I beg to move,
That this House notes with concern the fact that the Department for Work and Pensions has written to Post Office card account holders informing them that the Post Office card account contract ends in 2010; further notes that Post Office card account holders, many of whom have made a conscious decision to support the Post Office by retaining their card account, are being instructed to take out bank accounts in order to receive benefits beyond 2010; expresses its dismay at the fact that the letter does not mention the fact that a replacement for the current card account is currently out to tender, or make any mention of other Post Office products or services; believes that this is a deliberate attempt to encourage people to switch payment to direct debit and remove the role of the Post Office; further notes the additional damage inflicted on the Post Office by the Driver and Vehicle Licensing Agency, which is currently sending out licence renewal reminders as part of a communications campaign which makes no mention of the Post Office; calls on Ministers in the Department for Business, Enterprise and Regulatory Reform to encourage Ministers in the Department for Work and Pensions to consider the impact on communities across the country if the Post Office card account is not renewed; and encourages all Government departments to make their services available through post offices in order to ensure that they have a viable future.
I beg to move, To leave out from "House" to the end of the Question, and to add instead thereof:
"notes the importance of the services offered by the Post Office to local communities; further notes that the Government has worked with the Post Office to make available services such as its own banking and financial services and access to high street banks' basic accounts; further notes that the Post Office is now the largest provider of foreign exchange in the UK and amongst the largest suppliers of travel insurance, car insurance and telephone services; further notes the potential for future ID management business for the Post Office for passports, driving licences and ID cards; welcomes the commitment of the Government to provide £1.7 billion of support up to 2011 to maintain a national post office network and access to Post Office products, in contrast to no subsidy before 1997; further notes the importance of the Post Office card account in helping people to access basic banking services; welcomes the decision to offer this type of product beyond 2010; further notes that this product is currently out to tender; and believes that people should be aware of the Post Office card account product alongside other methods of payment.".
Question put accordingly, That the original words stand part of the Question:-
The House divided: Ayes 240, Noes 278.
Debate in Parliament | Source |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | aye |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Peter Atkinson | Hexham | Con (front bench) | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | aye |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | aye |
John Bercow | Buckingham | whilst Con (front bench) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | aye |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem (front bench) | aye |
James Brokenshire | Hornchurch | Con (front bench) | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | aye |
Jeremy Browne | Taunton | LDem (front bench) | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con (front bench) | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | aye |
John Butterfill | Bournemouth West | Con (front bench) | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | aye |
Douglas Carswell | Harwich | Con (front bench) | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | aye |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | aye |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | aye |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | aye |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | aye |
David Curry | Skipton and Ripon | Con (front bench) | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Dai Davies | Blaenau Gwent | Independent | aye |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | aye |
Philip Davies | Shipley | Con | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | aye |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | aye |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con (front bench) | aye |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | aye |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | aye |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | aye |
Christopher Fraser | South West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | aye |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | aye |
John Greenway | Ryedale | Con | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | aye |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | aye |
Greg Hands | Hammersmith and Fulham | Con (front bench) | aye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | aye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem (front bench) | aye |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con (front bench) | aye |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | aye |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | aye |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | aye |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | aye |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
John Horam | Orpington | Con (front bench) | aye |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem (front bench) | aye |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | aye |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con | aye |
David Howarth | Cambridge | LDem (front bench) | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | aye |
John Howell | Henley | Con (front bench) | aye |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | aye |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem (front bench) | aye |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | aye |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | aye |
Nick Hurd | Ruislip - Northwood | Con (front bench) | aye |
Michael Jack | Fylde | Con (front bench) | aye |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | aye |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | aye |
Paul Keetch | Hereford | LDem (front bench) | aye |
Robert Key | Salisbury | Con (front bench) | aye |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con (front bench) | aye |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | aye |
Susan Kramer | Richmond Park | LDem (front bench) | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con (front bench) | aye |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | aye |
Mark Lancaster | North East Milton Keynes | Con (front bench) | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | aye |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | aye |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Andrew MacKay | Bracknell | Con (front bench) | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | aye |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | aye |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | aye |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
John Mason | Glasgow East | SNP | aye |
Michael Mates | East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Patrick Mercer | Newark | Con (front bench) | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | aye |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | aye |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | aye |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | aye |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | aye |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | aye |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | aye |
Andrew Pelling | Croydon Central | whilst Independent (front bench) | aye |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | aye |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | aye |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | aye |
Willie Rennie | Dunfermline and West Fife | LDem (front bench) | aye |
Malcolm Rifkind | Kensington and Chelsea | Con | aye |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
Paul Rowen | Rochdale | LDem (front bench) | tellaye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | aye |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | aye |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Bob Spink | Castle Point | whilst UKIP (front bench) | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con (front bench) | aye |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | aye |
Anthony Steen | Totnes | Con (front bench) | aye |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | aye |
Hugo Swire | East Devon | Con | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | aye |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem | aye |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent (front bench) | aye |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con (front bench) | aye |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Peter Viggers | Gosport | Con (front bench) | aye |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | aye |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | aye |
Ben Wallace | Lancaster and Wyre | Con (front bench) | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con (front bench) | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | aye |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | aye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | aye |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | aye |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | aye |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | aye |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | aye |
David Wilshire | Spelthorne | Con (front bench) | aye |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | aye |
Ann Winterton | Congleton | Con (front bench) | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con (front bench) | aye |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | aye |
Jeremy Wright | Rugby and Kenilworth | Con (front bench) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem (front bench) | tellaye |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | no |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | no |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
Vera Baird | Redcar | Lab (minister) | no |
Edward Balls | Normanton | Lab (minister) | no |
Celia Barlow | Hove | Lab (minister) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | no |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab (minister) | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab | no |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab (minister) | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab | no |
David Borrow | South Ribble | Lab (minister) | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
Dawn Butler | Brent South | Lab (minister) | no |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | no |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | no |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab (minister) | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab (minister) | no |
David Chaytor | Bury North | Lab (minister) | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab (minister) | no |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | no |
Charles Clarke | Norwich South | Lab | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | no |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | no |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | no |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | no |
John Cummings | Easington | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | no |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | whilst Lab (front bench) | no |
Janet Dean | Burton | Lab (minister) | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Jim Devine | Livingston | Lab (minister) | no |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab | no |
Andrew Dismore | Hendon | Lab (minister) | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab (minister) | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab (minister) | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | no |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab (minister) | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | no |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab (minister) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab | no |
Bruce George | Walsall South | Lab | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab (minister) | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab (minister) | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab (minister) | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | no |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | no |
Peter Hain | Neath | Lab | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab (minister) | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Tom Harris | Glasgow South | Lab | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab (minister) | no |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | no |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | no |
Sharon Hodgson | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | no |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | no |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab (minister) | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab (minister) | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab (minister) | no |
Adam Ingram | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab (minister) | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab (minister) | no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | no |
Eric Joyce | Falkirk | Lab (minister) | no |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | no |
Barbara Keeley | Worsley | Lab (minister) | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab (minister) | no |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | no |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | no |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | no |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Bob Laxton | Derby North | Lab (minister) | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab (minister) | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab (minister) | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | no |
Martin Linton | Battersea | Lab (minister) | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | tellno |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab (minister) | no |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
Shahid Malik | Dewsbury | Lab (minister) | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab (minister) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab (minister) | no |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | tellno |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | no |
Sarah McCarthy-Fry | Portsmouth North | Lab (minister) | no |
Ian McCartney | Makerfield | Lab | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | no |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | no |
Alan Meale | Mansfield | Lab | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab (minister) | no |
Chris Mole | Ipswich | Lab (minister) | no |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | no |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab (minister) | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab (minister) | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | no |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | no |
Bill Olner | Nuneaton | Lab (minister) | no |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | no |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | no |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab (minister) | no |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | no |
John Reid | Airdrie and Shotts | Lab | no |
John Robertson | Glasgow North West | Lab | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab (minister) | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab | no |
Martin Salter | Reading West | Lab (minister) | no |
Mohammad Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Devonport | Lab | no |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab (minister) | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | no |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Andrew Slaughter | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
Angela Smith | Basildon | Lab | no |
Angela Smith | Sheffield, Hillsborough | Lab (minister) | no |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab (minister) | no |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab | no |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab (minister) | no |
Helen Southworth | Warrington South | Lab (minister) | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab (minister) | no |
Gavin Strang | Edinburgh East | Lab (minister) | no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab (minister) | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab (minister) | no |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | no |
Derek Twigg | Halton | Lab | no |
Kitty Ussher | Burnley | Lab (minister) | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Lynda Waltho | Stourbridge | Lab (minister) | no |
Claire Ward | Watford | Lab (minister) | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab (minister) | no |
Betty Williams | Conwy | Lab | no |
Michael Wills | North Swindon | Lab (minister) | no |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab (minister) | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab (minister) | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab (minister) | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab (minister) | both |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | absent |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con (front bench) | absent |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | absent |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab | absent |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | absent |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | absent |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | absent |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | absent |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | absent |
Gordon Brown | Kirkcaldy and Cowdenbeath | Lab (minister) | absent |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | absent |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | absent |
David Cairns | Inverclyde | Lab | absent |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | absent |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | absent |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | absent |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | absent |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | absent |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | absent |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | absent |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | whilst Independent (front bench) | absent |
Frank Cook | Stockton North | Lab (minister) | absent |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | absent |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | absent |
Ann Cryer | Keighley | Lab (minister) | absent |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | absent |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab (minister) | absent |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | absent |
Pat Doherty | West Tyrone | SF | absent |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | absent |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | absent |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | absent |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | absent |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | absent |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | absent |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | absent |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | absent |
George Galloway | Bethnal Green and Bow | Respect | absent |
Michelle Gildernew | Fermanagh and South Tyrone | SF | absent |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | absent |
Julia Goldsworthy | Falmouth and Camborne | LDem (front bench) | absent |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | whilst Deputy Speaker (front bench) | absent |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | whilst Deputy Speaker | absent |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | absent |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | absent |
Margaret Hodge | Barking | Lab | absent |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | absent |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | absent |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | absent |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | absent |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | absent |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | absent |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | absent |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | absent |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem | absent |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | absent |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | absent |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | absent |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | absent |
Michael Lord | Central Suffolk and North Ipswich | whilst Deputy Speaker (front bench) | absent |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | absent |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | absent |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | absent |
Michael Martin | Glasgow North East | whilst Speaker (front bench) | absent |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | absent |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | absent |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | absent |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | absent |
John McFall | West Dunbartonshire | Lab (minister) | absent |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | absent |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | absent |
Alan Milburn | Darlington | Lab | absent |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | absent |
Anne Moffat | East Lothian | Lab (minister) | absent |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | absent |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | absent |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab (minister) | absent |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | absent |
Conor Murphy | Newry and Armagh | SF | absent |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | absent |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab (minister) | absent |
Mark Oaten | Winchester | LDem (front bench) | absent |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | absent |
Ian Paisley | North Antrim | DUP | absent |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | absent |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab | absent |
Bill Rammell | Harlow | Lab (minister) | absent |
Andy Reed | Loughborough | Lab (minister) | absent |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | absent |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | absent |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | absent |
Iris Robinson | Strangford | DUP | absent |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | absent |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | absent |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab | absent |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | absent |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | absent |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | absent |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | whilst Independent Labour | absent |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | absent |
Marsha Singh | Bradford West | Lab (minister) | absent |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab (minister) | absent |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | absent |
Howard Stoate | Dartford | Lab (minister) | absent |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | absent |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | absent |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | absent |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | absent |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | absent |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | absent |
David Tredinnick | Bosworth | Con | absent |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | absent |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | absent |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | absent |
Robert Walter | North Dorset | Con | absent |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | whilst Independent | absent |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | absent |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | absent |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | absent |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | absent |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | absent |