The majority of MPs voted against spreading cuts to local government funding more evenly over four years and ensuring they do not fall disproportionately on the most deprived areas.
The motion rejected in this vote was:
-
That this House
-
notes with concern that local councils will lose, on average, 27 per cent. of their funding over the next four years, compared to 11 per cent., on average, for Whitehall departments;
-
regrets the frontloading of reductions in funding which means that the heaviest cuts will fall in the first year;
-
believes that the unexpected severity of the cuts will result in substantial job losses in the public and private sector, undermine the voluntary sector and hit frontline services;
-
regrets the inadequate level of capitalisation available to local councils to deal with redundancy costs of up to £2 billion;
-
further notes the commitment in the coalition agreement to ensure that fairness is at the heart of decisions and that those most in need are protected;
-
is disappointed that the most deprived areas will be hit hardest by the reductions in funding; and
-
calls on the Government to revise its proposals before making the provisional finance settlement to ensure that any reductions in funding are more evenly spread over four years and do not fall disproportionately on the most deprived communities.
Debate in Parliament | Source |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | aye |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | aye |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Rushanara Ali | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | aye |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
William Bain | Glasgow North East | Lab (minister) | aye |
Edward Balls | Morley and Outwood | Lab (minister) | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
Luciana Berger | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | aye |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | aye |
Hazel Blears | Salford and Eccles | Lab (minister) | aye |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | aye |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
David Blunkett | Sheffield, Brightside and Hillsborough | Lab | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | aye |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | aye |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | aye |
Karen Buck | Westminster North | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | aye |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | aye |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | aye |
Stella Creasy | Walthamstow | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab (minister) | aye |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | aye |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab (minister) | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab (minister) | aye |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
Geraint Davies | Swansea West | Lab (minister) | aye |
Gloria De Piero | Ashfield | Lab (minister) | aye |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | aye |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | aye |
Thomas Docherty | Dunfermline and West Fife | Lab (minister) | aye |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | aye |
Jim Dowd | Lewisham West and Penge | Lab | aye |
Gemma Doyle | West Dunbartonshire | Lab (minister) | aye |
Michael Dugher | Barnsley East | Lab (minister) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Garston and Halewood | Lab (minister) | aye |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Julie Elliott | Sunderland Central | Lab (minister) | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | aye |
Bill Esterson | Sefton Central | Lab (minister) | aye |
Chris Evans | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | aye |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | aye |
Sheila Gilmore | Edinburgh East | Lab (minister) | aye |
Pat Glass | North West Durham | Lab (minister) | aye |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Hall Green | Lab | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | aye |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab (minister) | tellaye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | aye |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | aye |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab (minister) | aye |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Sharon Hodgson | Washington and Sunderland West | Lab (minister) | aye |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | aye |
Tristram Hunt | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | aye |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Cathy Jamieson | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Graham Jones | Hyndburn | Lab (minister) | tellaye |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | aye |
Liz Kendall | Leicester West | Lab (minister) | aye |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | aye |
Ian Lavery | Wansbeck | Lab (minister) | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab (minister) | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | aye |
Naomi Long | Belfast East | Alliance (front bench) | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | aye |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | aye |
Michael McCann | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab (minister) | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Gregg McClymont | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab | aye |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | aye |
Catherine McKinnell | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | aye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | aye |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab | aye |
David Miliband | South Shields | Lab | aye |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | aye |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | aye |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | aye |
Graeme Morrice | Livingston | Lab | aye |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Lisa Nandy | Wigan | Lab (minister) | aye |
Fiona O'Donnell | East Lothian | Lab (minister) | aye |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | aye |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | aye |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | aye |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | aye |
Bridget Phillipson | Houghton and Sunderland South | Lab (minister) | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Yasmin Qureshi | Bolton South East | Lab (minister) | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | aye |
Rachel Reeves | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Emma Reynolds | Wolverhampton North East | Lab (minister) | aye |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | aye |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | aye |
Anas Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | aye |
Alison Seabeck | Plymouth, Moor View | Lab (minister) | aye |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | aye |
Gavin Shuker | Luton South | Lab (minister) | aye |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | aye |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | aye |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | aye |
Angela Smith | Penistone and Stocksbridge | Lab (minister) | aye |
Nick Smith | Blaenau Gwent | Lab (minister) | aye |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab | aye |
Jack Straw | Blackburn | Lab | aye |
Graham Stringer | Blackley and Broughton | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | aye |
Stephen Twigg | Liverpool, West Derby | Lab (minister) | aye |
Chuka Umunna | Streatham | Lab (minister) | aye |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab (minister) | aye |
David Ward | Bradford East | LDem (front bench) | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | aye |
Hywel Williams | Arfon | PC (front bench) | aye |
Chris Williamson | Derby North | Lab (minister) | aye |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
John Woodcock | Barrow and Furness | Lab (minister) | aye |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | no |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | no |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | no |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | no |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
Stuart Andrew | Pudsey | Con (front bench) | no |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | no |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | no |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | no |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
John Baron | Basildon and Billericay | Con (front bench) | no |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con (front bench) | no |
Guto Bebb | Aberconwy | Con (front bench) | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con | no |
Andrew Bingham | High Peak | Con (front bench) | no |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | no |
Gordon Birtwistle | Burnley | LDem | no |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | no |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con | no |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem | no |
Angie Bray | Ealing Central and Acton | Con | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | no |
Steve Brine | Winchester | Con | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Jeremy Browne | Taunton Deane | LDem (front bench) | no |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | no |
Aidan Burley | Cannock Chase | Con (front bench) | no |
Conor Burns | Bournemouth West | Con | no |
Simon Burns | Chelmsford | Con (front bench) | no |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | no |
Dan Byles | North Warwickshire | Con (front bench) | no |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con (front bench) | no |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | no |
Douglas Carswell | Clacton | Con | no |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con | no |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | no |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | no |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con | no |
Damian Collins | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | no |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | no |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | no |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con | no |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con | no |
Philip Davies | Shipley | Con (front bench) | no |
Nick de Bois | Enfield North | Con (front bench) | no |
Caroline Dinenage | Gosport | Con | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | no |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | no |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Richard Drax | South Dorset | Con (front bench) | no |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Michael Ellis | Northampton North | Con (front bench) | no |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | no |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con | no |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | no |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | no |
Graham Evans | Weaver Vale | Con | no |
Jonathan Evans | Cardiff North | Con | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | no |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Don Foster | Bath | LDem | no |
Mark Francois | Rayleigh and Wickford | Con (front bench) | no |
George Freeman | Mid Norfolk | Con | no |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con (front bench) | no |
Lorraine Fullbrook | South Ribble | Con (front bench) | no |
Richard Fuller | Bedford | Con | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | no |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | no |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Stephen Gilbert | St Austell and Newquay | LDem (front bench) | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
John Glen | Salisbury | Con (front bench) | no |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | no |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
Richard Graham | Gloucester | Con | no |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Ben Gummer | Ipswich | Con (front bench) | no |
Sam Gyimah | East Surrey | Con (front bench) | no |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | no |
Duncan Hames | Chippenham | LDem | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con | no |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Mike Hancock | Portsmouth South | whilst LDem (front bench) | no |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Richard Harrington | Watford | Con (front bench) | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | no |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con (front bench) | no |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con (front bench) | no |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | no |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | no |
Damian Hinds | East Hampshire | Con (front bench) | no |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | no |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | no |
Adam Holloway | Gravesham | Con | no |
Kris Hopkins | Keighley | Con | no |
John Howell | Henley | Con | no |
Simon Hughes | Bermondsey and Old Southwark | LDem (front bench) | no |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | tellno |
Julian Huppert | Cambridge | LDem (front bench) | no |
Nick Hurd | Ruislip, Northwood and Pinner | Con (front bench) | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con | no |
Margot James | Stourbridge | Con (front bench) | no |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con | no |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | no |
Gareth Johnson | Dartford | Con | no |
Jo Johnson | Orpington | Con (front bench) | no |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | no |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | no |
Marcus Jones | Nuneaton | Con | no |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con | no |
Chris Kelly | Dudley South | Con (front bench) | no |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem (front bench) | no |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con (front bench) | no |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | no |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
Mark Lancaster | Milton Keynes North | Con | no |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | no |
David Laws | Yeovil | LDem | no |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | no |
Jessica Lee | Erewash | Con | no |
Phillip Lee | Bracknell | Con (front bench) | no |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | no |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con (front bench) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | no |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | no |
Stephen Lloyd | Eastbourne | LDem (front bench) | no |
Jack Lopresti | Filton and Bradley Stoke | Con (front bench) | no |
Jonathan Lord | Woking | Con | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | no |
Mary Macleod | Brentford and Isleworth | Con | no |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | no |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | no |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con (front bench) | no |
Jason McCartney | Colne Valley | Con | no |
Karl McCartney | Lincoln | Con | no |
Anne McIntosh | Thirsk and Malton | Con (front bench) | no |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | no |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | no |
Esther McVey | Wirral West | Con | no |
Louise Mensch | Corby | Con | no |
Mark Menzies | Fylde | Con | no |
Patrick Mercer | Newark | Con | no |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con (front bench) | no |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | no |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con (front bench) | no |
Nicky Morgan | Loughborough | Con | no |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con | no |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con (front bench) | no |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con (front bench) | no |
Stephen Mosley | City of Chester | Con (front bench) | no |
David Mowat | Warrington South | Con (front bench) | no |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | no |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | no |
Tessa Munt | Wells | LDem (front bench) | no |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con | no |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | no |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | no |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | no |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con (front bench) | no |
Jesse Norman | Hereford and South Herefordshire | Con (front bench) | no |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | no |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | no |
Matthew Offord | Hendon | Con | no |
Eric Ollerenshaw | Lancaster and Fleetwood | Con | no |
Guy Opperman | Hexham | Con | no |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Mark Pawsey | Rugby | Con (front bench) | no |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | no |
Claire Perry | Devizes | Con (front bench) | no |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | no |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | no |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | no |
Mark Reckless | Rochester and Strood | Con (front bench) | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | no |
Simon Reevell | Dewsbury | Con (front bench) | no |
Malcolm Rifkind | Kensington | Con (front bench) | no |
Andrew Robathan | South Leicestershire | Con (front bench) | no |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | no |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con (front bench) | no |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
David Rutley | Macclesfield | Con | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem | no |
Laura Sandys | South Thanet | Con (front bench) | no |
Lee Scott | Ilford North | Con | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | no |
Alok Sharma | Reading West | Con (front bench) | no |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con | no |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con | no |
Keith Simpson | Broadland | Con | no |
Chris Skidmore | Kingswood | Con (front bench) | no |
Chloe Smith | Norwich North | Con (front bench) | no |
Henry Smith | Crawley | Con (front bench) | no |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | no |
Anna Soubry | Broxtowe | Con | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Mark Spencer | Sherwood | Con (front bench) | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | no |
John Stevenson | Carlisle | Con | no |
Bob Stewart | Beckenham | Con (front bench) | no |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | no |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
Mel Stride | Central Devon | Con (front bench) | no |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Julian Sturdy | York Outer | Con (front bench) | no |
Ian Swales | Redcar | LDem (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con | no |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Sarah Teather | Brent Central | LDem (front bench) | no |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con | no |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | no |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Paul Uppal | Wolverhampton South West | Con | no |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con | no |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Robin Walker | Worcester | Con | no |
Ben Wallace | Wyre and Preston North | Con | no |
Robert Walter | North Dorset | Con | no |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con (front bench) | no |
Mike Weatherley | Hove | Con (front bench) | no |
Steve Webb | Thornbury and Yate | LDem (front bench) | no |
James Wharton | Stockton South | Con (front bench) | no |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | no |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | no |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con (front bench) | no |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | no |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con (front bench) | tellno |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | no |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | no |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con (front bench) | no |
Rob Wilson | Reading East | Con | no |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | no |
Simon Wright | Norwich South | LDem (front bench) | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | absent |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | absent |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | absent |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | absent |
Hugh Bayley | York Central | Lab (minister) | absent |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | absent |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | absent |
John Bercow | Buckingham | Speaker (front bench) | absent |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | absent |
James Brokenshire | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | absent |
Gordon Brown | Kirkcaldy and Cowdenbeath | Lab | absent |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | absent |
David Cairns | Inverclyde | Lab | absent |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | absent |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | absent |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | absent |
Jenny Chapman | Darlington | Lab (minister) | absent |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | absent |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | absent |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | absent |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | absent |
Ann Coffey | Stockport | Lab | absent |
Yvette Cooper | Normanton, Pontefract and Castleford | Lab (minister) | absent |
Michael Crockart | Edinburgh West | LDem | absent |
Margaret Curran | Glasgow East | Lab (minister) | absent |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab | absent |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | absent |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | absent |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | absent |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | absent |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | absent |
Pat Doherty | West Tyrone | SF | absent |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | absent |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab | absent |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con (front bench) | absent |
Jack Dromey | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | absent |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | absent |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | absent |
Liam Fox | North Somerset | Con (front bench) | absent |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | absent |
Michelle Gildernew | Fermanagh and South Tyrone | SF | absent |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | absent |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | absent |
Tom Greatrex | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | absent |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | absent |
Andrew Griffiths | Burton | Con (front bench) | absent |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | absent |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | absent |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | absent |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | absent |
Sylvia Hermon | North Down | Independent (front bench) | absent |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | absent |
Julie Hilling | Bolton West | Lab (minister) | absent |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | absent |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | absent |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem | absent |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | absent |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | absent |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | absent |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem | absent |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | absent |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | absent |
Glenda Jackson | Hampstead and Kilburn | Lab (minister) | absent |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | absent |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | absent |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | absent |
Eric Joyce | Falkirk | Lab | absent |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | absent |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | absent |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | absent |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | absent |
Elfyn Llwyd | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | absent |
Caroline Lucas | Brighton, Pavilion | Green (front bench) | absent |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | absent |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | absent |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | absent |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | absent |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | absent |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | absent |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | absent |
Alison McGovern | Wirral South | Lab (minister) | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | absent |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | absent |
Alan Meale | Mansfield | Lab | absent |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | absent |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | absent |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | absent |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | absent |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | absent |
Conor Murphy | Newry and Armagh | SF | absent |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | absent |
Pamela Nash | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | absent |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | absent |
Ian Paisley Jnr | North Antrim | DUP (front bench) | absent |
Priti Patel | Witham | Con | absent |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | absent |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | absent |
John Randall | Uxbridge and South Ruislip | Con (front bench) | absent |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | absent |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | absent |
Margaret Ritchie | South Down | SDLP (front bench) | absent |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | absent |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | absent |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | absent |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | absent |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | absent |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | absent |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | absent |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | absent |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | absent |
Owen Smith | Pontypridd | Lab (minister) | absent |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | absent |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | absent |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | absent |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | absent |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con (front bench) | absent |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | absent |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | absent |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | absent |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab | absent |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | absent |
Eilidh Whiteford | Banff and Buchan | SNP (front bench) | absent |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem | absent |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | absent |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | absent |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab (minister) | absent |
Shaun Woodward | St Helens South and Whiston | Lab (minister) | absent |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | absent |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | absent |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | absent |