Apprenticeships, Skills, Children and Learning Bill — Independence of Qfqual — 11 Nov 2009 at 19:30

The majority of MPs voted for greater freedom for Qfqual, the qualifications regulator, to act independently from ministers.

Government minister, Iain Wright, explained that the proposed opposition amendment (a)[1], which was rejected, would allow ministers to alter the standards of qualifications through specifying minimum requirements. He said the government wanted to see Ofqual directly accountable to Parliament for maintaining qualifications standards and for ministers not being allowed to "meddle".[2]

The vote was about the wording of a proposed new clause to be added to the Apprenticeships, Skills, Children and Learning Bill. The clause[3], with the alternative words being voted on shown in square brackets, is reproduced below:

  • "Effect of determination of minimum requirements
  • 1. This section applies in relation to a qualification or description of qualification in respect of which minimum requirements specified in an order under section (Power to determine minimum requirements)(1) have effect.
  • 2. Ofqual must perform its functions under sections 130, 131 and 137 in relation to the qualification or description of qualification in a way which secures that the minimum requirements in respect of the qualification or description of qualification are met.
  • 3. But Ofqual is not required to comply with the duty imposed by subsection (2) if it appears to Ofqual that complying with that duty would result in the level of attainment (in terms of depth of knowledge, skills or understanding) indicated by the qualification or description of qualification [ not being consistent with | being lower than ] that indicated by comparable regulated qualifications.”

The majority of MPs decided to use the "not being consistent with" wording; which gives Ofqual more freedom not to act on a "minimum requirement order" (an instrument to be set down by ministers and subject to an affirmative resolution in both Houses).

The new clause reproduces part of clause 138. The role of ministers in setting qualification standards was debated intensely when Clause 138 was debated intensely in committee.[4]

The House divided: Ayes 131, Noes 272.

Debate in Parliament | Source |

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 101 (+1 tell)052.8%
DUP0 4044.4%
Ind0 3050.0%
Lab271 (+2 tell) 0 (+1 tell)078.3%
LDem0 22034.9%
PC0 1033.3%
SDLP1 0033.3%
Total:272 131064.9%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConaye
David AmessSouthend WestConaye
James ArbuthnotNorth East HampshireConaye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughConaye
Tim BoswellDaventryConaye
Peter BottomleyWorthing WestConaye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonConaye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestConaye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConaye
David DaviesMonmouthConaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksConaye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Christopher FraserSouth West NorfolkConaye
Roger GaleNorth ThanetConaye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireConaye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Philip HolloboneKetteringConaye
Adam HollowayGraveshamConaye
John HowellHenleyConaye
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)aye
Michael JackFyldeConaye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Bernard JenkinNorth EssexConaye
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConaye
Robert KeySalisburyConaye
Greg KnightEast YorkshireConaye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughConaye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Anne MainSt AlbansConaye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkConaye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthConaye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinConaye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Lee ScottIlford NorthConaye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireConaye
Richard SpringWest SuffolkConaye
John StanleyTonbridge and MallingConaye
Anthony SteenTotnesConaye
Gary StreeterSouth West DevonConaye
Graham StuartBeverley and HoldernessConaye
Robert SymsPooleConaye
Sir Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Andrew TurnerIsle of WightConaye
Andrew TyrieChichesterConaye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Robert WalterNorth DorsetConaye
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConaye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)tellaye
David WilshireSpelthorneConaye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Ann WintertonCongletonConaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)aye
Tim YeoSouth SuffolkConaye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)absent
Michael AncramDevizesConabsent
Richard BaconSouth NorfolkConabsent
Tony BaldryBanburyConabsent
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)absent
John BaronBillericayCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyConabsent
Brian BinleyNorthampton SouthConabsent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Graham BradyAltrincham and Sale WestConabsent
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)absent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Douglas CarswellHarwichConabsent
William CashStoneConabsent
Christopher ChopeChristchurchConabsent
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Patrick CormackSouth StaffordshireConabsent
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)absent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Philip DaviesShipleyConabsent
David DavisHaltemprice and HowdenConabsent
Nadine DorriesMid BedfordshireConabsent
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConabsent
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyConabsent
Mark FieldCities of London and WestminsterConabsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)absent
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)absent
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireConabsent
Charles HendryWealdenCon (front bench)absent
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)absent
Mark HobanFarehamCon (front bench)absent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
John HoramOrpingtonConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheConabsent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)absent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Jacqui LaitBeckenhamConabsent
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)absent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Oliver LetwinWest DorsetConabsent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Peter LuffMid WorcestershireConabsent
Andrew MacKayBracknellConabsent
David MacleanPenrith and The BorderConabsent
Humfrey MalinsWokingConabsent
John MaplesStratford-on-AvonConabsent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)absent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Michael PenningHemel HempsteadCon (front bench)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarConabsent
Malcolm RifkindKensington and ChelseaConabsent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConabsent
Chloe SmithNorwich NorthConabsent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonConabsent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Edward TimpsonCrewe and NantwichConabsent
David TredinnickBosworthConabsent
Edward VaizeyWantageCon (front bench)absent
Peter ViggersGosportConabsent
Charles WalkerBroxbourneConabsent
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)absent
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)absent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speakerabsent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speakerabsent
Gregory CampbellEast LondonderryDUPaye
Jeffrey M DonaldsonLagan ValleyDUPaye
William McCreaSouth AntrimDUPaye
Sammy WilsonEast AntrimDUPaye
Nigel DoddsBelfast NorthDUPabsent
Ian PaisleyNorth AntrimDUPabsent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
David SimpsonUpper BannDUPabsent
Dai DaviesBlaenau GwentIndaye
Bob SpinkCastle Pointwhilst Indaye
Richard TaylorWyre ForestIndaye
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Indabsent
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Indabsent
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Indabsent
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Ind Lababsent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)tellaye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabno
Graham AllenNottingham NorthLabno
David AndersonBlaydonLabno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Vera BairdRedcarLab (minister)no
Edward BallsNormantonLab (minister)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLabno
John BattleLeeds WestLabno
Hugh BayleyCity of YorkLabno
Margaret BeckettDerby SouthLabno
Anne BeggAberdeen SouthLabno
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Joe BentonBootleLabno
Roger BerryKingswoodLabno
Liz BlackmanErewashLabno
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLabno
Hazel BlearsSalfordLabno
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)no
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Colin BurgonElmetLabno
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)no
Stephen ByersNorth TynesideLabno
Richard CabornSheffield CentralLabno
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Martin CatonGowerLabno
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLabno
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Charles ClarkeNorwich SouthLabno
David ClellandTyne BridgeLabno
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLabno
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLabno
Rosie CooperWest LancashireLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
David CrausbyBolton North EastLabno
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
Ann CryerKeighleyLabno
John CummingsEasingtonLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Lab (front bench)no
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Frank DoranAberdeen NorthLabno
David DrewStroudLabno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Clive EffordElthamLabno
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabno
Natascha EngelNorth East DerbyshireLabno
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Robert FlelloStoke-on-Trent SouthLabno
Caroline FlintDon ValleyLabno
Paul FlynnNewport WestLabno
Barbara FollettStevenageLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLab (minister)no
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
Hywel FrancisAberavonLabno
Mike GapesIlford SouthLabno
Barry GardinerBrent NorthLabno
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabno
John GroganSelbyLabno
Andrew GwynneDenton and ReddishLabno
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLabno
Patrick HallBedfordLabno
David HamiltonMidlothianLabno
Fabian HamiltonLeeds North EastLabno
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLabno
John HealeyWentworthLab (minister)no
Mark HendrickPrestonLabno
Stephen HepburnJarrowLabno
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Stephen HesfordWirral WestLabno
Patricia HewittLeicester WestLabno
David HeyesAshton-under-LyneLabno
Keith HillStreathamLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLabno
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabno
Kim HowellsPontypriddLabno
Lindsay HoyleChorleyLabno
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Siân JamesSwansea EastLabno
Brian JenkinsTamworthLabno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Diana JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLabno
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)no
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
David KidneyStaffordLab (minister)no
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
David LammyTottenhamLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLabno
David LepperBrighton, PavilionLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Martin LintonBatterseaLabno
Tony LloydManchester CentralLabno
Andrew LoveEdmontonLabno
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Denis MacShaneRotherhamLabno
Fiona MactaggartSloughLabno
Shahid MalikDewsburyLab (minister)no
Judy MallaberAmber ValleyLabno
John MannBassetlawLabno
Rob MarrisWolverhampton South WestLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Stephen McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
John McFallWest DunbartonshireLabno
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLabno
Tony McNultyHarrow EastLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alan MealeMansfieldLabno
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabno
Alan MilburnDarlingtonLabno
Edward MilibandDoncaster NorthLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabno
Austin MitchellGreat GrimsbyLabno
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLabno
Jessica MordenNewport EastLabno
Julie MorganCardiff NorthLabno
Elliot MorleyScunthorpeLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLabno
Meg MunnSheffield, HeeleyLabno
Denis MurphyWansbeckLabno
Paul MurphyTorfaenLabno
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Bill OlnerNuneatonLabno
Albert OwenYnys MônLabno
Nick PalmerBroxtoweLabno
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Greg PopeHyndburnLabno
Stephen PoundEaling NorthLabno
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLabno
John PrescottKingston upon Hull EastLabno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
Andy ReedLoughboroughLabno
Jamie ReedCopelandLabno
John ReidAirdrie and ShottsLabno
Linda RiordanHalifaxLabno
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Terry RooneyBradford NorthLabno
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLabno
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLabno
Virendra SharmaEaling, SouthallLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)no
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Andy SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLabno
Andrew SmithOxford EastLabno
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Angela SmithSheffield, HillsboroughLabno
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLabno
John SmithVale of GlamorganLabno
Anne SnelgroveSouth SwindonLabno
Peter SoulsbyLeicester SouthLabno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Howard StoateDartfordLabno
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Graham StringerManchester, BlackleyLabno
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLabno
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLabno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLabno
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Don TouhigIslwynLabno
Jon TrickettHemsworthLabno
Paul TruswellPudseyLabno
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLabno
Kitty UssherBurnleyLabno
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLabno
Lynda WalthoStourbridgeLabno
Claire WardWatfordLab (minister)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLabno
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)tellno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Malcolm WicksCroydon NorthLabno
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
Phil WilsonSedgefieldLabno
David WinnickWalsall NorthLabno
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLababsent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLababsent
Celia BarlowHoveLababsent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLababsent
David BlunkettSheffield, BrightsideLababsent
David BorrowSouth RibbleLababsent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
Russell BrownDumfries and GallowayLababsent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLababsent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLababsent
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)absent
David CairnsInverclydeLababsent
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLababsent
Ann ClwydCynon ValleyLababsent
Frank CookStockton NorthLababsent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)absent
Ian DavidsonGlasgow South WestLababsent
Jim DevineLivingstonLababsent
Brian H DonohoeCentral AyrshireLababsent
Jim DowdLewisham WestLababsent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Frank FieldBirkenheadLababsent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Tom HarrisGlasgow SouthLababsent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLababsent
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLababsent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLababsent
Beverley HughesStretford and UrmstonLababsent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLababsent
John HuttonBarrow and FurnessLababsent
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLababsent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Eric JoyceFalkirkLababsent
Ruth KellyBolton WestLababsent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLababsent
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLababsent
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLababsent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Ian McCartneyMakerfieldLababsent
John McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
Jim McGovernDundee WestLababsent
Anne McGuireStirlingLababsent
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)absent
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)absent
Anne MoffatEast LothianLababsent
Margaret MoranLuton SouthLababsent
Kali MountfordColne ValleyLababsent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Doug NaysmithBristol North WestLababsent
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLababsent
James PurnellStalybridge and HydeLababsent
Bill RammellHarlowLab (minister)absent
John RobertsonGlasgow North WestLababsent
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)absent
Lindsay RoyGlenrothesLababsent
Martin SalterReading WestLababsent
Mohammad SarwarGlasgow CentralLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLababsent
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLababsent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Helen SouthworthWarrington SouthLababsent
Ian StewartEcclesLababsent
Gavin StrangEdinburgh EastLababsent
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLababsent
Betty WilliamsConwyLababsent
Anthony D WrightGreat YarmouthLababsent
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDemaye
Paul HolmesChesterfieldLDemaye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDemaye
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemaye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDemaye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDemaye
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)aye
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)absent
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)absent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDemabsent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)absent
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)absent
Malcolm BruceGordonLDemabsent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDemabsent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Nicholas CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDemabsent
Andrew GeorgeSt IvesLDemabsent
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)absent
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth SouthLDemabsent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)absent
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)absent
David HowarthCambridgeLDem (front bench)absent
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)absent
Mark HunterCheadleLDem (front bench)absent
Susan KramerRichmond ParkLDemabsent
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)absent
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)absent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemabsent
John PughSouthportLDem (front bench)absent
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)absent
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)absent
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)absent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)absent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)absent
George GallowayBethnal Green and BowResabsent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLPno
Mark DurkanFoyleSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)absent
John MasonGlasgow EastSNP (front bench)absent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
Michael WeirAngusSNPabsent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNPabsent
John BercowBuckinghamwhilst Speakerabsent
Lady HermonNorth DownUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive