababsent
Hywel FrancisAberavonLababsent
Mike GapesIlford SouthLababsent
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Neil GerrardWalthamstowLababsent
Ian GibsonNorwich NorthLababsent
Linda GilroyPlymouth, SuttonLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)absent
Helen GoodmanBishop AucklandLababsent
Nia GriffithLlanelliLababsent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLababsent
John GroganSelbyLababsent
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (PPS)absent
Peter HainNeathLab (minister)absent
Patrick HallBedfordLababsent
David HamiltonMidlothianLababsent
Fabian HamiltonLeeds North EastLababsent
David HansonDelynLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLababsent
John HealeyWentworthLab (minister)absent
Mark HendrickPrestonLab (PPS)absent
Stephen HepburnJarrowLababsent
Stephen HesfordWirral WestLab (PPS)absent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
David HeyesAshton-under-LyneLababsent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (PPS)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (PPS)absent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLababsent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Phil HopeCorbyLab (minister)absent
Kelvin HopkinsLuton NorthLababsent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLababsent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLababsent
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)absent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLababsent
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)absent
Eric IllsleyBarnsley CentralLababsent
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)absent
Siân JamesSwansea EastLababsent
Brian JenkinsTamworthLababsent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Diana JohnsonKingston upon Hull NorthLab (PPS)absent
Helen JonesWarrington NorthLababsent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirkLab (PPS)absent
Barbara KeeleyWorsleyLab (PPS)absent
Alan KeenFeltham and HestonLababsent
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (PPS)absent
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLababsent
Piara S KhabraEaling, SouthallLababsent
Sadiq KhanTootingLababsent
David KidneyStaffordLab (PPS)absent
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLababsent
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)absent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (PPS)absent
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)absent
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLababsent
David LepperBrighton, PavilionLababsent
Andrew LoveEdmontonLababsent
Ian LucasWrexhamLababsent
John MacDougallGlenrothesLababsent
Andrew MacKinlayThurrockLababsent
Shahid MalikDewsburyLab (PPS)absent
Judy MallaberAmber ValleyLababsent
John MannBassetlawLab (PPS)absent
Rob MarrisWolverhampton South WestLababsent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Eric MartlewCarlisleLababsent
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Kerry McCarthyBristol EastLababsent
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (PPS)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (PPS)absent
John McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)absent
John McFallWest DunbartonshireLababsent
Anne McGuireStirlingLab (minister)absent
Ann McKechinGlasgow NorthLababsent
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLababsent
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Alan MealeMansfieldLababsent
Alan MilburnDarlingtonLababsent
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)absent
Edward MilibandDoncaster NorthLab (minister)absent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLababsent
Austin MitchellGreat GrimsbyLababsent
Anne MoffatEast LothianLababsent
Laura MoffattCrawleyLab (PPS)absent
Chris MoleIpswichLababsent
Madeleine MoonBridgendLababsent
Margaret MoranLuton SouthLababsent
Jessica MordenNewport EastLab (PPS)absent
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Kali MountfordColne ValleyLab (PPS)absent
Chris MullinSunderland SouthLababsent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLababsent
Doug NaysmithBristol North WestLababsent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Bill OlnerNuneatonLababsent
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLababsent
Albert OwenYnys MônLababsent
Nick PalmerBroxtoweLab (PPS)absent
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)absent
Greg PopeHyndburnLababsent
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)absent
Gordon PrenticePendleLababsent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Gwyn ProsserDoverLababsent
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)absent
Bill RammellHarlowLab (minister)absent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLababsent
Andy ReedLoughboroughLab (PPS)absent
Jamie ReedCopelandLab (PPS)absent
John ReidAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Linda RiordanHalifaxLababsent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Terry RooneyBradford NorthLababsent
Chris RuaneVale of ClwydLababsent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLababsent
Christine RussellCity of ChesterLab (PPS)absent
Mohammad SarwarGlasgow CentralLababsent
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (PPS)absent
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Dennis SkinnerBolsoverLababsent
Andy SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (PPS)absent
Andrew SmithOxford EastLababsent
Angela SmithBasildonLab (minister)absent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
Jacqui SmithRedditchLab (minister)absent
John SmithVale of GlamorganLababsent
Helen SouthworthWarrington SouthLababsent
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLababsent
Ian StewartEcclesLababsent
Howard StoateDartfordLababsent
Gavin StrangEdinburgh EastLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Graham StringerManchester, BlackleyLababsent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLababsent
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)absent
David TaylorNorth West LeicestershireLababsent
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLababsent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Paddy TippingSherwoodLab (PPS)absent
Mark ToddSouth DerbyshireLababsent
Don TouhigIslwynLababsent
Jon TrickettHemsworthLababsent
Paul TruswellPudseyLababsent
Desmond TurnerBrighton, KemptownLababsent
Neil TurnerWiganLab (PPS)absent
Derek TwiggHaltonLab (minister)absent
Kitty UssherBurnleyLab (PPS)absent
Keith VazLeicester EastLababsent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLababsent
Lynda WalthoStourbridgeLab (PPS)absent
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Lababsent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLababsent
Alan WilliamsSwansea WestLababsent
Betty WilliamsConwyLababsent
Michael WillsNorth SwindonLababsent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)absent
Anthony D WrightGreat YarmouthLababsent
Iain WrightHartlepoolLababsent
Tony WrightCannock ChaseLababsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
Norman BakerLewesLDemaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
David HowarthCambridgeLDem (front bench)tellaye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)tellaye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)absent
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)absent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDemabsent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)absent
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)absent
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)absent
Malcolm BruceGordonLDemabsent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Nicholas CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)absent
Don FosterBathLDem (front bench)absent
Andrew GeorgeSt IvesLDemabsent
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth SouthLDemabsent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
John HemmingBirmingham, YardleyLDemabsent
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)absent
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)absent
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)absent
Mark HunterCheadleLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemabsent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
David LawsYeovilLDem (front bench)absent
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)absent
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)absent
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)absent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)absent
John PughSouthportLDem (front bench)absent
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)absent
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)absent
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)absent
Bob RussellColchesterLDem (front bench)absent
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDemabsent
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)absent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDemabsent
Steve WebbNorthavonLDemabsent
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDemabsent
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)absent
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)absent
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)absent
George GallowayBethnal Green and BowResabsent
Mark DurkanFoyleSDLPabsent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)absent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow North Eastwhilst Speakerabsent
Lady HermonNorth DownUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive