The majority of MPs voted to require registrars to carry out same sex marriages even if they object to them on the basis of sincerely held religious or other beliefs.
The text of the proposed new clause which was rejected in the vote was:
-
(1) No person shall be under any duty, whether by contract or by statutory or other legal requirement, to conduct a marriage to which he has a conscientious objection if he is employed as a registrar of marriages on the date this Act comes in force.
-
(2) For the purposes of this section, a “conscientious objection” exists where the refusal to conduct a marriage is only that it concerns a same sex couple, and is based on the person’s sincerely held religious or other beliefs.
-
(3) This section is without prejudice to the duty of a registration authority to ensure that there is a sufficient number of registrars and superintendent registrars in that area to carry out the required functions.
-
(4) In any legal proceedings the burden of proof of conscientious objection shall rest on the person claiming to rely on it.’.
==
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | no |
Debbie Abrahams | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | aye |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | aye |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab | no |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | aye |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | no |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | no |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Rushanara Ali | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | no |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | aye |
Stuart Andrew | Pudsey | Con | no |
Jon Ashworth | Leicester South | Lab (minister) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
William Bain | Glasgow North East | Lab (minister) | no |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | aye |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | aye |
Edward Balls | Morley and Outwood | Lab (minister) | no |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | no |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
John Baron | Basildon and Billericay | Con (front bench) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Luciana Berger | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con | aye |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | no |
Andrew Bingham | High Peak | Con | aye |
Gordon Birtwistle | Burnley | LDem | aye |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | no |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | no |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside and Hillsborough | Lab | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con (front bench) | no |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | tellno |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | aye |
Steve Brine | Winchester | Con (front bench) | aye |
James Brokenshire | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | no |
Jeremy Browne | Taunton Deane | LDem (front bench) | no |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | aye |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Westminster North | Lab | no |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Aidan Burley | Cannock Chase | Con (front bench) | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
Simon Burns | Chelmsford | Con (front bench) | aye |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | no |
Dan Byles | North Warwickshire | Con (front bench) | no |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | no |
Douglas Carswell | Clacton | Con | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | aye |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Sarah Champion | Rotherham | Lab (minister) | no |
Jenny Chapman | Darlington | Lab (minister) | no |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | no |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | no |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab | no |
Damian Collins | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | no |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | no |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | no |
Yvette Cooper | Normanton, Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab (minister) | no |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | aye |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | no |
Stella Creasy | Walthamstow | Lab (minister) | no |
Michael Crockart | Edinburgh West | LDem (front bench) | no |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con | no |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab (minister) | no |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab | no |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | no |
Margaret Curran | Glasgow East | Lab (minister) | no |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab (minister) | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | no |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | aye |
Geraint Davies | Swansea West | Lab (minister) | no |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con (front bench) | aye |
Philip Davies | Shipley | Con (front bench) | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | aye |
Gloria De Piero | Ashfield | Lab (minister) | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con | aye |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | aye |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | aye |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | no |
Stephen Doughty | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
Jim Dowd | Lewisham West and Penge | Lab (minister) | no |
Gemma Doyle | West Dunbartonshire | Lab (minister) | no |
Richard Drax | South Dorset | Con (front bench) | aye |
Jack Dromey | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | no |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | no |
Michael Dugher | Barnsley East | Lab (minister) | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | aye |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Garston and Halewood | Lab (minister) | no |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Julie Elliott | Sunderland Central | Lab (minister) | no |
Michael Ellis | Northampton North | Con (front bench) | no |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con | no |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | aye |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | no |
Bill Esterson | Sefton Central | Lab (minister) | no |
Chris Evans | Islwyn | Lab (minister) | no |
Graham Evans | Weaver Vale | Con (front bench) | no |
Jonathan Evans | Cardiff North | Con | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | aye |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | no |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | no |
Liam Fox | North Somerset | Con | aye |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con | no |
Lorraine Fullbrook | South Ribble | Con (front bench) | no |
Richard Fuller | Bedford | Con (front bench) | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | no |
Edward Garnier | Harborough | Con | aye |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | aye |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Stephen Gilbert | St Austell and Newquay | LDem | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con | aye |
Sheila Gilmore | Edinburgh East | Lab (minister) | no |
Pat Glass | North West Durham | Lab (minister) | no |
John Glen | Salisbury | Con | aye |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | aye |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | no |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Tom Greatrex | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab (minister) | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | no |
Andrew Griffiths | Burton | Con (front bench) | no |
Ben Gummer | Ipswich | Con | no |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | no |
Sam Gyimah | East Surrey | Con | no |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Peter Hain | Neath | Lab | no |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | aye |
Duncan Hames | Chippenham | LDem | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | no |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | no |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con (front bench) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | no |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con (front bench) | no |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con (front bench) | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con | no |
Sylvia Hermon | North Down | Independent (front bench) | aye |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | no |
Julie Hilling | Bolton West | Lab (minister) | no |
Damian Hinds | East Hampshire | Con | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Sharon Hodgson | Washington and Sunderland West | Lab (minister) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | aye |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
Kris Hopkins | Keighley | Con | no |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem | no |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | no |
Gerald Howarth | Aldershot | Con | aye |
John Howell | Henley | Con | aye |
Simon Hughes | Bermondsey and Old Southwark | LDem (front bench) | aye |
Tristram Hunt | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | no |
Julian Huppert | Cambridge | LDem (front bench) | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Kilburn | Lab (minister) | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | aye |
Margot James | Stourbridge | Con | no |
Cathy Jamieson | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | no |
Dan Jarvis | Barnsley Central | Lab (minister) | no |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab | no |
Gareth Johnson | Dartford | Con (front bench) | aye |
Jo Johnson | Orpington | Con (front bench) | no |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | no |
