The majority of MPs voted against urging the Government to identify and fill any legislative gaps in environmental protection that may arise from the removal of EU law.
The motion rejected by the majority of MPs taking part in this vote was:
-
That this House
-
recognises the uncertainty created by the result of the EU referendum for the protections currently in place for the UK’s energy security, climate change commitments and the natural environment;
-
notes that the discussion leading up to the EU referendum made little mention of environmental protection or climate change and considers that regulations and ambitions in those areas should in no way be diminished as a result of the outcome of that referendum;
-
has serious concerns about the signals being sent to investors in those sectors by continued uncertainty; and therefore
-
urges the Government to identify and fill any legislative gaps in environmental protection that may arise from the removal of EU law.
Debate in Parliament |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | aye |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | no |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | no |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | no |
Lucy Allan | Telford | Con (front bench) | no |
Heidi Allen | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
Stuart Andrew | Pudsey | Con | no |
Edward Argar | Charnwood | Con (front bench) | no |
Victoria Atkins | Louth and Horncastle | Con (front bench) | no |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | no |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
John Baron | Basildon and Billericay | Con (front bench) | no |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con (front bench) | no |
Guto Bebb | Aberconwy | Con (front bench) | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con (front bench) | no |
James Berry | Kingston and Surbiton | Con (front bench) | no |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | no |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | no |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con (front bench) | no |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | no |
Steve Brine | Winchester | Con | no |
James Brokenshire | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | no |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | no |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | no |
Conor Burns | Bournemouth West | Con | no |
Simon Burns | Chelmsford | Con | no |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con (front bench) | no |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con (front bench) | no |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | no |
James Cartlidge | South Suffolk | Con (front bench) | no |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Maria Caulfield | Lewes | Con (front bench) | no |
Alex Chalk | Cheltenham | Con (front bench) | no |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con | no |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
Jo Churchill | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
James Cleverly | Braintree | Con (front bench) | no |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | no |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con (front bench) | no |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | no |
Alberto Costa | South Leicestershire | Con (front bench) | no |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con | no |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con (front bench) | no |
Byron Davies | Gower | Con (front bench) | no |
Chris Davies | Brecon and Radnorshire | Con (front bench) | no |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | no |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con (front bench) | no |
James Davies | Vale of Clwyd | Con (front bench) | no |
Mims Davies | Eastleigh | Con (front bench) | no |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | no |
Caroline Dinenage | Gosport | Con (front bench) | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con | no |
Michelle Donelan | Chippenham | Con (front bench) | no |
Steve Double | St Austell and Newquay | Con (front bench) | no |
Oliver Dowden | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con (front bench) | no |
Richard Drax | South Dorset | Con (front bench) | no |
Flick Drummond | Portsmouth South | Con (front bench) | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Michael Ellis | Northampton North | Con | no |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | no |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con (front bench) | no |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | no |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | no |
Graham Evans | Weaver Vale | Con | no |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Suella Fernandes | Fareham | Con (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con | no |
Kevin Foster | Torbay | Con (front bench) | no |
Liam Fox | North Somerset | Con | no |
Mark Francois | Rayleigh and Wickford | Con (front bench) | no |
Lucy Frazer | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
George Freeman | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con | no |
Richard Fuller | Bedford | Con (front bench) | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Edward Garnier | Harborough | Con | no |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | no |
Nusrat Ghani | Wealden | Con (front bench) | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
John Glen | Salisbury | Con (front bench) | no |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | no |
Richard Graham | Gloucester | Con (front bench) | no |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Chris Green | Bolton West | Con (front bench) | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Andrew Griffiths | Burton | Con | no |
Ben Gummer | Ipswich | Con (front bench) | no |
Sam Gyimah | East Surrey | Con (front bench) | no |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | no |
Luke Hall | Thornbury and Yate | Con (front bench) | no |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | no |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con (front bench) | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | no |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con | no |
James Heappey | Wells | Con (front bench) | no |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con | no |
Peter Heaton-Jones | North Devon | Con (front bench) | no |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con | no |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con | no |
Damian Hinds | East Hampshire | Con (front bench) | no |
Simon Hoare | North Dorset | Con (front bench) | no |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | no |
Kevin Hollinrake | Thirsk and Malton | Con (front bench) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | no |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | no |
Kris Hopkins | Keighley | Con (front bench) | no |
John Howell | Henley | Con (front bench) | no |
Ben Howlett | Bath | Con (front bench) | no |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | no |
Nick Hurd | Ruislip, Northwood and Pinner | Con (front bench) | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | no |
Margot James | Stourbridge | Con (front bench) | no |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con (front bench) | no |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | no |
Andrea Jenkyns | Morley and Outwood | Con (front bench) | no |
Robert Jenrick | Newark | Con | no |
Gareth Johnson | Dartford | Con | no |
Jo Johnson | Orpington | Con (front bench) | no |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | no |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | no |
Marcus Jones | Nuneaton | Con (front bench) | no |
Seema Kennedy | South Ribble | Con | no |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con (front bench) | tellno |
Greg Knight | East Yorkshire | Con | no |
Julian Knight | Solihull | Con (front bench) | no |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | no |
Mark Lancaster | Milton Keynes North | Con (front bench) | no |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | no |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | no |
Phillip Lee | Bracknell | Con | no |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con (front bench) | no |
Jack Lopresti | Filton and Bradley Stoke | Con (front bench) | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | no |
Craig Mackinlay | South Thanet | Con (front bench) | no |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | no |
Alan Mak | Havant | Con (front bench) | no |
Scott Mann | North Cornwall | Con | no |
Tania Mathias | Twickenham | Con (front bench) | no |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con | no |
Jason McCartney | Colne Valley | Con | no |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | no |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | no |
Mark Menzies | Fylde | Con (front bench) | no |
Johnny Mercer | Plymouth, Moor View | Con (front bench) | no |
Huw Merriman | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con | no |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
Amanda Milling | Cannock Chase | Con (front bench) | no |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con (front bench) | no |
Nicky Morgan | Loughborough | Con (front bench) | no |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con | no |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con | no |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con | no |
Wendy Morton | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | no |
David Mowat | Warrington South | Con (front bench) | no |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | no |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con | no |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con (front bench) | no |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | no |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | tellno |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con | no |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | no |
Matthew Offord | Hendon | Con | no |
Guy Opperman | Hexham | Con (front bench) | no |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con | no |
Mark Pawsey | Rugby | Con | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | no |
Claire Perry | Devizes | Con (front bench) | no |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | no |
Chris Philp | Croydon South | Con (front bench) | no |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con | no |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | no |
Rebecca Pow | Taunton Deane | Con (front bench) | no |
Victoria Prentis | Banbury | Con (front bench) | no |
Tom Pursglove | Corby | Con | no |
Jeremy Quin | Horsham | Con (front bench) | no |
Will Quince | Colchester | Con (front bench) | no |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | no |
Mary Robinson | Cheadle | Con (front bench) | no |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | no |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con (front bench) | no |
David Rutley | Macclesfield | Con | no |
Antoinette Sandbach | Eddisbury | Con (front bench) | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con | no |
Alok Sharma | Reading West | Con | no |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con (front bench) | no |
Keith Simpson | Broadland | Con | no |
Chris Skidmore | Kingswood | Con | no |
Chloe Smith | Norwich North | Con | no |
Henry Smith | Crawley | Con | no |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con (front bench) | no |
Royston Smith | Southampton, Itchen | Con | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | no |
Amanda Solloway | Derby North | Con (front bench) | no |
Anna Soubry | Broxtowe | Con (front bench) | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Mark Spencer | Sherwood | Con (front bench) | no |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | no |
John Stevenson | Carlisle | Con (front bench) | no |
Bob Stewart | Beckenham | Con (front bench) | no |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | no |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
Mel Stride | Central Devon | Con (front bench) | no |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con | no |
Julian Sturdy | York Outer | Con (front bench) | no |
Rishi Sunak | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con | no |
Derek Thomas | St Ives | Con (front bench) | no |
Maggie Throup | Erewash | Con (front bench) | no |
Kelly Tolhurst | Rochester and Strood | Con (front bench) | no |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | no |
Michael Tomlinson | Mid Dorset and North Poole | Con | no |
Craig Tracey | North Warwickshire | Con (front bench) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con | no |
Anne-Marie Trevelyan | Berwick-upon-Tweed | Con (front bench) | no |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Thomas Tugendhat | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con (front bench) | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Robin Walker | Worcester | Con (front bench) | no |
David Warburton | Somerton and Frome | Con | no |
Matt Warman | Boston and Skegness | Con (front bench) | no |
James Wharton | Stockton South | Con (front bench) | no |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | no |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | no |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con | no |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | no |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con (front bench) | no |
Craig Williams | Cardiff North | Con (front bench) | no |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con | no |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | no |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | no |
William Wragg | Hazel Grove | Con (front bench) | no |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | no |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Caroline Ansell | Eastbourne | Con (front bench) | absent |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | absent |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | absent |
Andrew Bingham | High Peak | Con | absent |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | absent |
Victoria Borwick | Kensington | Con (front bench) | absent |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | absent |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | absent |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | absent |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con | absent |
Damian Collins | Folkestone and Hythe | Con | absent |
Philip Davies | Shipley | Con (front bench) | absent |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | absent |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | absent |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | absent |
Marcus Fysh | Yeovil | Con | absent |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | absent |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | absent |
Richard Harrington | Watford | Con (front bench) | absent |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | absent |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | absent |
Nigel Huddleston | Mid Worcestershire | Con | absent |
Ranil Jayawardena | North East Hampshire | Con (front bench) | absent |
Boris Johnson | Uxbridge and South Ruislip | Con | absent |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | absent |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | absent |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con | absent |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | absent |
Jonathan Lord | Woking | Con | absent |
David Mackintosh | Northampton South | Con (front bench) | absent |
Kit Malthouse | North West Hampshire | Con | absent |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | absent |
Karl McCartney | Lincoln | Con (front bench) | absent |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | absent |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con | absent |
Jesse Norman | Hereford and South Herefordshire | Con (front bench) | absent |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | absent |
Priti Patel | Witham | Con (front bench) | absent |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | absent |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con (front bench) | absent |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | absent |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | absent |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | absent |
Paul Scully | Sutton and Cheam | Con (front bench) | absent |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con (front bench) | absent |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | absent |
Ben Wallace | Wyre and Preston North | Con (front bench) | absent |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con | absent |
Helen Whately | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | absent |
Mike Wood | Dudley South | Con | absent |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | absent |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | absent |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | absent |
Ian Paisley Jnr | North Antrim | DUP (front bench) | absent |
Gavin Robinson | Belfast East | DUP (front bench) | absent |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | absent |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | absent |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | absent |
Caroline Lucas | Brighton, Pavilion | Green (front bench) | aye |
Natalie McGarry | Glasgow East | whilst Independent | aye |
Michelle Thomson | Edinburgh West | whilst Independent (front bench) | aye |
Sylvia Hermon | North Down | Independent (front bench) | absent |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | aye |
Debbie Abrahams | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab | aye |
Rushanara Ali | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | aye |
Rosena Allin-Khan | Tooting | Lab | aye |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab | aye |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | aye |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab | aye |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | aye |
Karen Buck | Westminster North | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab | aye |
Richard Burgon | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Dawn Butler | Brent Central | Lab | aye |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab | aye |
Ruth Cadbury | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Sarah Champion | Rotherham | Lab | aye |
Jenny Chapman | Darlington | Lab (minister) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab | aye |
Julie Cooper | Burnley | Lab (minister) | aye |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab | aye |
Yvette Cooper | Normanton, Pontefract and Castleford | Lab | aye |
Neil Coyle | Bermondsey and Old Southwark | Lab (minister) | aye |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | aye |
Stella Creasy | Walthamstow | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab | aye |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | aye |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab | aye |
Geraint Davies | Swansea West | Lab (minister) | aye |
Gloria De Piero | Ashfield | Lab | aye |
Stephen Doughty | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Jim Dowd | Lewisham West and Penge | Lab (minister) | aye |
Peter Dowd | Bootle | Lab | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab | aye |
Julie Elliott | Sunderland Central | Lab | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Chris Elmore | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Bill Esterson | Sefton Central | Lab (minister) | aye |
Chris Evans | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | aye |
Colleen Fletcher | Coventry North East | Lab | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | aye |
Gill Furniss | Sheffield, Brightside and Hillsborough | Lab (minister) | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Pat Glass | North West Durham | Lab | aye |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Hall Green | Lab | aye |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab | aye |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab | aye |
Margaret Greenwood | Wirral West | Lab (minister) | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab | aye |
Louise Haigh | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab | aye |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Carolyn Harris | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Helen Hayes | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab | aye |
Kate Hollern | Blackburn | Lab (minister) | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | aye |
Tristram Hunt | Stoke-on-Trent Central | Lab | aye |
Rupa Huq | Ealing Central and Acton | Lab (minister) | aye |
Imran Hussain | Bradford East | Lab (minister) | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab | aye |
Gerald Jones | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
Kevan Jones | North Durham | Lab | aye |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab | aye |
Mike Kane | Wythenshawe and Sale East | Lab | aye |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab | aye |
Peter Kyle | Hove | Lab (minister) | aye |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | aye |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab | aye |
Emma Lewell-Buck | South Shields | Lab | aye |
Clive Lewis | Norwich South | Lab (minister) | aye |
Holly Lynch | Halifax | Lab (minister) | tellaye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab | aye |
Justin Madders | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Seema Malhotra | Feltham and Heston | Lab | aye |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | aye |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
Rachael Maskell | York Central | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | aye |
Andy McDonald | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab (minister) | aye |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab | aye |
Alison McGovern | Wirral South | Lab (minister) | aye |
Liz McInnes | Heywood and Middleton | Lab | aye |
Catherine McKinnell | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | aye |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | aye |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | aye |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | aye |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Melanie Onn | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | aye |
Kate Osamor | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | aye |
Matthew Pennycook | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab | aye |
Jess Phillips | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | aye |
Bridget Phillipson | Houghton and Sunderland South | Lab (minister) | aye |
Lucy Powell | Manchester Central | Lab | aye |
Yasmin Qureshi | Bolton South East | Lab (minister) | aye |
Angela Rayner | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | aye |
Steve Reed | Croydon North | Lab | aye |
Christina Rees | Neath | Lab | aye |
Rachel Reeves | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Emma Reynolds | Wolverhampton North East | Lab (minister) | aye |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | aye |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | aye |
Naseem Shah | Bradford West | Lab (minister) | aye |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | aye |
Paula Sherriff | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
Gavin Shuker | Luton South | Lab (minister) | aye |
Tulip Siddiq | Hampstead and Kilburn | Lab | aye |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab | aye |
Ruth Smeeth | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | aye |
Angela Smith | Penistone and Stocksbridge | Lab (minister) | aye |
Cat Smith | Lancaster and Fleetwood | Lab (minister) | aye |
Jeff Smith | Manchester, Withington | Lab (minister) | tellaye |
Nick Smith | Blaenau Gwent | Lab (minister) | aye |
Owen Smith | Pontypridd | Lab | aye |
Karin Smyth | Bristol South | Lab (minister) | aye |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Keir Starmer | Holborn and St Pancras | Lab | aye |
Jo Stevens | Cardiff Central | Lab (minister) | aye |
Wes Streeting | Ilford North | Lab (minister) | aye |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Nick Thomas-Symonds | Torfaen | Lab | aye |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Anna Turley | Redcar | Lab | aye |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | aye |
Stephen Twigg | Liverpool, West Derby | Lab (minister) | aye |
Chuka Umunna | Streatham | Lab (minister) | aye |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab (minister) | aye |
Catherine West | Hornsey and Wood Green | Lab (minister) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Daniel Zeichner | Cambridge | Lab (minister) | aye |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | absent |
Jon Ashworth | Leicester South | Lab (minister) | absent |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | absent |
Luciana Berger | Liverpool, Wavertree | Lab | absent |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | absent |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | absent |
Lyn Brown | West Ham | Lab | absent |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | absent |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | absent |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | absent |
Ann Coffey | Stockport | Lab | absent |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab (minister) | absent |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | absent |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | absent |
Judith Cummins | Bradford South | Lab (minister) | absent |
Wayne David | Caerphilly | Lab | absent |
Thangam Debbonaire | Bristol West | Lab (minister) | absent |
Jack Dromey | Birmingham, Erdington | Lab | absent |
Michael Dugher | Barnsley East | Lab | absent |
Angela Eagle | Wallasey | Lab | absent |
Maria Eagle | Garston and Halewood | Lab | absent |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | absent |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab | absent |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | absent |
Vicky Foxcroft | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | absent |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | absent |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | absent |
Sue Hayman | Workington | Lab (minister) | absent |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | absent |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | absent |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | absent |
Margaret Hodge | Barking | Lab | absent |
Sharon Hodgson | Washington and Sunderland West | Lab | absent |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | absent |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | absent |
Dan Jarvis | Barnsley Central | Lab | absent |
Graham Jones | Hyndburn | Lab | absent |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | absent |
Liz Kendall | Leicester West | Lab (minister) | absent |
Stephen Kinnock | Aberavon | Lab (minister) | absent |
Ian Lavery | Wansbeck | Lab (minister) | absent |
Ivan Lewis | Bury South | Lab | absent |
Rebecca Long-Bailey | Salford and Eccles | Lab (minister) | absent |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | absent |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | absent |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab | absent |
Chris Matheson | City of Chester | Lab | absent |
Conor McGinn | St Helens North | Lab (minister) | absent |
Jim McMahon | Oldham West and Royton | Lab (minister) | absent |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab | absent |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | absent |
Lisa Nandy | Wigan | Lab | absent |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | absent |
Marie Rimmer | St Helens South and Whiston | Lab (minister) | absent |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | absent |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | absent |
Graham Stringer | Blackley and Broughton | Lab (minister) | absent |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | absent |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | absent |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | absent |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | absent |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | absent |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | absent |
John Woodcock | Barrow and Furness | Lab | absent |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | aye |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem | aye |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | aye |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | absent |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | aye |
Liz Saville-Roberts | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | aye |
Hywel Williams | Arfon | PC (front bench) | aye |
Mark Durkan | Foyle | SDLP | aye |
Margaret Ritchie | South Down | SDLP (front bench) | aye |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | absent |
Mickey Brady | Newry and Armagh | SF | absent |
Pat Doherty | West Tyrone | SF | absent |
Paul Maskey | Belfast West | SF | absent |
Francie Molloy | Mid Ulster | SF | absent |
Tasmina Ahmed-Sheikh | Ochil and South Perthshire | SNP (front bench) | aye |
Richard Arkless | Dumfries and Galloway | SNP (front bench) | aye |
Hannah Bardell | Livingston | SNP (front bench) | aye |
Mhairi Black | Paisley and Renfrewshire South | SNP (front bench) | aye |
Ian Blackford | Ross, Skye and Lochaber | SNP (front bench) | aye |
Kirsty Blackman | Aberdeen North | SNP (front bench) | aye |
Phil Boswell | Coatbridge, Chryston and Bellshill | SNP | aye |
Deidre Brock | Edinburgh North and Leith | SNP (front bench) | aye |
Alan Brown | Kilmarnock and Loudoun | SNP | aye |
Lisa Cameron | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | SNP (front bench) | aye |
Joanna Cherry | Edinburgh South West | SNP (front bench) | aye |
Ronnie Cowan | Inverclyde | SNP (front bench) | aye |
Martyn Day | Linlithgow and East Falkirk | SNP (front bench) | aye |
Martin Docherty | West Dunbartonshire | SNP | aye |
Stuart Donaldson | West Aberdeenshire and Kincardine | SNP | aye |
Marion Fellows | Motherwell and Wishaw | SNP (front bench) | aye |
Margaret Ferrier | Rutherglen and Hamilton West | SNP (front bench) | aye |
Stephen Gethins | North East Fife | SNP (front bench) | aye |
Patricia Gibson | North Ayrshire and Arran | SNP (front bench) | aye |
Peter Grant | Glenrothes | SNP (front bench) | aye |
Neil Gray | Airdrie and Shotts | SNP (front bench) | aye |
Drew Hendry | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | SNP (front bench) | aye |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | aye |
George Kerevan | East Lothian | SNP (front bench) | aye |
Calum Kerr | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | SNP (front bench) | aye |
Chris Law | Dundee West | SNP (front bench) | aye |
Callum McCaig | Aberdeen South | SNP (front bench) | aye |
Stewart McDonald | Glasgow South | SNP (front bench) | aye |
Stuart McDonald | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | SNP (front bench) | aye |
Anne McLaughlin | Glasgow North East | SNP (front bench) | aye |
John McNally | Falkirk | SNP (front bench) | aye |
Paul Monaghan | Caithness, Sutherland and Easter Ross | SNP (front bench) | aye |
Roger Mullin | Kirkcaldy and Cowdenbeath | SNP (front bench) | aye |
Gavin Newlands | Paisley and Renfrewshire North | SNP (front bench) | aye |
Brendan O'Hara | Argyll and Bute | SNP (front bench) | aye |
Kirsten Oswald | East Renfrewshire | SNP (front bench) | aye |
Steven Paterson | Stirling | SNP | aye |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | aye |
Alex Salmond | Gordon | SNP (front bench) | aye |
Tommy Sheppard | Edinburgh East | SNP (front bench) | aye |
Chris Stephens | Glasgow South West | SNP | aye |
Alison Thewliss | Glasgow Central | SNP (front bench) | aye |
Owen Thompson | Midlothian | SNP (front bench) | aye |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | aye |
Eilidh Whiteford | Banff and Buchan | SNP (front bench) | aye |
Philippa Whitford | Central Ayrshire | SNP (front bench) | aye |
Corri Wilson | Ayr, Carrick and Cumnock | SNP | aye |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | aye |
Douglas Chapman | Dunfermline and West Fife | SNP (front bench) | absent |
Angela Crawley | Lanark and Hamilton East | SNP (front bench) | absent |
Patrick Grady | Glasgow North | SNP (front bench) | absent |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | absent |
Carol Monaghan | Glasgow North West | SNP (front bench) | absent |
John Nicolson | East Dunbartonshire | SNP (front bench) | absent |
John Bercow | Buckingham | Speaker (front bench) | absent |
Douglas Carswell | Clacton | UKIP | no |
Tom Elliott | Fermanagh and South Tyrone | UUP | absent |
Danny Kinahan | South Antrim | UUP (front bench) | absent |