Ten Minute Rule Bill- Annual Statements of Healthcare Costs — 22 Feb 2012 at 12:46
The majority of MPs voted against requiring GPs to issue patients with an annual statement of their healthcare costs.
The text of Dr Philip Lee MP's rejected motion was:
-
That leave be given to bring in a Bill to require the Secretary of State to instruct general practices to issue annually to each person eligible for care provided by the National Health Service an itemised account of the cost of his or her healthcare in the preceding 12 months, and for connected purposes.
Debate in Parliament | Source |
Public Whip is run as a free not-for-profit service. If you'd like to support us, please
consider switching your (UK) electricity and/or gas to
Octopus Energy or
tip us via Ko-Fi.
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Sort by: Name | Constituency | Party | Vote
Name | Constituency | Party | Vote |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | no |
Debbie Abrahams | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | aye |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | no |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Rushanara Ali | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | no |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | no |
Jon Ashworth | Leicester South | Lab (minister) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | aye |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
Hugh Bayley | York Central | Lab (minister) | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Luciana Berger | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | no |
Andrew Bingham | High Peak | Con (front bench) | aye |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | aye |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | no |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | no |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | no |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | aye |
Douglas Carswell | Clacton | Con | aye |
Jenny Chapman | Darlington | Lab (minister) | no |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | no |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con | no |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | aye |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab (minister) | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
Michael Crockart | Edinburgh West | LDem (front bench) | no |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab (minister) | no |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab | no |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab (minister) | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab (minister) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | aye |
Philip Davies | Shipley | Con (front bench) | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | aye |
Nick de Bois | Enfield North | Con (front bench) | aye |
Caroline Dinenage | Gosport | Con | aye |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | no |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab | no |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Richard Drax | South Dorset | Con (front bench) | aye |
Jack Dromey | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | no |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Michael Ellis | Northampton North | Con (front bench) | aye |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | no |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | aye |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | no |
Bill Esterson | Sefton Central | Lab (minister) | no |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | aye |
Chris Evans | Islwyn | Lab (minister) | no |
Graham Evans | Weaver Vale | Con (front bench) | aye |
Jonathan Evans | Cardiff North | Con | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | no |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | no |
Don Foster | Bath | LDem | no |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | no |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con (front bench) | aye |
Richard Fuller | Bedford | Con | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Stephen Gilbert | St Austell and Newquay | LDem (front bench) | no |
John Glen | Salisbury | Con (front bench) | aye |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | no |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | no |
Andrew Griffiths | Burton | Con (front bench) | aye |
Ben Gummer | Ipswich | Con (front bench) | tellaye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | no |
Sam Gyimah | East Surrey | Con (front bench) | aye |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | tellno |
Mike Hancock | Portsmouth South | whilst LDem (front bench) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | aye |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | no |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | aye |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con (front bench) | aye |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | tellno |
Sylvia Hermon | North Down | Independent (front bench) | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Julie Hilling | Bolton West | Lab (minister) | no |
Damian Hinds | East Hampshire | Con (front bench) | aye |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | aye |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | aye |
Adam Holloway | Gravesham | Con | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem (front bench) | no |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | no |
Julian Huppert | Cambridge | LDem (front bench) | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con | no |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | no |
Dan Jarvis | Barnsley Central | Lab (minister) | no |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | no |
Gareth Johnson | Dartford | Con | aye |
Graham Jones | Hyndburn | Lab (minister) | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Marcus Jones | Nuneaton | Con | aye |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | no |
Eric Joyce | Falkirk | Lab (minister) | no |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | no |
Chris Kelly | Dudley South | Con (front bench) | aye |
Liz Kendall | Leicester West | Lab (minister) | no |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem (front bench) | no |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con (front bench) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Ian Lavery | Wansbeck | Lab (minister) | no |
David Laws | Yeovil | LDem | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | aye |
Phillip Lee | Bracknell | Con (front bench) | aye |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con (front bench) | aye |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | no |
Elfyn Llwyd | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | no |
Naomi Long | Belfast East | Alliance (front bench) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | no |
Seema Malhotra | Feltham and Heston | Lab (minister) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con (front bench) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | no |
Jason McCartney | Colne Valley | Con | aye |
Karl McCartney | Lincoln | Con | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | no |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | no |
Catherine McKinnell | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | no |
Esther McVey | Wirral West | Con | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | no |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | no |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | aye |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | no |
Graeme Morrice | Livingston | Lab | no |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | no |
Stephen Mosley | City of Chester | Con (front bench) | aye |
David Mowat | Warrington South | Con (front bench) | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | no |
Tessa Munt | Wells | LDem (front bench) | aye |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con (front bench) | no |
Pamela Nash | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | no |
Jesse Norman | Hereford and South Herefordshire | Con (front bench) | aye |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | aye |
Matthew Offord | Hendon | Con | aye |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
Ian Paisley Jnr | North Antrim | DUP (front bench) | no |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Priti Patel | Witham | Con (front bench) | aye |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | no |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | no |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con (front bench) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
Yasmin Qureshi | Bolton South East | Lab (minister) | no |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | tellaye |
Mark Reckless | Rochester and Strood | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | aye |
Simon Reevell | Dewsbury | Con (front bench) | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Margaret Ritchie | South Down | SDLP (front bench) | no |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | no |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con (front bench) | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem | no |
Anas Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | no |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | no |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | no |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | no |
Gavin Shuker | Luton South | Lab (minister) | no |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | no |
Chris Skidmore | Kingswood | Con (front bench) | aye |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | no |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
Angela Smith | Penistone and Stocksbridge | Lab (minister) | no |
Henry Smith | Crawley | Con (front bench) | no |
Owen Smith | Pontypridd | Lab | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | aye |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | aye |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | aye |
Graham Stringer | Blackley and Broughton | Lab (minister) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | no |
Derek Twigg | Halton | Lab | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | no |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab (minister) | no |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con | aye |
Robin Walker | Worcester | Con (front bench) | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | no |
Mike Weatherley | Hove | Con (front bench) | aye |
James Wharton | Stockton South | Con (front bench) | aye |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | aye |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con (front bench) | aye |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | aye |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | no |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | no |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |