MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Peter Atkinson | Hexham | Con (front bench) | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | aye |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
James Brokenshire | Hornchurch | Con (front bench) | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con (front bench) | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
John Butterfill | Bournemouth West | Con (front bench) | aye |
Douglas Carswell | Harwich | Con (front bench) | aye |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | aye |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | aye |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | aye |
Philip Davies | Shipley | Con | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | aye |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | tellaye |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | aye |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con (front bench) | aye |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | aye |
Christopher Fraser | South West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | aye |
John Greenway | Ryedale | Con | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | aye |
Greg Hands | Hammersmith and Fulham | Con (front bench) | aye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con (front bench) | aye |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | aye |
John Horam | Orpington | Con (front bench) | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | aye |
John Howell | Henley | Con (front bench) | aye |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | aye |
Michael Jack | Fylde | Con (front bench) | aye |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | aye |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | aye |
Robert Key | Salisbury | Con (front bench) | aye |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con (front bench) | aye |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | aye |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Patrick Mercer | Newark | Con (front bench) | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | aye |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | aye |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | aye |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | aye |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | aye |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | aye |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | aye |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | aye |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | aye |
Chloe Smith | Norwich North | Con | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | aye |
Anthony Steen | Totnes | Con (front bench) | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | aye |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con (front bench) | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | aye |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Peter Viggers | Gosport | Con (front bench) | aye |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | aye |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con (front bench) | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | aye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | aye |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | aye |
Ann Winterton | Congleton | Con (front bench) | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con (front bench) | aye |
Jeremy Wright | Rugby and Kenilworth | Con (front bench) | tellaye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | aye |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | aye |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | aye |
Iris Robinson | Strangford | DUP (front bench) | aye |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | aye |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | aye |
Dai Davies | Blaenau Gwent | Independent | aye |
Andrew Pelling | Croydon Central | whilst Independent (front bench) | aye |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent (front bench) | aye |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | no |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | no |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
Edward Balls | Normanton | Lab (minister) | no |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | no |
Celia Barlow | Hove | Lab (minister) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab (minister) | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab (minister) | no |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab (minister) | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | no |
David Borrow | South Ribble | Lab (minister) | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Dawn Butler | Brent South | Lab (minister) | no |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | no |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab | no |
David Cairns | Inverclyde | Lab | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | no |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab (minister) | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab (minister) | no |
David Chaytor | Bury North | Lab (minister) | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab (minister) | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | no |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | no |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | no |
Frank Cook | Stockton North | Lab (minister) | no |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | no |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | no |
Ann Cryer | Keighley | Lab (minister) | no |
John Cummings | Easington | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | no |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | whilst Lab (front bench) | no |
Janet Dean | Burton | Lab (minister) | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Andrew Dismore | Hendon | Lab (minister) | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab (minister) | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | no |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | no |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | no |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab (minister) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | no |
Bruce George | Walsall South | Lab | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab (minister) | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab (minister) | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | no |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | no |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab (minister) | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab (minister) | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Sharon Hodgson | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | no |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab | no |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab (minister) | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab (minister) | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab (minister) | no |
Adam Ingram | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab (minister) | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | no |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab (minister) | no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | no |
Eric Joyce | Falkirk | Lab | no |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | no |
Barbara Keeley | Worsley | Lab (minister) | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab (minister) | no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | no |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | no |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | no |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | no |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Bob Laxton | Derby North | Lab (minister) | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab (minister) | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab (minister) | no |
Martin Linton | Battersea | Lab | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab (minister) | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
Shahid Malik | Dewsbury | Lab (minister) | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab (minister) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab (minister) | no |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | tellno |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | no |
Sarah McCarthy-Fry | Portsmouth North | Lab (minister) | no |
Ian McCartney | Makerfield | Lab | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
John McFall | West Dunbartonshire | Lab (minister) | no |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab (minister) | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | no |
Tony McNulty | Harrow East | Lab | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | no |
Alan Meale | Mansfield | Lab | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | no |
Chris Mole | Ipswich | Lab (minister) | no |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | tellno |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab (minister) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | no |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab (minister) | no |
Bill Olner | Nuneaton | Lab (minister) | no |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | no |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab (minister) | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | no |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab (minister) | no |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | no |
Andy Reed | Loughborough | Lab (minister) | no |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | no |
John Reid | Airdrie and Shotts | Lab | no |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | no |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab | no |
Martin Salter | Reading West | Lab (minister) | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab (minister) | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | no |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Andrew Slaughter | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | no |
Angela Smith | Sheffield, Hillsborough | Lab (minister) | no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab (minister) | no |
Jacqui Smith | Redditch | Lab | no |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab | no |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab (minister) | no |
Helen Southworth | Warrington South | Lab (minister) | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab (minister) | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab (minister) | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab (minister) | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab (minister) | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab (minister) | no |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | no |
Kitty Ussher | Burnley | Lab | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Lynda Waltho | Stourbridge | Lab (minister) | no |
Claire Ward | Watford | Lab (minister) | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab (minister) | no |
Betty Williams | Conwy | Lab | no |
Michael Wills | North Swindon | Lab (minister) | no |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab (minister) | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab (minister) | no |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | aye |
Jeremy Browne | Taunton | LDem (front bench) | aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | aye |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | aye |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem (front bench) | aye |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | aye |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem (front bench) | aye |
David Howarth | Cambridge | LDem (front bench) | aye |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem (front bench) | aye |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | aye |
Paul Keetch | Hereford | LDem (front bench) | aye |
Susan Kramer | Richmond Park | LDem | aye |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | aye |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | aye |
Mark Oaten | Winchester | LDem (front bench) | aye |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem (front bench) | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Willie Rennie | Dunfermline and West Fife | LDem (front bench) | aye |
Paul Rowen | Rochdale | LDem (front bench) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | aye |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | aye |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem (front bench) | aye |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | no |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | no |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | no |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | no |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | no |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | no |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | no |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | no |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | aye |