Orders of the Day — Clause 29 — Community treatment orders, etc — 18 Jun 2007 at 21:45

Amendment proposed: No. 96, page 19, line 27, leave out paragraphs (b) to (d) and insert-

'(b) if the patient is not under Part III of the Act, (a patient concerned in criminal proceedings or under sentence), the patient's ability to make decisions about the provision of medical treatment is significantly impaired because of his mental disorder;

(c) it is necessary for-

(i) the protection of others from serious harm, or

(ii) the protection of the patient from suicide or serious harm to himself that he should receive treatment for his mental disorder;

(d) subject to his being liable to be recalled to hospital for medical treatment such treatment can be provided without his continuing to be detained in a hospital;

(e) the patient has on at least one occasion within five years previous to the present admission under section 3 refused to accept medical treatment for mental disorder;

(i) when appropriate medical treatment has been refused there has been a significant relapse in his mental or physical condition justifying compulsory admission to hospital; (whether or not there has been such an admission); and

(ii) medical treatment was then provided to him which alleviated or prevented a worsening of his condition, its symptoms or other manifestations of his condition.

(f) it is necessary for the protection of others from serious harm, or the protection of the patient from suicide or serious harm to himself, that he should be liable to be recalled to hospital for medical treatment; and".'.- [Tim Loughton.]

Question put, That the amendment be made:-

The House divided: Ayes 212, Noes 271.

Debate in Parliament | Source |

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 148 (+2 tell)076.5%
Ind1 10100.0%
Lab270 (+2 tell) 2077.8%
LDem0 59093.7%
PC0 2066.7%
Total:271 212079.1%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)aye
David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
John BaronBillericayCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Tim BoswellDaventryConaye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)aye
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)aye
William CashStoneCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)aye
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Con (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Con (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireConaye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)tellaye
Mark FieldCities of London and WestminsterConaye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
John GummerSuffolk CoastalConaye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
John HoramOrpingtonCon (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)aye
Michael JackFyldeCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)aye
Robert KeySalisburyCon (front bench)aye
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)aye
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Con (front bench)aye
Michael PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireConaye
Bob SpinkCastle Pointwhilst Con (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
David TredinnickBosworthConaye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Edward VaizeyWantageCon (front bench)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Peter ViggersGosportCon (front bench)aye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)tellaye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
David WilshireSpelthorneCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)aye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Tony BaldryBanburyConabsent
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)absent
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)absent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)absent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)absent
Philip DaviesShipleyCon (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Michael HowardFolkestone and HytheConabsent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)absent
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)absent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Anne MainSt AlbansCon (front bench)absent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)absent
Patrick MercerNewarkConabsent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Malcolm RifkindKensington and ChelseaConabsent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)absent
Anthony SteenTotnesCon (front bench)absent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)absent
Andrew TurnerIsle of WightConabsent
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)absent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)absent
Ann WintertonCongletonCon (front bench)absent
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speakerabsent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Jeffrey M DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUPabsent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)aye
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentno
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Independent Labourabsent
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
John McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLab (minister)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Celia BarlowHoveLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLab (minister)tellno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabno
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)no
Stephen ByersNorth TynesideLabno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
David CairnsInverclydeLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)no
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)no
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)no
David ChaytorBury NorthLab (minister)no
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Charles ClarkeNorwich SouthLabno
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabno
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
John CummingsEasingtonLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)no
Janet DeanBurtonLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Jim DevineLivingstonLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLab (minister)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)no
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)no
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Frank FieldBirkenheadLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Robert FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLab (minister)no
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabno
John GroganSelbyLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Patrick HallBedfordLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)no
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLabno
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)no
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Diana JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLabno
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
David KidneyStaffordLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)no
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Martin LintonBatterseaLab (minister)no
Tony LloydManchester CentralLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)no
Denis MacShaneRotherhamLabno
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Shahid MalikDewsburyLab (minister)no
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)no
John MannBassetlawLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
David MarshallGlasgow EastLab (minister)no
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLab (minister)no
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Stephen McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabno
Alan MilburnDarlingtonLabno
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Edward MilibandDoncaster NorthLab (minister)no
Anne MoffatEast LothianLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLab (minister)no
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)no
Elliot MorleyScunthorpeLabno
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLab (minister)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLab (minister)no
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)no
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Stephen PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)no
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
Andy ReedLoughboroughLab (minister)no
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)tellno
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLab (minister)no
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)no
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLabno
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)no
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLab (minister)no
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (minister)no
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Gavin StrangEdinburgh EastLabno
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)no
Neil TurnerWiganLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Kitty UssherBurnleyLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)no
Claire WardWatfordLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Labno
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Betty WilliamsConwyLabno
Michael WillsNorth SwindonLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)no
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
David AndersonBlaydonLab (minister)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)absent
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)absent
Edward BallsNormantonLab (minister)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)absent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)absent
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLababsent
David BorrowSouth RibbleLab (minister)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
Colin BurgonElmetLababsent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)absent
Frank CookStockton NorthLab (minister)absent
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Mary CreaghWakefieldLab (minister)absent
Jon CruddasDagenhamLababsent
Ann CryerKeighleyLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)absent
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)absent
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)absent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)absent
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)absent
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)absent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)absent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)absent
Peter HainNeathLab (minister)absent
Mike HallWeaver ValeLab (minister)absent
David HansonDelynLab (minister)absent
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Brian IddonBolton South EastLab (minister)absent
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)absent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)absent
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)absent
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)absent
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)absent
John MacDougallGlenrothesLab (minister)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)absent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
Jim McGovernDundee WestLab (minister)absent
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)absent
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Jessica MordenNewport EastLab (minister)absent
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Bill RammellHarlowLab (minister)absent
John ReidAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)absent
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)absent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Marsha SinghBradford WestLab (minister)absent
Andy SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)absent
Andrew SmithOxford EastLababsent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)absent
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)absent
John SpellarWarleyLababsent
Ian StewartEcclesLababsent
Howard StoateDartfordLab (minister)absent
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)absent
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)absent
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDemaye
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Nicholas CleggSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDemaye
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)aye
David HowarthCambridgeLDem (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)aye
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemaye
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)aye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Mark OatenWinchesterLDemaye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)aye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)aye
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Steve WebbNorthavonLDemaye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)absent
Mark HunterCheadleLDem (front bench)absent
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)absent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)absent
George GallowayBethnal Green and BowRespectabsent
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)absent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow North Eastwhilst Speaker (front bench)absent
Lady HermonNorth DownUUP (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive