Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Andrew Bingham | High Peak | Con | aye |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | aye |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | tellaye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab (minister) | aye |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con | aye |
Philip Davies | Shipley | Con (front bench) | aye |
Nick de Bois | Enfield North | Con (front bench) | aye |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | aye |
Richard Drax | South Dorset | Con (front bench) | aye |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | aye |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Sylvia Hermon | North Down | Independent (front bench) | aye |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | tellaye |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | aye |
Elfyn Llwyd | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | aye |
Caroline Lucas | Brighton, Pavilion | Green (front bench) | aye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | aye |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
Anne McIntosh | Thirsk and Malton | Con (front bench) | aye |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | aye |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | aye |
Mark Reckless | Rochester and Strood | Con (front bench) | aye |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | aye |
Margaret Ritchie | South Down | SDLP (front bench) | aye |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | aye |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | aye |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | aye |
Hywel Williams | Arfon | PC (front bench) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | aye |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | aye |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | no |
Debbie Abrahams | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | no |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | no |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | no |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | no |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Rushanara Ali | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | no |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | no |
Stuart Andrew | Pudsey | Con | no |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Jon Ashworth | Leicester South | Lab (minister) | no |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
William Bain | Glasgow North East | Lab (minister) | no |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | no |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | no |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | no |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con | no |
Edward Balls | Morley and Outwood | Lab (minister) | no |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | no |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
John Baron | Basildon and Billericay | Con (front bench) | no |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con | no |
Hugh Bayley | York Central | Lab (minister) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Luciana Berger | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con | no |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | no |
Gordon Birtwistle | Burnley | LDem | no |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | no |
Hazel Blears | Salford and Eccles | Lab (minister) | no |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | no |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con (front bench) | no |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
Angie Bray | Ealing Central and Acton | Con | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | no |
Steve Brine | Winchester | Con (front bench) | no |
James Brokenshire | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | no |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Westminster North | Lab (minister) | no |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Aidan Burley | Cannock Chase | Con (front bench) | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
Conor Burns | Bournemouth West | Con | no |
Simon Burns | Chelmsford | Con (front bench) | no |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | no |
Dan Byles | North Warwickshire | Con (front bench) | no |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | no |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con (front bench) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | no |
Sarah Champion | Rotherham | Lab (minister) | no |
Jenny Chapman | Darlington | Lab (minister) | no |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con (front bench) | no |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | no |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab | no |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con | no |
Damian Collins | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | no |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | no |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | no |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | no |
Yvette Cooper | Normanton, Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | no |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | no |
Stella Creasy | Walthamstow | Lab (minister) | no |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab (minister) | no |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab | no |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Margaret Curran | Glasgow East | Lab (minister) | no |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab (minister) | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | no |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | no |
Geraint Davies | Swansea West | Lab (minister) | no |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con (front bench) | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab | no |
Caroline Dinenage | Gosport | Con (front bench) | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | no |
Thomas Docherty | Dunfermline and West Fife | Lab (minister) | no |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | no |
Stephen Doughty | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
Jim Dowd | Lewisham West and Penge | Lab (minister) | no |
Gemma Doyle | West Dunbartonshire | Lab (minister) | no |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con (front bench) | no |
Jack Dromey | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | no |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | no |
Michael Dugher | Barnsley East | Lab (minister) | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Garston and Halewood | Lab (minister) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Julie Elliott | Sunderland Central | Lab (minister) | no |
Michael Ellis | Northampton North | Con (front bench) | no |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con | no |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | no |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | no |
Bill Esterson | Sefton Central | Lab (minister) | no |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | no |
Chris Evans | Islwyn | Lab (minister) | no |
Graham Evans | Weaver Vale | Con (front bench) | no |
Jonathan Evans | Cardiff North | Con | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | no |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Liam Fox | North Somerset | Con | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Mark Francois | Rayleigh and Wickford | Con (front bench) | no |
George Freeman | Mid Norfolk | Con | no |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con | no |
Lorraine Fullbrook | South Ribble | Con (front bench) | no |
Richard Fuller | Bedford | Con (front bench) | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | no |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | no |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Stephen Gilbert | St Austell and Newquay | LDem | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con | no |
Sheila Gilmore | Edinburgh East | Lab (minister) | no |
Pat Glass | North West Durham | Lab (minister) | no |
John Glen | Salisbury | Con | no |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Hall Green | Lab | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | no |
Richard Graham | Gloucester | Con | no |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Tom Greatrex | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab (minister) | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | no |
Andrew Griffiths | Burton | Con (front bench) | no |
Ben Gummer | Ipswich | Con | no |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | no |
Sam Gyimah | East Surrey | Con | no |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Peter Hain | Neath | Lab | no |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | no |
Duncan Hames | Chippenham | LDem | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | no |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con (front bench) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Richard Harrington | Watford | Con | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | no |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | no |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con (front bench) | no |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | no |
Charles Hendry | Wealden | Con | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con | no |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | no |
Julie Hilling | Bolton West | Lab | no |
Damian Hinds | East Hampshire | Con | no |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Sharon Hodgson | Washington and Sunderland West | Lab (minister) | no |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | no |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | no |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | no |
Kris Hopkins | Keighley | Con | no |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem | no |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | no |
John Howell | Henley | Con | no |
Simon Hughes | Bermondsey and Old Southwark | LDem (front bench) | no |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | no |
Tristram Hunt | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | no |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | tellno |
Julian Huppert | Cambridge | LDem (front bench) | no |
Nick Hurd | Ruislip, Northwood and Pinner | Con (front bench) | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Kilburn | Lab (minister) | no |
Margot James | Stourbridge | Con | no |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | no |
Cathy Jamieson | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | no |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con (front bench) | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | no |
Gareth Johnson | Dartford | Con (front bench) | no |
Jo Johnson | Orpington | Con (front bench) | tellno |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | no |
Graham Jones | Hyndburn | Lab (minister) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab | no |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | no |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con | no |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | no |
Chris Kelly | Dudley South | Con (front bench) | no |
Liz Kendall | Leicester West | Lab (minister) | no |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | no |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Mark Lancaster | Milton Keynes North | Con (front bench) | no |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | no |
Ian Lavery | Wansbeck | Lab (minister) | no |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | no |
Jessica Lee | Erewash | Con | no |
Phillip Lee | Bracknell | Con (front bench) | no |
John Leech | Manchester, Withington | LDem | no |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | no |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con (front bench) | no |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | no |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con (front bench) | no |
Stephen Lloyd | Eastbourne | LDem (front bench) | no |
Jonathan Lord | Woking | Con | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con | no |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | no |
Mary Macleod | Brentford and Isleworth | Con | no |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | no |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con | no |
Michael McCann | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab (minister) | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | no |
Jason McCartney | Colne Valley | Con | no |
Karl McCartney | Lincoln | Con (front bench) | no |
Gregg McClymont | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | no |
Andy McDonald | Middlesbrough | Lab (minister) | no |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Alison McGovern | Wirral South | Lab (minister) | no |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | no |
Iain McKenzie | Inverclyde | Lab (minister) | no |
Catherine McKinnell | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | no |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | no |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | no |
Esther McVey | Wirral West | Con (front bench) | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | no |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | no |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | no |
Mark Menzies | Fylde | Con | no |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con (front bench) | no |
David Miliband | South Shields | Lab | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | no |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | no |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | no |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con (front bench) | no |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | no |
Nicky Morgan | Loughborough | Con (front bench) | no |
Graeme Morrice | Livingston | Lab (minister) | no |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con (front bench) | no |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con (front bench) | no |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | no |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con (front bench) | no |
Stephen Mosley | City of Chester | Con (front bench) | no |
David Mowat | Warrington South | Con | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | no |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | no |
Tessa Munt | Wells | LDem (front bench) | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | no |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con (front bench) | no |
Lisa Nandy | Wigan | Lab (minister) | no |
Pamela Nash | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | no |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | no |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | no |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | no |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con (front bench) | no |
Jesse Norman | Hereford and South Herefordshire | Con (front bench) | no |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con | no |
Fiona O'Donnell | East Lothian | Lab (minister) | no |
Matthew Offord | Hendon | Con (front bench) | no |
Eric Ollerenshaw | Lancaster and Fleetwood | Con | no |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | no |
Guy Opperman | Hexham | Con | no |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | no |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | no |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Priti Patel | Witham | Con (front bench) | no |
Mark Pawsey | Rugby | Con (front bench) | no |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | no |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | no |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | no |
Claire Perry | Devizes | Con | no |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | no |
Bridget Phillipson | Houghton and Sunderland South | Lab (minister) | no |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | no |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con (front bench) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
Yasmin Qureshi | Bolton South East | Lab (minister) | no |
John Randall | Uxbridge and South Ruislip | Con (front bench) | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | no |
Simon Reevell | Dewsbury | Con (front bench) | no |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Emma Reynolds | Wolverhampton North East | Lab (minister) | no |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab | no |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | no |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | no |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | no |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | no |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Laura Sandys | South Thanet | Con (front bench) | no |
Anas Sarwar | Glasgow Central | Lab | no |
Andy Sawford | Corby | Lab (minister) | no |
Lee Scott | Ilford North | Con | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Moor View | Lab (minister) | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | no |
Alok Sharma | Reading West | Con | no |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | no |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con | no |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | no |
Gavin Shuker | Luton South | Lab (minister) | no |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | no |
Keith Simpson | Broadland | Con | no |
Chris Skidmore | Kingswood | Con (front bench) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
Angela Smith | Penistone and Stocksbridge | Lab (minister) | no |
Chloe Smith | Norwich North | Con (front bench) | no |
Henry Smith | Crawley | Con (front bench) | no |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con | no |
Nick Smith | Blaenau Gwent | Lab (minister) | no |
Owen Smith | Pontypridd | Lab (minister) | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | no |
Anna Soubry | Broxtowe | Con (front bench) | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con | no |
Mark Spencer | Sherwood | Con (front bench) | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | no |
Bob Stewart | Beckenham | Con (front bench) | no |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | no |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
Mel Stride | Central Devon | Con | no |
Graham Stringer | Blackley and Broughton | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem | no |
Julian Sturdy | York Outer | Con | no |
Ian Swales | Redcar | LDem (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | no |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Sarah Teather | Brent Central | LDem | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | no |
Mike Thornton | Eastleigh | LDem | no |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con (front bench) | no |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | no |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | no |
Stephen Twigg | Liverpool, West Derby | Lab (minister) | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Chuka Umunna | Streatham | Lab (minister) | no |
Paul Uppal | Wolverhampton South West | Con (front bench) | no |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | no |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab (minister) | no |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con (front bench) | no |
Robin Walker | Worcester | Con (front bench) | no |
Ben Wallace | Wyre and Preston North | Con | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Robert Walter | North Dorset | Con | no |
David Ward | Bradford East | LDem (front bench) | no |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Steve Webb | Thornbury and Yate | LDem (front bench) | no |
James Wharton | Stockton South | Con | no |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | no |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con (front bench) | no |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | no |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con | no |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | no |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | no |
Chris Williamson | Derby North | Lab (minister) | no |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con | no |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | no |
Rob Wilson | Reading East | Con | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Shaun Woodward | St Helens South and Whiston | Lab | no |
David Wright | Telford | Lab | no |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | no |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | no |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | both |
Dan Jarvis | Barnsley Central | Lab (minister) | both |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | absent |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | absent |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | absent |
Guto Bebb | Aberconwy | Con (front bench) | absent |
John Bercow | Buckingham | Speaker (front bench) | absent |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | absent |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | absent |
David Blunkett | Sheffield, Brightside and Hillsborough | Lab | absent |
Gordon Brown | Kirkcaldy and Cowdenbeath | Lab | absent |
Jeremy Browne | Taunton Deane | LDem (front bench) | absent |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | absent |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | absent |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | absent |
Douglas Carswell | Clacton | Con | absent |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | absent |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | absent |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | absent |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | absent |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | absent |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | absent |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | absent |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | absent |
Michael Crockart | Edinburgh West | LDem (front bench) | absent |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab | absent |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | absent |
Gloria De Piero | Ashfield | Lab (minister) | absent |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | absent |
Pat Doherty | West Tyrone | SF | absent |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | absent |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | absent |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | absent |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | absent |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | absent |
George Galloway | Bradford West | Respect | absent |
Edward Garnier | Harborough | Con | absent |
Michelle Gildernew | Fermanagh and South Tyrone | SF | absent |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | absent |
Mike Hancock | Portsmouth South | whilst LDem (front bench) | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | absent |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con (front bench) | absent |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | absent |
Gerald Howarth | Aldershot | Con | absent |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | absent |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | absent |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | absent |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | absent |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | absent |
Marcus Jones | Nuneaton | Con (front bench) | absent |
Eric Joyce | Falkirk | Lab | absent |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem (front bench) | absent |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | absent |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | absent |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | absent |
Naomi Long | Belfast East | Alliance (front bench) | absent |
Jack Lopresti | Filton and Bradley Stoke | Con (front bench) | absent |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | absent |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | absent |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | absent |
Seema Malhotra | Feltham and Heston | Lab (minister) | absent |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | absent |
Paul Maskey | Belfast West | SF | absent |
Steve McCabe | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | absent |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | absent |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | absent |
Patrick Mercer | Newark | Con | absent |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | absent |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con | absent |
Francie Molloy | Mid Ulster | SF | absent |
Conor Murphy | Newry and Armagh | SF | absent |
Ian Paisley Jnr | North Antrim | DUP (front bench) | absent |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | absent |
Lucy Powell | Manchester Central | Lab (minister) | absent |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | absent |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | absent |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con | absent |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | absent |
Steve Reed | Croydon North | Lab (minister) | absent |
Rachel Reeves | Leeds West | Lab (minister) | absent |
Malcolm Rifkind | Kensington | Con (front bench) | absent |
Andrew Robathan | South Leicestershire | Con (front bench) | absent |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | absent |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | absent |
David Rutley | Macclesfield | Con | absent |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | absent |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | absent |
John Stevenson | Carlisle | Con (front bench) | absent |
Jack Straw | Blackburn | Lab | absent |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | absent |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab | absent |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con (front bench) | absent |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | absent |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | absent |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | absent |
Mike Weatherley | Hove | Con (front bench) | absent |
Eilidh Whiteford | Banff and Buchan | SNP (front bench) | absent |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | absent |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | absent |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | absent |
John Woodcock | Barrow and Furness | Lab | absent |
Simon Wright | Norwich South | LDem (front bench) | absent |