The majority of MPs voted to support arrangements for public access to, and conservation of, for England's public forests once they are sold off.
The majority of MPs voted to pass a motion which read:[1]
-
This House
-
deplores the actions of the previous administration in selling off 25,000 acres of public forestry estate with wholly inadequate protections;
-
notes that the previous administration sought to go even further in finding ways to exploit the forestry estate for commercial gain as recently as 2009;
-
welcomes the consultation proposals to guarantee the future protection of heritage forests by offering them charitable trust status;
-
supports the consultation proposals for robust access and public benefit conditions that will be put in place through lease conditions, including access rights for cyclists and horse-riders;
-
believes the leasehold conditions regarding biodiversity and wildlife conservation will safeguard significant important environmental benefits;
-
sees these proposals as important in resolving the conflict of interest whereby the Forestry Commission is the regulator of the timber sector whilst being the largest operator in the England timber market;
-
considers that debate on the future of the forest estate ought to be conducted on the basis of the facts of the Government's proposals; and
-
believes that under these proposals people will continue to enjoy the access and benefits they currently have from the woodlands of England.
This vote immediately followed a vote not to call on the government to reconsider the sale of the Forest Estate.
Debate in Parliament | Source |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Naomi Long | Belfast East | Alliance (front bench) | absent |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | aye |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | aye |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
Stuart Andrew | Pudsey | Con (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | aye |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | aye |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
Guto Bebb | Aberconwy | Con (front bench) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con | aye |
Andrew Bingham | High Peak | Con (front bench) | aye |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | aye |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | aye |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con | aye |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | aye |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | aye |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | aye |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | aye |
Aidan Burley | Cannock Chase | Con (front bench) | aye |
Conor Burns | Bournemouth West | Con | aye |
Simon Burns | Chelmsford | Con (front bench) | aye |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Dan Byles | North Warwickshire | Con (front bench) | aye |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con (front bench) | aye |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | aye |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | aye |
Douglas Carswell | Clacton | Con | aye |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con | aye |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | aye |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con | aye |
Damian Collins | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | aye |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | aye |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con | aye |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | aye |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con | aye |
Philip Davies | Shipley | Con (front bench) | aye |
Nick de Bois | Enfield North | Con (front bench) | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con (front bench) | aye |
Richard Drax | South Dorset | Con (front bench) | aye |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | aye |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | aye |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | aye |
Michael Ellis | Northampton North | Con (front bench) | aye |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | aye |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con (front bench) | aye |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | aye |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | aye |
Graham Evans | Weaver Vale | Con | aye |
Jonathan Evans | Cardiff North | Con | aye |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Liam Fox | North Somerset | Con (front bench) | aye |
Mark Francois | Rayleigh and Wickford | Con (front bench) | aye |
George Freeman | Mid Norfolk | Con | aye |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con (front bench) | aye |
Lorraine Fullbrook | South Ribble | Con (front bench) | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | aye |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | aye |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
John Glen | Salisbury | Con (front bench) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | aye |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | aye |
Richard Graham | Gloucester | Con | aye |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | aye |
Andrew Griffiths | Burton | Con (front bench) | aye |
Ben Gummer | Ipswich | Con (front bench) | aye |
Sam Gyimah | East Surrey | Con (front bench) | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | aye |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con | aye |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | aye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | aye |
Richard Harrington | Watford | Con (front bench) | aye |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | aye |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | aye |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con (front bench) | aye |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con (front bench) | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | aye |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | aye |
Damian Hinds | East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | aye |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | aye |
Kris Hopkins | Keighley | Con | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | aye |
John Howell | Henley | Con | aye |
Nick Hurd | Ruislip, Northwood and Pinner | Con (front bench) | aye |
Stewart Jackson | Peterborough | Con | aye |
Margot James | Stourbridge | Con (front bench) | aye |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con | aye |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | aye |
Gareth Johnson | Dartford | Con | aye |
Jo Johnson | Orpington | Con (front bench) | aye |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | aye |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | aye |
Marcus Jones | Nuneaton | Con | aye |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con | aye |
Chris Kelly | Dudley South | Con (front bench) | aye |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con (front bench) | aye |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | aye |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | aye |
Mark Lancaster | Milton Keynes North | Con (front bench) | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | aye |
Jessica Lee | Erewash | Con | aye |
Phillip Lee | Bracknell | Con (front bench) | aye |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | aye |
Jack Lopresti | Filton and Bradley Stoke | Con (front bench) | aye |
Jonathan Lord | Woking | Con | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | aye |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con (front bench) | aye |
Karl McCartney | Lincoln | Con | aye |
Anne McIntosh | Thirsk and Malton | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | aye |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | aye |
Esther McVey | Wirral West | Con | aye |
Louise Mensch | Corby | Con | aye |
Mark Menzies | Fylde | Con | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | aye |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | aye |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | aye |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | aye |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con (front bench) | aye |
Nicky Morgan | Loughborough | Con | aye |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con | aye |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con (front bench) | aye |
David Mowat | Warrington South | Con (front bench) | aye |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | aye |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con (front bench) | aye |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con | aye |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | aye |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | aye |
Jesse Norman | Hereford and South Herefordshire | Con (front bench) | aye |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | aye |
Eric Ollerenshaw | Lancaster and Fleetwood | Con | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Priti Patel | Witham | Con | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | aye |
Mark Pawsey | Rugby | Con (front bench) | aye |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | aye |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | aye |
Claire Perry | Devizes | Con (front bench) | aye |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | aye |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con | aye |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | aye |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge and South Ruislip | Con (front bench) | aye |
Mark Reckless | Rochester and Strood | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | aye |
Simon Reevell | Dewsbury | Con (front bench) | aye |
Malcolm Rifkind | Kensington | Con (front bench) | aye |
Andrew Robathan | South Leicestershire | Con (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con (front bench) | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
David Rutley | Macclesfield | Con | aye |
Laura Sandys | South Thanet | Con (front bench) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | aye |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | aye |
Alok Sharma | Reading West | Con (front bench) | aye |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con | aye |
Keith Simpson | Broadland | Con | aye |
Chris Skidmore | Kingswood | Con (front bench) | aye |
Chloe Smith | Norwich North | Con (front bench) | aye |
Henry Smith | Crawley | Con (front bench) | aye |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | aye |
Anna Soubry | Broxtowe | Con | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | aye |
Mark Spencer | Sherwood | Con (front bench) | aye |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | aye |
John Stevenson | Carlisle | Con | aye |
Bob Stewart | Beckenham | Con (front bench) | aye |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | aye |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | aye |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | aye |
Julian Sturdy | York Outer | Con (front bench) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con | aye |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con (front bench) | aye |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con | aye |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | aye |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Paul Uppal | Wolverhampton South West | Con | aye |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | aye |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | tellaye |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con | aye |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | aye |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | aye |
Robin Walker | Worcester | Con | aye |
Ben Wallace | Wyre and Preston North | Con | aye |
Robert Walter | North Dorset | Con | aye |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con (front bench) | aye |
Mike Weatherley | Hove | Con (front bench) | aye |
James Wharton | Stockton South | Con (front bench) | aye |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | aye |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con (front bench) | aye |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | aye |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con (front bench) | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | aye |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con (front bench) | aye |
Rob Wilson | Reading East | Con | aye |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
John Baron | Basildon and Billericay | Con (front bench) | absent |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con (front bench) | absent |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | absent |
Angie Bray | Ealing Central and Acton | Con | absent |
Steve Brine | Winchester | Con | absent |
James Brokenshire | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | absent |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | absent |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | absent |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | absent |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | absent |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | absent |
Caroline Dinenage | Gosport | Con | absent |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | absent |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | absent |
Richard Fuller | Bedford | Con | absent |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | absent |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | absent |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con | absent |
Adam Holloway | Gravesham | Con | absent |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | absent |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | absent |
Mary Macleod | Brentford and Isleworth | Con | absent |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | absent |
Jason McCartney | Colne Valley | Con | absent |
Patrick Mercer | Newark | Con | absent |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con (front bench) | absent |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con (front bench) | absent |
Stephen Mosley | City of Chester | Con (front bench) | absent |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | absent |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con (front bench) | absent |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | absent |
Matthew Offord | Hendon | Con | absent |
Guy Opperman | Hexham | Con | absent |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | absent |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | absent |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | absent |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | absent |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | absent |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | absent |
Mel Stride | Central Devon | Con (front bench) | absent |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | absent |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | absent |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | no |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | no |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | no |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | no |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | absent |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | absent |
Ian Paisley Jnr | North Antrim | DUP (front bench) | absent |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | absent |
Caroline Lucas | Brighton, Pavilion | Green (front bench) | no |
Sylvia Hermon | North Down | Independent (front bench) | absent |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | no |
Debbie Abrahams | Oldham East and Saddleworth | Lab | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | no |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Rushanara Ali | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | no |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | no |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
William Bain | Glasgow North East | Lab (minister) | no |
Edward Balls | Morley and Outwood | Lab (minister) | no |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
Hugh Bayley | York Central | Lab (minister) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Luciana Berger | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | no |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | no |
Hazel Blears | Salford and Eccles | Lab (minister) | no |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | no |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside and Hillsborough | Lab | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Gordon Brown | Kirkcaldy and Cowdenbeath | Lab | no |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Westminster North | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | no |
David Cairns | Inverclyde | Lab | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Jenny Chapman | Darlington | Lab (minister) | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab | no |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | no |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | no |
Yvette Cooper | Normanton, Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | no |
Stella Creasy | Walthamstow | Lab (minister) | no |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab (minister) | no |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | no |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Margaret Curran | Glasgow East | Lab (minister) | no |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab (minister) | no |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | no |
Geraint Davies | Swansea West | Lab (minister) | no |
Gloria De Piero | Ashfield | Lab (minister) | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Thomas Docherty | Dunfermline and West Fife | Lab (minister) | no |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | no |
Jim Dowd | Lewisham West and Penge | Lab | no |
Gemma Doyle | West Dunbartonshire | Lab (minister) | no |
Jack Dromey | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | no |
Michael Dugher | Barnsley East | Lab (minister) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Garston and Halewood | Lab (minister) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Julie Elliott | Sunderland Central | Lab (minister) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | no |
Bill Esterson | Sefton Central | Lab (minister) | no |
Chris Evans | Islwyn | Lab (minister) | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | no |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | no |
Sheila Gilmore | Edinburgh East | Lab (minister) | no |
Pat Glass | North West Durham | Lab (minister) | no |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Tom Greatrex | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | no |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab (minister) | no |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | no |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | no |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab (minister) | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | no |
Julie Hilling | Bolton West | Lab (minister) | no |
Sharon Hodgson | Washington and Sunderland West | Lab (minister) | no |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | no |
Tristram Hunt | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Kilburn | Lab (minister) | no |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | no |
Cathy Jamieson | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | no |
Graham Jones | Hyndburn | Lab (minister) | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | no |
Eric Joyce | Falkirk | Lab | no |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | no |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | no |
Liz Kendall | Leicester West | Lab (minister) | no |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Ian Lavery | Wansbeck | Lab (minister) | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | no |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | no |
Michael McCann | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab (minister) | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab | no |
Alison McGovern | Wirral South | Lab (minister) | no |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | no |
Catherine McKinnell | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | no |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | no |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab | no |
David Miliband | South Shields | Lab | no |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | no |
Graeme Morrice | Livingston | Lab | no |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | no |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
Lisa Nandy | Wigan | Lab (minister) | no |
Pamela Nash | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | no |
Fiona O'Donnell | East Lothian | Lab (minister) | no |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | no |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | no |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | no |
Bridget Phillipson | Houghton and Sunderland South | Lab (minister) | no |
Yasmin Qureshi | Bolton South East | Lab (minister) | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | no |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | no |
Rachel Reeves | Leeds West | Lab (minister) | no |
Emma Reynolds | Wolverhampton North East | Lab (minister) | no |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | tellno |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | no |
Anas Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Moor View | Lab (minister) | no |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | no |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | no |
Gavin Shuker | Luton South | Lab (minister) | no |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | no |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
Angela Smith | Penistone and Stocksbridge | Lab (minister) | tellno |
Nick Smith | Blaenau Gwent | Lab (minister) | no |
Owen Smith | Pontypridd | Lab (minister) | no |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | no |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | no |
Stephen Twigg | Liverpool, West Derby | Lab (minister) | no |
Chuka Umunna | Streatham | Lab (minister) | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | no |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab (minister) | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | no |
Chris Williamson | Derby North | Lab (minister) | no |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
John Woodcock | Barrow and Furness | Lab (minister) | no |
Shaun Woodward | St Helens South and Whiston | Lab (minister) | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | absent |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | absent |
Roger Godsiff | Birmingham, Hall Green | Lab | absent |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | absent |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | absent |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | absent |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | absent |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | absent |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | absent |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | absent |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | absent |
Gregg McClymont | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | absent |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | absent |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | absent |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | absent |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | absent |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | absent |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | absent |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | absent |
Jack Straw | Blackburn | Lab | absent |
Graham Stringer | Blackley and Broughton | Lab (minister) | absent |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | absent |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab (minister) | absent |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | aye |
Gordon Birtwistle | Burnley | LDem | aye |
Jeremy Browne | Taunton Deane | LDem (front bench) | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | aye |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Duncan Hames | Chippenham | LDem | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem | aye |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem | aye |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | tellaye |
Julian Huppert | Cambridge | LDem (front bench) | aye |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem | aye |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | aye |
Stephen Lloyd | Eastbourne | LDem (front bench) | aye |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | aye |
Ian Swales | Redcar | LDem (front bench) | aye |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem | aye |
Sarah Teather | Brent Central | LDem (front bench) | aye |
David Ward | Bradford East | LDem (front bench) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | aye |
Simon Wright | Norwich South | LDem (front bench) | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | both |
Michael Crockart | Edinburgh West | LDem | both |
Stephen Gilbert | St Austell and Newquay | LDem (front bench) | both |
Mike Hancock | Portsmouth South | whilst LDem (front bench) | both |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | both |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | both |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | absent |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem | absent |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | absent |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | absent |
Don Foster | Bath | LDem | absent |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | absent |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | absent |
Simon Hughes | Bermondsey and Old Southwark | LDem (front bench) | absent |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem (front bench) | absent |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | absent |
Tessa Munt | Wells | LDem (front bench) | absent |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | absent |
Adrian Sanders | Torbay | LDem | absent |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | absent |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | absent |
Steve Webb | Thornbury and Yate | LDem (front bench) | absent |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem | absent |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | no |
Elfyn Llwyd | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | no |
Hywel Williams | Arfon | PC (front bench) | no |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | no |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | absent |
Margaret Ritchie | South Down | SDLP (front bench) | absent |
Pat Doherty | West Tyrone | SF | absent |
Michelle Gildernew | Fermanagh and South Tyrone | SF | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Conor Murphy | Newry and Armagh | SF | absent |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | no |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | no |
Eilidh Whiteford | Banff and Buchan | SNP (front bench) | no |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | no |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | absent |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | absent |
John Bercow | Buckingham | Speaker (front bench) | absent |