The majority of MPs voted against allowing a local council or a senior police, customs or National Crime Agency officer to order a premises to cease trading while awaiting a court's decision where there is suspicion of activities related to the production, supply, import or export of a psychoactive substance.
MPs were considering the Psychoactive Substances Bill[1].
The proposed new clause[2] rejected in this vote began:
-
"(1) A senior officer or a local authority may issue a notice requiring a premises to cease trading if conditions A, B and C are met.
-
(2) Condition A is that the premises has been issued a premises notice under section 13 of this Act.
-
(3) Condition B is that in the view of the senior officer or a local authority that issued the premises notice, the terms of that notice are not being complied with.
-
(4) Condition C is that the senior officer or local authority has made an application to an appropriate court for a premises order under section 19 of this Act.
An explanatory note accompanying the rejected new clause stated[2]:
-
This new clause’s intention is to allow a senior officer or local authority to compel a premises to stop trading while it applies [to a court] for a premises order.
The premises orders referred to relate to the prohibition of production, supply, import or export of a psychoactive substance that is likely to be consumed by individuals for its psychoactive effects or assisting such activities. These are detailed in the sections of the Bill, from section 11[2], titled "Powers for dealing with prohibited activities".
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Debbie Abrahams | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Tasmina Ahmed-Sheikh | Ochil and South Perthshire | SNP (front bench) | aye |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Rushanara Ali | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | aye |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | aye |
Hannah Bardell | Livingston | SNP (front bench) | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | aye |
Ian Blackford | Ross, Skye and Lochaber | SNP (front bench) | aye |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | aye |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
Deidre Brock | Edinburgh North and Leith | SNP (front bench) | aye |
Alan Brown | Kilmarnock and Loudoun | SNP | aye |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | aye |
Karen Buck | Westminster North | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Richard Burgon | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | aye |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab | aye |
Ruth Cadbury | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | aye |
Lisa Cameron | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | SNP (front bench) | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Douglas Chapman | Dunfermline and West Fife | SNP (front bench) | aye |
Jenny Chapman | Darlington | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Yvette Cooper | Normanton, Pontefract and Castleford | Lab | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab (minister) | aye |
Ronnie Cowan | Inverclyde | SNP (front bench) | aye |
Jo Cox | Batley and Spen | Lab (minister) | aye |
Neil Coyle | Bermondsey and Old Southwark | Lab | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Angela Crawley | Lanark and Hamilton East | SNP (front bench) | aye |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | aye |
Stella Creasy | Walthamstow | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab | aye |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | aye |
Judith Cummins | Bradford South | Lab (minister) | aye |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab (minister) | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | aye |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab | aye |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
Geraint Davies | Swansea West | Lab (minister) | aye |
Martin Docherty | West Dunbartonshire | SNP | aye |
Stuart Donaldson | West Aberdeenshire and Kincardine | SNP | aye |
Stephen Doughty | Cardiff South and Penarth | Lab | aye |
Jim Dowd | Lewisham West and Penge | Lab (minister) | aye |
Peter Dowd | Bootle | Lab | aye |
Jack Dromey | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | aye |
Mark Durkan | Foyle | SDLP | aye |
Maria Eagle | Garston and Halewood | Lab (minister) | aye |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Julie Elliott | Sunderland Central | Lab | aye |
Tom Elliott | Fermanagh and South Tyrone | UUP | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Chris Evans | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab | aye |
Marion Fellows | Motherwell and Wishaw | SNP (front bench) | aye |
Margaret Ferrier | Rutherglen and Hamilton West | SNP (front bench) | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | aye |
Colleen Fletcher | Coventry North East | Lab | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | aye |
Vicky Foxcroft | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Stephen Gethins | North East Fife | SNP (front bench) | aye |
Patricia Gibson | North Ayrshire and Arran | SNP (front bench) | aye |
Pat Glass | North West Durham | Lab (minister) | aye |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | aye |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Patrick Grady | Glasgow North | SNP (front bench) | aye |
Peter Grant | Glenrothes | SNP (front bench) | aye |
Neil Gray | Airdrie and Shotts | SNP (front bench) | aye |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab (minister) | aye |
Margaret Greenwood | Wirral West | Lab (minister) | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
Louise Haigh | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | aye |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
Harry Harpham | Sheffield, Brightside and Hillsborough | Lab (minister) | aye |
Carolyn Harris | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Helen Hayes | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
Sue Hayman | Workington | Lab (minister) | tellaye |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab (minister) | aye |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | aye |
Sharon Hodgson | Washington and Sunderland West | Lab (minister) | aye |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
Kate Hollern | Blackburn | Lab (minister) | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
Tristram Hunt | Stoke-on-Trent Central | Lab | aye |
Rupa Huq | Ealing Central and Acton | Lab (minister) | aye |
Imran Hussain | Bradford East | Lab (minister) | aye |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Dan Jarvis | Barnsley Central | Lab | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Gerald Jones | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
Kevan Jones | North Durham | Lab | aye |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | aye |
Mike Kane | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | aye |
Liz Kendall | Leicester West | Lab (minister) | aye |
Calum Kerr | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | SNP (front bench) | aye |
Danny Kinahan | South Antrim | UUP (front bench) | aye |
Peter Kyle | Hove | Lab (minister) | aye |
Chris Law | Dundee West | SNP (front bench) | aye |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab | aye |
Emma Lewell-Buck | South Shields | Lab (minister) | aye |
Clive Lewis | Norwich South | Lab (minister) | aye |
Ivan Lewis | Bury South | Lab | aye |
Rebecca Long-Bailey | Salford and Eccles | Lab (minister) | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Holly Lynch | Halifax | Lab (minister) | aye |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | aye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab | aye |
Justin Madders | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | aye |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | aye |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
Rachael Maskell | York Central | Lab (minister) | aye |
Chris Matheson | City of Chester | Lab | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | aye |
Andy McDonald | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
Stewart McDonald | Glasgow South | SNP (front bench) | aye |
Stuart McDonald | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | SNP (front bench) | aye |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | aye |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab | aye |
Conor McGinn | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Liz McInnes | Heywood and Middleton | Lab (minister) | aye |
Anne McLaughlin | Glasgow North East | SNP (front bench) | aye |
Jim McMahon | Oldham West and Royton | Lab | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | aye |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | aye |
Carol Monaghan | Glasgow North West | SNP (front bench) | aye |
Paul Monaghan | Caithness, Sutherland and Easter Ross | SNP (front bench) | aye |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | aye |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | aye |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | tellaye |
Roger Mullin | Kirkcaldy and Cowdenbeath | SNP (front bench) | aye |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Lisa Nandy | Wigan | Lab (minister) | aye |
Gavin Newlands | Paisley and Renfrewshire North | SNP (front bench) | aye |
John Nicolson | East Dunbartonshire | SNP (front bench) | aye |
Brendan O'Hara | Argyll and Bute | SNP (front bench) | aye |
Melanie Onn | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | aye |
Kate Osamor | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Kirsten Oswald | East Renfrewshire | SNP (front bench) | aye |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |
Steven Paterson | Stirling | SNP | aye |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | aye |
Matthew Pennycook | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Lucy Powell | Manchester Central | Lab (minister) | aye |
Yasmin Qureshi | Bolton South East | Lab (minister) | aye |
Angela Rayner | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | aye |
Steve Reed | Croydon North | Lab (minister) | aye |
Christina Rees | Neath | Lab (minister) | aye |
Rachel Reeves | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Emma Reynolds | Wolverhampton North East | Lab (minister) | aye |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab | aye |
Marie Rimmer | St Helens South and Whiston | Lab (minister) | aye |
Margaret Ritchie | South Down | SDLP (front bench) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Alex Salmond | Gordon | SNP (front bench) | aye |
Liz Saville-Roberts | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | aye |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | aye |
Tommy Sheppard | Edinburgh East | SNP (front bench) | aye |
Paula Sherriff | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
Gavin Shuker | Luton South | Lab (minister) | aye |
Tulip Siddiq | Hampstead and Kilburn | Lab | aye |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | aye |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | aye |
Ruth Smeeth | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | aye |
Cat Smith | Lancaster and Fleetwood | Lab (minister) | aye |
Jeff Smith | Manchester, Withington | Lab (minister) | aye |
Nick Smith | Blaenau Gwent | Lab (minister) | aye |
Karin Smyth | Bristol South | Lab (minister) | aye |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Keir Starmer | Holborn and St Pancras | Lab (minister) | aye |
Chris Stephens | Glasgow South West | SNP | aye |
Jo Stevens | Cardiff Central | Lab (minister) | aye |
Graham Stringer | Blackley and Broughton | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Alison Thewliss | Glasgow Central | SNP (front bench) | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Nick Thomas-Symonds | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Owen Thompson | Midlothian | SNP (front bench) | aye |
Michelle Thomson | Edinburgh West | whilst Independent (front bench) | aye |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | aye |
Stephen Twigg | Liverpool, West Derby | Lab (minister) | aye |
Chuka Umunna | Streatham | Lab (minister) | aye |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | aye |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | aye |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
Philippa Whitford | Central Ayrshire | SNP (front bench) | aye |
Corri Wilson | Ayr, Carrick and Cumnock | SNP | aye |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | aye |
John Woodcock | Barrow and Furness | Lab | aye |
Daniel Zeichner | Cambridge | Lab (minister) | aye |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | no |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | no |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | no |
Lucy Allan | Telford | Con (front bench) | no |
Heidi Allen | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Stuart Andrew | Pudsey | Con | no |
Caroline Ansell | Eastbourne | Con (front bench) | no |
Edward Argar | Charnwood | Con (front bench) | no |
Victoria Atkins | Louth and Horncastle | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
John Baron | Basildon and Billericay | Con (front bench) | no |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con (front bench) | no |
Guto Bebb | Aberconwy | Con | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | no |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con (front bench) | no |
James Berry | Kingston and Surbiton | Con (front bench) | no |
Andrew Bingham | High Peak | Con | no |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | no |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | no |
Victoria Borwick | Kensington | Con (front bench) | no |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | no |
Steve Brine | Winchester | Con | no |
James Brokenshire | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | no |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | no |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | no |
Conor Burns | Bournemouth West | Con | no |
Simon Burns | Chelmsford | Con | no |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con (front bench) | no |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con (front bench) | no |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | no |
James Cartlidge | South Suffolk | Con (front bench) | no |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Maria Caulfield | Lewes | Con (front bench) | no |
Alex Chalk | Cheltenham | Con (front bench) | no |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con | no |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
Jo Churchill | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con | no |
James Cleverly | Braintree | Con (front bench) | no |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | no |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con (front bench) | no |
Damian Collins | Folkestone and Hythe | Con | no |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | no |
Alberto Costa | South Leicestershire | Con (front bench) | no |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con | no |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con (front bench) | no |
Byron Davies | Gower | Con (front bench) | no |
Chris Davies | Brecon and Radnorshire | Con (front bench) | no |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | no |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con (front bench) | no |
James Davies | Vale of Clwyd | Con (front bench) | no |
Mims Davies | Eastleigh | Con (front bench) | no |
Philip Davies | Shipley | Con (front bench) | no |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | no |
Caroline Dinenage | Gosport | Con (front bench) | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con | no |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | no |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | no |
Michelle Donelan | Chippenham | Con (front bench) | no |
Steve Double | St Austell and Newquay | Con (front bench) | no |
Oliver Dowden | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con (front bench) | no |
Richard Drax | South Dorset | Con (front bench) | no |
Flick Drummond | Portsmouth South | Con (front bench) | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Michael Ellis | Northampton North | Con | no |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | no |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con (front bench) | no |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | no |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | no |
Graham Evans | Weaver Vale | Con | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Suella Fernandes | Fareham | Con (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con | no |
Kevin Foster | Torbay | Con (front bench) | no |
Liam Fox | North Somerset | Con | no |
Lucy Frazer | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
George Freeman | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con | no |
Richard Fuller | Bedford | Con (front bench) | no |
Marcus Fysh | Yeovil | Con | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Edward Garnier | Harborough | Con | no |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Nusrat Ghani | Wealden | Con (front bench) | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
John Glen | Salisbury | Con (front bench) | no |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | no |
Richard Graham | Gloucester | Con (front bench) | no |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Chris Green | Bolton West | Con (front bench) | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Andrew Griffiths | Burton | Con | no |
Ben Gummer | Ipswich | Con (front bench) | no |
Sam Gyimah | East Surrey | Con (front bench) | no |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | no |
Luke Hall | Thornbury and Yate | Con (front bench) | no |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con (front bench) | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Richard Harrington | Watford | Con (front bench) | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | no |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con | no |
James Heappey | Wells | Con (front bench) | no |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con | no |
Peter Heaton-Jones | North Devon | Con (front bench) | no |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con | no |
Sylvia Hermon | North Down | Independent (front bench) | no |
Damian Hinds | East Hampshire | Con (front bench) | no |
Simon Hoare | North Dorset | Con (front bench) | no |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | no |
Kevin Hollinrake | Thirsk and Malton | Con (front bench) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | no |
Kris Hopkins | Keighley | Con (front bench) | no |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | no |
John Howell | Henley | Con (front bench) | no |
Ben Howlett | Bath | Con (front bench) | no |
Nigel Huddleston | Mid Worcestershire | Con | no |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | no |
Nick Hurd | Ruislip, Northwood and Pinner | Con (front bench) | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | no |
Margot James | Stourbridge | Con (front bench) | no |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con (front bench) | no |
Ranil Jayawardena | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | no |
Andrea Jenkyns | Morley and Outwood | Con (front bench) | no |
Robert Jenrick | Newark | Con | no |
Boris Johnson | Uxbridge and South Ruislip | Con (front bench) | no |
Gareth Johnson | Dartford | Con | no |
Jo Johnson | Orpington | Con (front bench) | no |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | no |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | no |
Marcus Jones | Nuneaton | Con (front bench) | no |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | no |
Seema Kennedy | South Ribble | Con | no |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con | no |
Julian Knight | Solihull | Con (front bench) | no |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | no |
Mark Lancaster | Milton Keynes North | Con (front bench) | no |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | no |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | no |
Phillip Lee | Bracknell | Con | no |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | no |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Jack Lopresti | Filton and Bradley Stoke | Con (front bench) | no |
Jonathan Lord | Woking | Con | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | no |
Craig Mackinlay | South Thanet | Con (front bench) | no |
David Mackintosh | Northampton South | Con (front bench) | no |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | no |
Alan Mak | Havant | Con (front bench) | no |
Kit Malthouse | North West Hampshire | Con | no |
Scott Mann | North Cornwall | Con | no |
Tania Mathias | Twickenham | Con (front bench) | no |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con | no |
Jason McCartney | Colne Valley | Con | no |
Karl McCartney | Lincoln | Con (front bench) | no |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | no |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | no |
Mark Menzies | Fylde | Con (front bench) | no |
Johnny Mercer | Plymouth, Moor View | Con (front bench) | no |
Huw Merriman | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con | no |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
Amanda Milling | Cannock Chase | Con (front bench) | no |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | no |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con | no |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con (front bench) | no |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con | no |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con | no |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con | no |
Wendy Morton | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | no |
David Mowat | Warrington South | Con (front bench) | no |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | no |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con | no |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con (front bench) | no |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | no |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | tellno |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con (front bench) | no |
Jesse Norman | Hereford and South Herefordshire | Con (front bench) | no |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | no |
Matthew Offord | Hendon | Con | no |
Guy Opperman | Hexham | Con (front bench) | tellno |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Priti Patel | Witham | Con (front bench) | no |
Mark Pawsey | Rugby | Con | no |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | no |
Claire Perry | Devizes | Con (front bench) | no |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | no |
Chris Philp | Croydon South | Con (front bench) | no |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con | no |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | no |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con (front bench) | no |
Victoria Prentis | Banbury | Con (front bench) | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | no |
Tom Pursglove | Corby | Con | no |
Jeremy Quin | Horsham | Con (front bench) | no |
Will Quince | Colchester | Con (front bench) | no |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Gavin Robinson | Belfast East | DUP (front bench) | no |
Mary Robinson | Cheadle | Con (front bench) | no |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | no |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con (front bench) | no |
David Rutley | Macclesfield | Con | no |
Antoinette Sandbach | Eddisbury | Con (front bench) | no |
Paul Scully | Sutton and Cheam | Con (front bench) | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | no |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con | no |
Alok Sharma | Reading West | Con | no |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con (front bench) | no |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | no |
Keith Simpson | Broadland | Con | no |
Chris Skidmore | Kingswood | Con | no |
Chloe Smith | Norwich North | Con | no |
Henry Smith | Crawley | Con | no |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con (front bench) | no |
Royston Smith | Southampton, Itchen | Con | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | no |
Amanda Solloway | Derby North | Con (front bench) | no |
Anna Soubry | Broxtowe | Con (front bench) | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Mark Spencer | Sherwood | Con | no |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | no |
John Stevenson | Carlisle | Con (front bench) | no |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | no |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
Mel Stride | Central Devon | Con (front bench) | no |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con | no |
Julian Sturdy | York Outer | Con (front bench) | no |
Rishi Sunak | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Derek Thomas | St Ives | Con (front bench) | no |
Maggie Throup | Erewash | Con (front bench) | no |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con (front bench) | no |
Kelly Tolhurst | Rochester and Strood | Con (front bench) | no |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | no |
Michael Tomlinson | Mid Dorset and North Poole | Con | no |
Craig Tracey | North Warwickshire | Con (front bench) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con | no |
Anne-Marie Trevelyan | Berwick-upon-Tweed | Con (front bench) | no |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Thomas Tugendhat | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con (front bench) | no |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Robin Walker | Worcester | Con (front bench) | no |
Ben Wallace | Wyre and Preston North | Con (front bench) | no |
David Warburton | Somerton and Frome | Con | no |
Matt Warman | Boston and Skegness | Con (front bench) | no |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con | no |
James Wharton | Stockton South | Con (front bench) | no |
Helen Whately | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | no |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | no |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con | no |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | no |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con (front bench) | no |
Craig Williams | Cardiff North | Con (front bench) | no |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con | no |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | no |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | no |
Mike Wood | Dudley South | Con | no |
William Wragg | Hazel Grove | Con | no |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | no |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |