The majority of MPs voted against empowering the Financial Conduct Authority to make rules, or apply sanctions, to regulated individuals who offer credit on terms the authority deems cause consumer detriment.
MPs were considering the Financial Services Bill[1]. The amendment rejected in this vote was:
-
Amendment 40, page 80, line 2, at end insert—
-
‘(2A) The FCA may make rules or apply a sanction to authorised persons who offer credit on terms that the FCA judge to cause consumer detriment. This may include rules that determine a maximum total cost for consumers of a product and determine the maximum duration of a supply of a product or service to an individual consumer.’.
Had it not been rejected the above new subclause would have been added to Clause 22 of the Bill[2] which provided for a new part to be added to the Financial Services and Markets Act 2000 replacing the chapter on Rule-making Powers with a new version. The chapter replaced sets out the powers of the Financial Conduct Authority and the Prudential Regulation Authority to make rules as part of their regulatory roles.
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | aye |
Debbie Abrahams | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | no |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | no |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | aye |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | aye |
Stuart Andrew | Pudsey | Con (front bench) | no |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Jon Ashworth | Leicester South | Lab (minister) | aye |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
William Bain | Glasgow North East | Lab (minister) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | no |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | no |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | no |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Edward Balls | Morley and Outwood | Lab (minister) | aye |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab | aye |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con | no |
Guto Bebb | Aberconwy | Con (front bench) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Luciana Berger | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con | no |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | aye |
Andrew Bingham | High Peak | Con (front bench) | no |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | no |
Gordon Birtwistle | Burnley | LDem | no |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | no |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | no |
Hazel Blears | Salford and Eccles | Lab (minister) | aye |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | aye |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
David Blunkett | Sheffield, Brightside and Hillsborough | Lab | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con | no |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | no |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | no |
Angie Bray | Ealing Central and Acton | Con | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | no |
Steve Brine | Winchester | Con (front bench) | no |
James Brokenshire | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | no |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | aye |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab | aye |
Jeremy Browne | Taunton Deane | LDem (front bench) | no |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | aye |
Karen Buck | Westminster North | Lab (minister) | aye |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | no |
Aidan Burley | Cannock Chase | Con | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | aye |
Simon Burns | Chelmsford | Con (front bench) | no |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | no |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | aye |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con (front bench) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | no |
Douglas Carswell | Clacton | Con | no |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Jenny Chapman | Darlington | Lab (minister) | tellaye |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con (front bench) | no |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con | no |
Damian Collins | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | no |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | no |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | aye |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | no |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | tellno |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | aye |
Stella Creasy | Walthamstow | Lab (minister) | aye |
Michael Crockart | Edinburgh West | LDem (front bench) | no |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab (minister) | aye |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab (minister) | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Margaret Curran | Glasgow East | Lab (minister) | aye |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab (minister) | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | aye |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | no |
Geraint Davies | Swansea West | Lab (minister) | aye |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con | no |
Philip Davies | Shipley | Con (front bench) | no |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | no |
Gloria De Piero | Ashfield | Lab (minister) | aye |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | aye |
Thomas Docherty | Dunfermline and West Fife | Lab (minister) | aye |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | no |
Jim Dowd | Lewisham West and Penge | Lab | aye |
Gemma Doyle | West Dunbartonshire | Lab (minister) | aye |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con (front bench) | no |
Jack Dromey | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | aye |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Julie Elliott | Sunderland Central | Lab (minister) | aye |
Michael Ellis | Northampton North | Con (front bench) | no |
Jane Ellison | Battersea | Con | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | no |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | aye |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | no |
Chris Evans | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Graham Evans | Weaver Vale | Con (front bench) | no |
Jonathan Evans | Cardiff North | Con | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | aye |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | no |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | aye |
Liam Fox | North Somerset | Con | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con (front bench) | no |
Lorraine Fullbrook | South Ribble | Con (front bench) | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
George Galloway | Bradford West | Respect | aye |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | no |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Stephen Gilbert | St Austell and Newquay | LDem (front bench) | no |
Sheila Gilmore | Edinburgh East | Lab (minister) | aye |
Pat Glass | North West Durham | Lab (minister) | aye |
John Glen | Salisbury | Con (front bench) | no |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Hall Green | Lab | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | aye |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | aye |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
Richard Graham | Gloucester | Con | no |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Tom Greatrex | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab (minister) | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
Andrew Griffiths | Burton | Con (front bench) | no |
Ben Gummer | Ipswich | Con (front bench) | no |
Sam Gyimah | East Surrey | Con (front bench) | no |
Peter Hain | Neath | Lab | aye |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | tellaye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con | no |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con (front bench) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Richard Harrington | Watford | Con (front bench) | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | no |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | aye |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con (front bench) | no |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con (front bench) | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Damian Hinds | East Hampshire | Con (front bench) | no |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | aye |
Sharon Hodgson | Washington and Sunderland West | Lab (minister) | aye |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | aye |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem | no |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | aye |
John Howell | Henley | Con | no |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem | no |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | no |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | no |
Julian Huppert | Cambridge | LDem (front bench) | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Glenda Jackson | Hampstead and Kilburn | Lab (minister) | aye |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | no |
Cathy Jamieson | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Dan Jarvis | Barnsley Central | Lab (minister) | aye |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con | no |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Gareth Johnson | Dartford | Con (front bench) | no |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | no |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | no |
Graham Jones | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Marcus Jones | Nuneaton | Con | no |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | aye |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con | no |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | aye |
Chris Kelly | Dudley South | Con (front bench) | no |
Liz Kendall | Leicester West | Lab (minister) | aye |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem (front bench) | no |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | aye |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | no |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
Mark Lancaster | Milton Keynes North | Con | no |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | no |
Ian Lavery | Wansbeck | Lab (minister) | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | no |
Jessica Lee | Erewash | Con | no |
Phillip Lee | Bracknell | Con (front bench) | no |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con (front bench) | no |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab (minister) | aye |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | aye |
Elfyn Llwyd | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | aye |
Naomi Long | Belfast East | Alliance (front bench) | aye |
Jonathan Lord | Woking | Con | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Caroline Lucas | Brighton, Pavilion | Green (front bench) | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | no |
Mary Macleod | Brentford and Isleworth | Con | no |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | aye |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | aye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | aye |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | aye |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con (front bench) | no |
Michael McCann | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab (minister) | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Jason McCartney | Colne Valley | Con | no |
Karl McCartney | Lincoln | Con | no |
Gregg McClymont | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | aye |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | aye |
Anne McIntosh | Thirsk and Malton | Con (front bench) | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | aye |
Iain McKenzie | Inverclyde | Lab (minister) | aye |
Catherine McKinnell | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | aye |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | no |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | no |
Esther McVey | Wirral West | Con | no |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | aye |
Louise Mensch | Corby | Con | no |
Mark Menzies | Fylde | Con | no |
Patrick Mercer | Newark | Con | no |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con (front bench) | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab | aye |
David Miliband | South Shields | Lab | aye |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | aye |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | no |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | aye |
Nicky Morgan | Loughborough | Con | no |
Graeme Morrice | Livingston | Lab | aye |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con | no |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con | no |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | aye |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con (front bench) | no |
Stephen Mosley | City of Chester | Con (front bench) | no |
David Mowat | Warrington South | Con (front bench) | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Tessa Munt | Wells | LDem (front bench) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con | no |
Lisa Nandy | Wigan | Lab (minister) | aye |
Pamela Nash | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | aye |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | no |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | no |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con (front bench) | no |
Jesse Norman | Hereford and South Herefordshire | Con (front bench) | no |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | no |
Fiona O'Donnell | East Lothian | Lab (minister) | aye |
Eric Ollerenshaw | Lancaster and Fleetwood | Con | no |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | aye |
Guy Opperman | Hexham | Con | no |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |
Priti Patel | Witham | Con (front bench) | no |
Mark Pawsey | Rugby | Con (front bench) | no |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | aye |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | aye |
Claire Perry | Devizes | Con | no |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | no |
Bridget Phillipson | Houghton and Sunderland South | Lab (minister) | aye |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | no |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con (front bench) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Mark Reckless | Rochester and Strood | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | no |
Simon Reevell | Dewsbury | Con (front bench) | no |
Rachel Reeves | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Emma Reynolds | Wolverhampton North East | Lab (minister) | aye |
Malcolm Rifkind | Kensington | Con (front bench) | no |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | aye |
Andrew Robathan | South Leicestershire | Con (front bench) | no |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | aye |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con (front bench) | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
David Rutley | Macclesfield | Con | no |
Laura Sandys | South Thanet | Con (front bench) | no |
Anas Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | no |
Alok Sharma | Reading West | Con | no |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | aye |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con | no |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | no |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | aye |
Gavin Shuker | Luton South | Lab (minister) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con | no |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | aye |
Chris Skidmore | Kingswood | Con (front bench) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | aye |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | aye |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | aye |
Angela Smith | Penistone and Stocksbridge | Lab (minister) | aye |
Chloe Smith | Norwich North | Con (front bench) | no |
Henry Smith | Crawley | Con (front bench) | no |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con | no |
Nick Smith | Blaenau Gwent | Lab (minister) | aye |
Owen Smith | Pontypridd | Lab (minister) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | no |
Anna Soubry | Broxtowe | Con | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Mark Spencer | Sherwood | Con (front bench) | no |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | no |
John Stevenson | Carlisle | Con | no |
Bob Stewart | Beckenham | Con (front bench) | no |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
Mel Stride | Central Devon | Con | no |
Graham Stringer | Blackley and Broughton | Lab (minister) | aye |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | no |
Julian Sturdy | York Outer | Con (front bench) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con | no |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem | no |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con (front bench) | no |
Sarah Teather | Brent Central | LDem (front bench) | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab | aye |
Stephen Twigg | Liverpool, West Derby | Lab (minister) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Chuka Umunna | Streatham | Lab (minister) | aye |
Paul Uppal | Wolverhampton South West | Con (front bench) | no |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab (minister) | aye |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con | no |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Ben Wallace | Wyre and Preston North | Con | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Robert Walter | North Dorset | Con | no |
David Ward | Bradford East | LDem (front bench) | no |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con (front bench) | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Steve Webb | Thornbury and Yate | LDem (front bench) | no |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | aye |
James Wharton | Stockton South | Con (front bench) | no |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | no |
Eilidh Whiteford | Banff and Buchan | SNP (front bench) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | no |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con (front bench) | no |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | no |
Hywel Williams | Arfon | PC (front bench) | aye |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | no |
Chris Williamson | Derby North | Lab (minister) | aye |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con | no |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | tellno |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | aye |
Rob Wilson | Reading East | Con | no |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | aye |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | aye |
Shaun Woodward | St Helens South and Whiston | Lab | aye |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | no |
Simon Wright | Norwich South | LDem (front bench) | no |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |