MPs' expenses — No lower limit for declaration — 30 Apr 2009 at 17:00

The majority of MPs voted for the motion:[1]

  • In respect of any claim for payment made by an hon. Member after 1 July 2009 in relation to any allowance or expenditure for which documentary evidence is required, such evidence shall be required regardless of the sum concerned.

The current limit above with a receipt must be submitted is £25. As recently as June 2008 the proposal to reduce this limit down to zero was rejected by a vote among MPs.[2][3]

Debate in Parliament | Source |

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con56 12 (+2 tell)036.3%
DUP2 0022.2%
Ind4 1083.3%
Lab227 (+2 tell) 8067.7%
LDem52 1084.1%
PC1 0033.3%
SNP5 0071.4%
UUP1 00100.0%
Total:348 22059.2%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkConaye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
John BaronBillericayCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamwhilst Conaye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterConaye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringConaye
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConaye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughConaye
Oliver LetwinWest DorsetConaye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthConaye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Michael PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinConaye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Lee ScottIlford NorthConaye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireConno
Christopher ChopeChristchurchContellno
Patrick CormackSouth StaffordshireConno
David CurrySkipton and RiponConno
John GummerSuffolk CoastalConno
Michael HowardFolkestone and HytheConno
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Anthony SteenTotnesConno
Sir Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Andrew TurnerIsle of WightContellno
Ann WintertonCongletonConno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
George YoungNorth West HampshireConno
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
David AmessSouthend WestConabsent
Michael AncramDevizesConabsent
Peter AtkinsonHexhamConabsent
Tony BaldryBanburyConabsent
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)absent
Richard BenyonNewburyCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyConabsent
Brian BinleyNorthampton SouthConabsent
Peter BoneWellingboroughConabsent
Tim BoswellDaventryConabsent
Peter BottomleyWorthing WestConabsent
Graham BradyAltrincham and Sale WestConabsent
Angela BrowningTiverton and HonitonConabsent
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestConabsent
Douglas CarswellHarwichConabsent
William CashStoneConabsent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)absent
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConabsent
David DaviesMonmouthConabsent
Philip DaviesShipleyConabsent
David DavisHaltemprice and HowdenConabsent
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)absent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Nadine DorriesMid BedfordshireConabsent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConabsent
Philip DunneLudlowCon (front bench)absent
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyConabsent
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksConabsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Christopher FraserSouth West NorfolkConabsent
Roger GaleNorth ThanetConabsent
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)absent
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)absent
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)absent
James GrayNorth WiltshireConabsent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)absent
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireConabsent
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
Mark HobanFarehamCon (front bench)absent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Adam HollowayGraveshamConabsent
John HoramOrpingtonConabsent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
John HowellHenleyConabsent
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)absent
Michael JackFyldeConabsent
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)absent
Bernard JenkinNorth EssexConabsent
David JonesClwyd WestCon (front bench)absent
Robert KeySalisburyConabsent
Greg KnightEast YorkshireConabsent
Jacqui LaitBeckenhamConabsent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConabsent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Peter LuffMid WorcestershireConabsent
David MacleanPenrith and The BorderConabsent
Humfrey MalinsWokingConabsent
John MaplesStratford-on-AvonConabsent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)absent
Patrick MercerNewarkConabsent
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)absent
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)absent
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)absent
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarConabsent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)absent
John RedwoodWokinghamConabsent
Malcolm RifkindKensington and ChelseaConabsent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConabsent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Michael SpicerWest WorcestershireConabsent
Richard SpringWest SuffolkConabsent
John StanleyTonbridge and MallingConabsent
Gary StreeterSouth West DevonConabsent
Graham StuartBeverley and HoldernessConabsent
Hugo SwireEast DevonConabsent
Robert SymsPooleConabsent
Edward TimpsonCrewe and NantwichConabsent
David TredinnickBosworthConabsent
Andrew TyrieChichesterConabsent
Edward VaizeyWantageCon (front bench)absent
Peter ViggersGosportConabsent
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)absent
Charles WalkerBroxbourneConabsent
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)absent
Robert WalterNorth DorsetConabsent
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)absent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConabsent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
David WilshireSpelthorneConabsent
Tim YeoSouth SuffolkConabsent
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speakerabsent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speakerabsent
Nigel DoddsBelfast NorthDUPaye
Sammy WilsonEast AntrimDUPaye
Gregory CampbellEast LondonderryDUPabsent
Jeffrey M DonaldsonLagan ValleyDUPabsent
William McCreaSouth AntrimDUPabsent
Ian PaisleyNorth AntrimDUPabsent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
David SimpsonUpper BannDUPabsent
Dai DaviesBlaenau GwentIndaye
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Indaye
Bob SpinkCastle Pointwhilst Indaye
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Indaye
Richard TaylorWyre ForestIndno
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Indabsent
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Ind Lababsent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
David AndersonBlaydonLabaye
Janet AndersonRossendale and DarwenLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLabaye
Vera BairdRedcarLab (minister)aye
Edward BallsNormantonLab (minister)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLabaye
Celia BarlowHoveLabaye
John BattleLeeds WestLabaye
Hugh BayleyCity of YorkLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Joe BentonBootleLabaye
Roger BerryKingswoodLabaye
Liz BlackmanErewashLabaye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLabaye
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)tellaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLabaye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLabaye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabaye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLabaye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Richard CabornSheffield CentralLabaye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Paul ClarkGillinghamLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabaye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Frank CookStockton NorthLabaye
Rosie CooperWest LancashireLabaye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Mary CreaghWakefieldLabaye
Jon CruddasDagenhamLabaye
Ann CryerKeighleyLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow South WestLabaye
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Lab (front bench)aye
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabaye
Frank DoranAberdeen NorthLabaye
Jim DowdLewisham WestLabaye
David DrewStroudLabaye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Clive EffordElthamLabaye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabaye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Robert FlelloStoke-on-Trent SouthLabaye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Barbara FollettStevenageLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLabaye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLabaye
John GroganSelbyLabaye
Andrew GwynneDenton and ReddishLabaye
Mike HallWeaver ValeLabaye
Patrick HallBedfordLabaye
David HamiltonMidlothianLabaye
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Mark HendrickPrestonLabaye
John HeppellNottingham EastLabaye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Keith HillStreathamLabaye
Margaret HodgeBarkingLabaye
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLabaye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLabaye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLabaye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Diana JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirkLabaye
Sally KeebleNorthampton NorthLabaye
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Ruth KellyBolton WestLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
David KidneyStaffordLabaye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLabaye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Fiona MactaggartSloughLabaye
Shahid MalikDewsburyLab (minister)aye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
John MannBassetlawLabaye
Rob MarrisWolverhampton South WestLabaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabaye
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Stephen McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)tellaye
Kerry McCarthyBristol EastLabaye
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
John McFallWest DunbartonshireLabaye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabaye
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)aye
Edward MilibandDoncaster NorthLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabaye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Chris MoleIpswichLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLabaye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Elliot MorleyScunthorpeLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Dan NorrisWansdykeLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Albert OwenYnys MônLabaye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Stephen PoundEaling NorthLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLab (minister)aye
Andy ReedLoughboroughLabaye
Jamie ReedCopelandLabaye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Lindsay RoyGlenrothesLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
Martin SalterReading WestLabaye
Mohammad SarwarGlasgow CentralLabaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)aye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Marsha SinghBradford WestLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andy SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLabaye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithBasildonLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Anne SnelgroveSouth SwindonLabaye
Peter SoulsbyLeicester SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLabaye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLabaye
Don TouhigIslwynLabaye
Jon TrickettHemsworthLabaye
Paul TruswellPudseyLabaye
Neil TurnerWiganLabaye
Derek TwiggHaltonLabaye
Kitty UssherBurnleyLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLabaye
Claire WardWatfordLab (minister)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Malcolm WicksCroydon NorthLabaye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Phil WilsonSedgefieldLabaye
David WinnickWalsall NorthLabaye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
David WrightTelfordLabaye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
David ClellandTyne BridgeLabno
Andrew DismoreHendonLabno
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLabno
Jim McGovernDundee WestLabno
Gordon PrenticePendleLabno
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Mike WoodBatley and SpenLabno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLababsent
John AustinErith and ThamesmeadLababsent
Kevin BarronRother ValleyLababsent
Anne BeggAberdeen SouthLababsent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLababsent
David BlunkettSheffield, BrightsideLababsent
David BorrowSouth RibbleLababsent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLababsent
Colin BurgonElmetLababsent
Stephen ByersNorth TynesideLababsent
David CairnsInverclydeLababsent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLababsent
Martin CatonGowerLababsent
Colin ChallenMorley and RothwellLababsent
Ben ChapmanWirral SouthLababsent
David ChaytorBury NorthLababsent
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLababsent
Charles ClarkeNorwich SouthLababsent
Ann ClwydCynon ValleyLababsent
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLababsent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
David CrausbyBolton North EastLababsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Jim DevineLivingstonLababsent
Parmjit DhandaGloucesterLababsent
Jim DobbinHeywood and MiddletonLababsent
Natascha EngelNorth East DerbyshireLababsent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Frank FieldBirkenheadLababsent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLababsent
Paul FlynnNewport WestLababsent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLababsent
Hywel FrancisAberavonLababsent
Mike GapesIlford SouthLababsent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLababsent
Peter HainNeathLababsent
Fabian HamiltonLeeds North EastLababsent
Tom HarrisGlasgow SouthLababsent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Stephen HepburnJarrowLababsent
Patricia HewittLeicester WestLababsent
David HeyesAshton-under-LyneLababsent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLababsent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLababsent
Kelvin HopkinsLuton NorthLababsent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLababsent
Lindsay HoyleChorleyLababsent
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)absent
Brian IddonBolton South EastLababsent
Eric IllsleyBarnsley CentralLababsent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Siân JamesSwansea EastLababsent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Martyn JonesClwyd SouthLababsent
Gerald KaufmanManchester, GortonLababsent
Fraser KempHoughton and Washington EastLababsent
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLababsent
Bob LaxtonDerby NorthLababsent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Andrew LoveEdmontonLababsent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Eric MartlewCarlisleLababsent
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Ian McCartneyMakerfieldLababsent
John McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
Anne McGuireStirlingLababsent
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLababsent
Alan MealeMansfieldLababsent
Alan MilburnDarlingtonLababsent
Austin MitchellGreat GrimsbyLababsent
Anne MoffatEast LothianLababsent
Madeleine MoonBridgendLababsent
Margaret MoranLuton SouthLababsent
Kali MountfordColne ValleyLababsent
George MudieLeeds EastLababsent
Chris MullinSunderland SouthLababsent
Meg MunnSheffield, HeeleyLababsent
Denis MurphyWansbeckLababsent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLababsent
Nick PalmerBroxtoweLababsent
Greg PopeHyndburnLababsent
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)absent
John PrescottKingston upon Hull EastLababsent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Gwyn ProsserDoverLababsent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLababsent
John ReidAirdrie and ShottsLababsent
Linda RiordanHalifaxLababsent
John RobertsonGlasgow North WestLababsent
Terry RooneyBradford NorthLababsent
Chris RuaneVale of ClwydLababsent
Christine RussellCity of ChesterLababsent
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLababsent
Virendra SharmaEaling, SouthallLababsent
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLababsent
Angela SmithSheffield, HillsboroughLababsent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
Helen SouthworthWarrington SouthLababsent
Gavin StrangEdinburgh EastLababsent
Graham StringerManchester, BlackleyLababsent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLababsent
Mark ToddSouth DerbyshireLababsent
Desmond TurnerBrighton, KemptownLababsent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Lynda WalthoStourbridgeLababsent
Betty WilliamsConwyLababsent
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)absent
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)aye
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDemaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDemaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDemaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Nicholas CleggSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDemaye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)aye
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDemaye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDemaye
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)aye
David HowarthCambridgeLDem (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)aye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)aye
Susan KramerRichmond ParkLDemaye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)aye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Mark OatenWinchesterLDemaye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDemaye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDemaye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemno
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Andrew GeorgeSt IvesLDemabsent
John HemmingBirmingham, YardleyLDemabsent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemabsent
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)absent
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)absent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)absent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)absent
George GallowayBethnal Green and BowResabsent
Mark DurkanFoyleSDLPabsent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
John MasonGlasgow EastSNPaye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
Michael MartinGlasgow North Eastwhilst Speakerabsent
Lady HermonNorth DownUUPaye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive