The majority of MPs voted against requiring the Secretary of State to consider the proportion of business rate income lost and the potential future social and economic benefits relating to a development scheme which results in a loss of business rate income for over a year when deciding if to make a "safety net" payment in relation to it.
The provisions in the Local Government Finance Bill for local retention of business rates include a "safety net" scheme, funded by a levy on business rates, designed to smooth out year to year variations in local authorities' business rate income.
MPs were considering the Local Government Finance Bill[1]. The proposed new clause which was rejected in this vote was:
-
Major redevelopment schemes: non-domestic rate income
-
‘(1) In any case where a relevant authority proposes a major redevelopment scheme resulting in a substantial loss of non-domestic rate income for a period exceeding one year, the authority may make an application to the Secretary of State for a safety-net payment to be made to the authority each year for the period of the scheme. The Secretary of State must determine whether to make such a payment having regard to—
-
(a) the proportion of non-domestic rate income which will be lost to the authority for the period of the scheme, and
-
(b) the future social and economic benefits of the scheme.
-
(2) The Secretary of State must notify the authority of his or her decision on whether or not to grant a safety-net payment and allow the authority 28 days to make representations about his or her decision before issuing a final determination.’.
==
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Guto Bebb | Aberconwy | Con (front bench) | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Pamela Nash | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | no |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | no |
Gloria De Piero | Ashfield | Lab (minister) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | aye |
Dan Jarvis | Barnsley Central | Lab (minister) | aye |
Michael Dugher | Barnsley East | Lab (minister) | aye |
John Woodcock | Barrow and Furness | Lab (minister) | aye |
John Baron | Basildon and Billericay | Con (front bench) | no |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | aye |
Don Foster | Bath | LDem | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | aye |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Bob Stewart | Beckenham | Con (front bench) | no |
Richard Fuller | Bedford | Con | no |
Naomi Long | Belfast East | Alliance (front bench) | aye |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
Simon Hughes | Bermondsey and Old Southwark | LDem (front bench) | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Rushanara Ali | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | aye |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Jack Dromey | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | aye |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | aye |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | aye |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Jack Straw | Blackburn | Lab | aye |
Graham Stringer | Blackley and Broughton | Lab (minister) | aye |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con (front bench) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
Nick Smith | Blaenau Gwent | Lab (minister) | aye |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | aye |
Julie Hilling | Bolton West | Lab (minister) | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | no |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con | no |
Conor Burns | Bournemouth West | Con | no |
Phillip Lee | Bracknell | Con (front bench) | no |
David Ward | Bradford East | LDem (front bench) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab | aye |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | aye |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | no |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con (front bench) | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | no |
Keith Simpson | Broadland | Con | no |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Anna Soubry | Broxtowe | Con | no |
Gordon Birtwistle | Burnley | LDem | no |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con (front bench) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | no |
Aidan Burley | Cannock Chase | Con | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem | no |
Jonathan Evans | Cardiff North | Con | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
John Stevenson | Carlisle | Con (front bench) | no |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | no |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab | aye |
Mel Stride | Central Devon | Con | no |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | no |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | no |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con | no |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | no |
Simon Burns | Chelmsford | Con (front bench) | no |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con (front bench) | no |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem (front bench) | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | no |
Duncan Hames | Chippenham | LDem | no |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Stephen Mosley | City of Chester | Con (front bench) | no |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | aye |
Douglas Carswell | Clacton | Con | no |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con | no |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | aye |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
Jason McCartney | Colne Valley | Con | no |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | no |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | aye |
Louise Mensch | Corby | Con | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con | no |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con (front bench) | no |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab (minister) | aye |
Jenny Chapman | Darlington | Lab (minister) | aye |
Gareth Johnson | Dartford | Con | no |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con (front bench) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
Chris Williamson | Derby North | Lab (minister) | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | no |
Claire Perry | Devizes | Con | no |
Simon Reevell | Dewsbury | Con (front bench) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | no |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Chris Kelly | Dudley South | Con (front bench) | no |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab | aye |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | no |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | aye |
Thomas Docherty | Dunfermline and West Fife | Lab (minister) | aye |
Angie Bray | Ealing Central and Acton | Con | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | aye |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Damian Hinds | East Hampshire | Con (front bench) | no |
Michael McCann | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab (minister) | aye |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | aye |
Fiona O'Donnell | East Lothian | Lab (minister) | aye |
Sam Gyimah | East Surrey | Con (front bench) | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Stephen Lloyd | Eastbourne | LDem (front bench) | no |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem | no |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | no |
Sheila Gilmore | Edinburgh East | Lab (minister) | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab | aye |
Michael Crockart | Edinburgh West | LDem (front bench) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Nick de Bois | Enfield North | Con (front bench) | no |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Jessica Lee | Erewash | Con | no |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | aye |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | no |
Eric Joyce | Falkirk | Lab (minister) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | no |
Seema Malhotra | Feltham and Heston | Lab | aye |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con (front bench) | no |
Damian Collins | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Mark Menzies | Fylde | Con | no |
Maria Eagle | Garston and Halewood | Lab (minister) | aye |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con (front bench) | no |
Anas Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | aye |
Margaret Curran | Glasgow East | Lab (minister) | aye |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | aye |
William Bain | Glasgow North East | Lab (minister) | aye |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | aye |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | aye |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | aye |
Richard Graham | Gloucester | Con | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | aye |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | aye |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con (front bench) | no |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab | aye |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | aye |
Glenda Jackson | Hampstead and Kilburn | Lab (minister) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | no |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | no |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | no |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | no |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Matthew Offord | Hendon | Con | no |
John Howell | Henley | Con | no |
Jesse Norman | Hereford and South Herefordshire | Con (front bench) | no |
Guy Opperman | Hexham | Con | no |
Andrew Bingham | High Peak | Con (front bench) | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | aye |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | no |
Mike Weatherley | Hove | Con (front bench) | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | no |
Graham Jones | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | no |
Iain McKenzie | Inverclyde | Lab (minister) | aye |
Ben Gummer | Ipswich | Con (front bench) | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab (minister) | aye |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Chris Evans | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
Kris Hopkins | Keighley | Con (front bench) | no |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | no |
Malcolm Rifkind | Kensington | Con (front bench) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | no |
Cathy Jamieson | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Chris Skidmore | Kingswood | Con (front bench) | no |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | aye |
Eric Ollerenshaw | Lancaster and Fleetwood | Con | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | no |
Rachel Reeves | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Jon Ashworth | Leicester South | Lab (minister) | aye |
Liz Kendall | Leicester West | Lab (minister) | aye |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | no |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Jim Dowd | Lewisham West and Penge | Lab | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | aye |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Karl McCartney | Lincoln | Con | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Luciana Berger | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Stephen Twigg | Liverpool, West Derby | Lab (minister) | aye |
Graeme Morrice | Livingston | Lab | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
Nicky Morgan | Loughborough | Con | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
Gavin Shuker | Luton South | Lab (minister) | aye |
David Rutley | Macclesfield | Con | no |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con | no |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | tellaye |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | no |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con | no |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con (front bench) | no |
Edward Balls | Morley and Outwood | Lab (minister) | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con | no |
Patrick Mercer | Newark | Con | no |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | no |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | aye |
Catherine McKinnell | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | aye |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | aye |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Sylvia Hermon | North Down | Independent (front bench) | aye |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | no |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | tellno |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | no |
Liam Fox | North Somerset | Con | no |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | no |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | aye |
Dan Byles | North Warwickshire | Con (front bench) | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Pat Glass | North West Durham | Lab (minister) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Michael Ellis | Northampton North | Con (front bench) | no |
Chloe Smith | Norwich North | Con (front bench) | no |
Simon Wright | Norwich South | LDem (front bench) | no |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab (minister) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | aye |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab (minister) | aye |
Marcus Jones | Nuneaton | Con | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
James Brokenshire | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | no |
Debbie Abrahams | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
Jo Johnson | Orpington | Con (front bench) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | aye |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | no |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Moor View | Lab (minister) | aye |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | no |
Owen Smith | Pontypridd | Lab | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | aye |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | tellno |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Stuart Andrew | Pudsey | Con (front bench) | no |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Mark Francois | Rayleigh and Wickford | Con (front bench) | no |
Rob Wilson | Reading East | Con | no |
Alok Sharma | Reading West | Con | no |
Ian Swales | Redcar | LDem (front bench) | no |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | aye |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | no |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab (minister) | aye |
Mark Reckless | Rochester and Strood | Con (front bench) | no |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | no |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | no |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con (front bench) | no |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | aye |
Mark Pawsey | Rugby | Con (front bench) | no |
Tom Greatrex | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | aye |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | no |
Hazel Blears | Salford and Eccles | Lab (minister) | aye |
John Glen | Salisbury | Con (front bench) | no |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | tellaye |
Bill Esterson | Sefton Central | Lab (minister) | aye |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | no |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | aye |
David Blunkett | Sheffield, Brightside and Hillsborough | Lab | aye |
Mark Spencer | Sherwood | Con (front bench) | no |
Philip Davies | Shipley | Con (front bench) | no |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con (front bench) | no |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con | no |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | aye |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | no |
Richard Drax | South Dorset | Con (front bench) | no |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con (front bench) | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Andrew Robathan | South Leicestershire | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | no |
Lorraine Fullbrook | South Ribble | Con (front bench) | no |
David Miliband | South Shields | Lab | aye |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con | no |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | no |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | no |
Laura Sandys | South Thanet | Con (front bench) | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | no |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | no |
Stephen Gilbert | St Austell and Newquay | LDem (front bench) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Shaun Woodward | St Helens South and Whiston | Lab | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | no |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | no |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | aye |
Stephen McPartland | Stevenage | Con (front bench) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | aye |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab (minister) | aye |
James Wharton | Stockton South | Con (front bench) | no |
Tristram Hunt | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | aye |
Margot James | Stourbridge | Con (front bench) | no |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | aye |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Chuka Umunna | Streatham | Lab (minister) | aye |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | no |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con | no |
Julie Elliott | Sunderland Central | Lab (minister) | aye |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | no |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Geraint Davies | Swansea West | Lab (minister) | aye |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | no |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | no |
Anne McIntosh | Thirsk and Malton | Con (front bench) | no |
Steve Webb | Thornbury and Yate | LDem (front bench) | no |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con (front bench) | no |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | no |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | aye |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | no |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge and South Ruislip | Con (front bench) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | aye |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab (minister) | aye |
Stella Creasy | Walthamstow | Lab (minister) | aye |
Ian Lavery | Wansbeck | Lab (minister) | aye |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
David Mowat | Warrington South | Con (front bench) | no |
Sharon Hodgson | Washington and Sunderland West | Lab (minister) | aye |
Richard Harrington | Watford | Con (front bench) | no |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | no |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | no |
Graham Evans | Weaver Vale | Con (front bench) | no |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | no |
Tessa Munt | Wells | LDem (front bench) | no |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | no |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
Gemma Doyle | West Dunbartonshire | Lab (minister) | aye |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | aye |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | aye |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Lisa Nandy | Wigan | Lab (minister) | aye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con | no |
Steve Brine | Winchester | Con (front bench) | no |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | no |
Esther McVey | Wirral West | Con | no |
Priti Patel | Witham | Con (front bench) | no |
Jonathan Lord | Woking | Con | no |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
Paul Uppal | Wolverhampton South West | Con (front bench) | no |
Robin Walker | Worcester | Con (front bench) | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | no |
Ben Wallace | Wyre and Preston North | Con | no |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | aye |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |
Hugh Bayley | York Central | Lab (minister) | aye |
Julian Sturdy | York Outer | Con (front bench) | no |