Graham Jones | Hyndburn | Lab (minister) | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Marcus Jones | Nuneaton | Con (front bench) | aye |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab | no |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con | no |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | no |
Chris Kelly | Dudley South | Con (front bench) | aye |
Liz Kendall | Leicester West | Lab (minister) | no |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem (front bench) | no |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Ian Lavery | Wansbeck | Lab (minister) | no |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | aye |
Jessica Lee | Erewash | Con | no |
Phillip Lee | Bracknell | Con (front bench) | aye |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con (front bench) | aye |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Emma Lewell-Buck | South Shields | Lab | no |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | no |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con (front bench) | aye |
Stephen Lloyd | Eastbourne | LDem (front bench) | no |
Elfyn Llwyd | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | no |
Jonathan Lord | Woking | Con | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Caroline Lucas | Brighton, Pavilion | Green (front bench) | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con | aye |
Mary Macleod | Brentford and Isleworth | Con | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | no |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | aye |
Seema Malhotra | Feltham and Heston | Lab (minister) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | no |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | no |
Jason McCartney | Colne Valley | Con | no |
Karl McCartney | Lincoln | Con (front bench) | tellaye |
Gregg McClymont | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | no |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | no |
Andy McDonald | Middlesbrough | Lab (minister) | no |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | aye |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Alison McGovern | Wirral South | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | no |
Anne McIntosh | Thirsk and Malton | Con (front bench) | aye |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | no |
Iain McKenzie | Inverclyde | Lab (minister) | no |
Catherine McKinnell | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | no |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | no |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | aye |
Esther McVey | Wirral West | Con (front bench) | aye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | no |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | no |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | no |
Mark Menzies | Fylde | Con | no |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | no |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | aye |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con | no |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | no |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | no |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con (front bench) | no |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | no |
Graeme Morrice | Livingston | Lab (minister) | no |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con (front bench) | aye |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con (front bench) | aye |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | no |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con (front bench) | aye |
Stephen Mosley | City of Chester | Con (front bench) | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | no |
Tessa Munt | Wells | LDem (front bench) | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
Lisa Nandy | Wigan | Lab (minister) | no |
Pamela Nash | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | no |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | aye |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | no |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | no |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con | aye |
Fiona O'Donnell | East Lothian | Lab (minister) | no |
Matthew Offord | Hendon | Con (front bench) | aye |
Eric Ollerenshaw | Lancaster and Fleetwood | Con | aye |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | no |
Guy Opperman | Hexham | Con | no |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | no |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | no |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Ian Paisley Jnr | North Antrim | DUP (front bench) | aye |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | aye |
Mark Pawsey | Rugby | Con (front bench) | aye |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | no |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | aye |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | no |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | no |
Claire Perry | Devizes | Con | aye |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | aye |
Bridget Phillipson | Houghton and Sunderland South | Lab (minister) | no |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | aye |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con (front bench) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Yasmin Qureshi | Bolton South East | Lab (minister) | no |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con | aye |
John Randall | Uxbridge and South Ruislip | Con (front bench) | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | no |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | no |
Steve Reed | Croydon North | Lab (minister) | no |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | aye |
Simon Reevell | Dewsbury | Con (front bench) | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Emma Reynolds | Wolverhampton North East | Lab (minister) | no |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab | no |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | no |
Margaret Ritchie | South Down | SDLP (front bench) | aye |
Andrew Robathan | South Leicestershire | Con (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | no |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | no |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | tellno |
David Rutley | Macclesfield | Con | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Laura Sandys | South Thanet | Con (front bench) | no |
Andy Sawford | Corby | Lab (minister) | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Moor View | Lab (minister) | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | tellaye |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | aye |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | no |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | both |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | no |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | aye |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | aye |
Keith Simpson | Broadland | Con | no |
Chris Skidmore | Kingswood | Con (front bench) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | no |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
Chloe Smith | Norwich North | Con (front bench) | no |
Henry Smith | Crawley | Con (front bench) | aye |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con | no |
Nick Smith | Blaenau Gwent | Lab (minister) | no |
Owen Smith | Pontypridd | Lab (minister) | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Anna Soubry | Broxtowe | Con (front bench) | no |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | no |
John Stevenson | Carlisle | Con (front bench) | aye |
Bob Stewart | Beckenham | Con (front bench) | aye |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | no |
Mel Stride | Central Devon | Con | aye |
Graham Stringer | Blackley and Broughton | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem | no |
Julian Sturdy | York Outer | Con | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab | no |
Ian Swales | Redcar | LDem (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Sarah Teather | Brent Central | LDem | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | no |
Mike Thornton | Eastleigh | LDem | no |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | aye |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | no |
Stephen Twigg | Liverpool, West Derby | Lab (minister) | no |
Chuka Umunna | Streatham | Lab (minister) | no |
Paul Uppal | Wolverhampton South West | Con (front bench) | aye |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | no |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab (minister) | no |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con (front bench) | aye |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | no |
Ben Wallace | Wyre and Preston North | Con | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Robert Walter | North Dorset | Con | aye |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | no |
Mike Weatherley | Hove | Con (front bench) | no |
Steve Webb | Thornbury and Yate | LDem (front bench) | aye |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con (front bench) | aye |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | aye |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | no |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | no |
Chris Williamson | Derby North | Lab (minister) | no |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con | aye |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | no |
Rob Wilson | Reading East | Con | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | no |
Shaun Woodward | St Helens South and Whiston | Lab | no |
David Wright | Telford | Lab | no |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | no |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | aye |
Simon Wright | Norwich South | LDem (front bench) | no |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |