Question accordingly negatived.
Question, That the proposed words be there added , put forthwith, pursuant to Standing Order No. 31 (Questions on amendments):-
The House divided: Ayes 280, Noes 184.
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
John Reid | Airdrie and Shotts | Lab | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | no |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab (minister) | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | aye |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | aye |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab (minister) | aye |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab (minister) | aye |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab (minister) | aye |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | aye |
Martin Linton | Battersea | Lab (minister) | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Jacqui Lait | Beckenham | Con (front bench) | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab (minister) | aye |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | no |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | aye |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | aye |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | aye |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | aye |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | aye |
Dai Davies | Blaenau Gwent | Independent | no |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab (minister) | aye |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab (minister) | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con | no |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con (front bench) | no |
John Butterfill | Bournemouth West | Con (front bench) | no |
Andrew MacKay | Bracknell | Con (front bench) | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | aye |
Marsha Singh | Bradford West | Lab (minister) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Dawn Butler | Brent South | Lab (minister) | aye |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | aye |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab (minister) | aye |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab (minister) | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | aye |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | aye |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | no |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con (front bench) | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | aye |
Janet Dean | Burton | Lab (minister) | aye |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | aye |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
David Howarth | Cambridge | LDem (front bench) | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab (minister) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab (minister) | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Eric Martlew | Carlisle | Lab (minister) | aye |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
Bob Spink | Castle Point | whilst UKIP (front bench) | no |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab (minister) | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab (minister) | aye |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | no |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem (front bench) | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab (minister) | aye |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | aye |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | aye |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab (minister) | aye |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
Ann Winterton | Congleton | Con (front bench) | no |
Betty Williams | Conwy | Lab | aye |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | aye |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | aye |
Andrew Pelling | Croydon Central | whilst Independent (front bench) | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Alan Milburn | Darlington | Lab | aye |
Howard Stoate | Dartford | Lab (minister) | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
Bob Laxton | Derby North | Lab (minister) | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | aye |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | aye |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | aye |
Willie Rennie | Dunfermline and West Fife | LDem (front bench) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | aye |
John Cummings | Easington | Lab (minister) | aye |
Hugo Swire | East Devon | Con | no |
Michael Mates | East Hampshire | Con (front bench) | no |
Adam Ingram | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab | aye |
Anne Moffat | East Lothian | Lab (minister) | aye |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | aye |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con (front bench) | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con (front bench) | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab (minister) | aye |
Gavin Strang | Edinburgh East | Lab (minister) | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | aye |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con (front bench) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab (minister) | aye |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Eric Joyce | Falkirk | Lab (minister) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | no |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab (minister) | aye |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | aye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Michael Jack | Fylde | Con (front bench) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | aye |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | aye |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | aye |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | aye |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab (minister) | aye |
Peter Viggers | Gosport | Con (front bench) | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | whilst Lab (front bench) | aye |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab (minister) | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | aye |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | aye |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | aye |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | aye |
Greg Hands | Hammersmith and Fulham | Con (front bench) | no |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | no |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | no |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem | no |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | aye |
Andrew Dismore | Hendon | Lab (minister) | aye |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
Peter Atkinson | Hexham | Con (front bench) | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab (minister) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | aye |
James Brokenshire | Hornchurch | Con (front bench) | no |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem | no |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | aye |
Celia Barlow | Hove | Lab (minister) | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | aye |
David Cairns | Inverclyde | Lab (minister) | aye |
Chris Mole | Ipswich | Lab (minister) | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | aye |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
Ann Cryer | Keighley | Lab (minister) | aye |
Malcolm Rifkind | Kensington and Chelsea | Con | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | tellaye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | aye |
Roger Berry | Kingswood | Lab (minister) | aye |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | aye |
Ben Wallace | Lancaster and Wyre | Con (front bench) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | no |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab (minister) | aye |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | aye |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | aye |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Jim Devine | Livingston | Lab (minister) | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab (minister) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con (front bench) | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | aye |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | no |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | tellaye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab (minister) | aye |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab (minister) | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Peter Hain | Neath | Lab | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Patrick Mercer | Newark | Con (front bench) | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | aye |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | aye |
Edward Balls | Normanton | Lab (minister) | aye |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Mark Lancaster | North East Milton Keynes | Con (front bench) | no |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | no |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | aye |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | aye |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab (minister) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | aye |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | no |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab (minister) | aye |
Charles Clarke | Norwich South | Lab | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | aye |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | aye |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | aye |
John Horam | Orpington | Con (front bench) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | aye |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | aye |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | aye |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | aye |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab (minister) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | aye |
Sarah McCarthy-Fry | Portsmouth North | Lab (minister) | aye |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | no |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | no |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | aye |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | no |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Paul Rowen | Rochdale | LDem (front bench) | no |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | tellno |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | aye |
Jeremy Wright | Rugby and Kenilworth | Con (front bench) | tellno |
Nick Hurd | Ruislip - Northwood | Con (front bench) | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | aye |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | aye |
Robert Key | Salisbury | Con (front bench) | no |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab | aye |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | aye |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab | aye |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab | aye |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | aye |
Angela Smith | Sheffield, Hillsborough | Lab (minister) | aye |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | aye |
Philip Davies | Shipley | Con | no |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab (minister) | aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
David Borrow | South Ribble | Lab (minister) | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | no |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab (minister) | aye |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Christopher Fraser | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | aye |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | aye |
Barbara Follett | Stevenage | Lab (minister) | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | aye |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | aye |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Lynda Waltho | Stourbridge | Lab (minister) | aye |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | aye |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | aye |
Alan Williams | Swansea West | Lab (minister) | aye |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab (minister) | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | no |
Jeremy Browne | Taunton | LDem (front bench) | no |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem (front bench) | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | no |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab (minister) | aye |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | no |
Anthony Steen | Totnes | Con (front bench) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | aye |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | no |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Bruce George | Walsall South | Lab | aye |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab (minister) | aye |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | aye |
John Spellar | Warley | Lab | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
Helen Southworth | Warrington South | Lab (minister) | aye |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab (minister) | aye |
Bob Blizzard | Waveney | Lab (minister) | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | aye |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | no |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con (front bench) | no |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | no |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
John McFall | West Dunbartonshire | Lab (minister) | aye |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | aye |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | no |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | aye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | no |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab (minister) | aye |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab (minister) | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab (minister) | aye |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | aye |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Barbara Keeley | Worsley | Lab (minister) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |