Modernisation — 6 Nov 2003 at 16:04

Question accordingly agreed to.

Resolved,

That Orders A to I relating to the Programming of Bills, made by the House on 28th June 2001, and programme orders of the current session of Parliament relating to bills which are carried over to the next session, shall continue to have effect in the next session of Parliament.

Motion made, and Question put,

That the Order relating to Deferred Divisions, made by the House on 28th June 2001, shall continue to have effect in the next session Parliament.-[Jim Fitzpatrick.]

The House divided: Ayes 242, Noes 80.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)tellaye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Peter AinsworthEast SurreyConno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)aye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLabaye
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
John BaronBillericayCon (front bench)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLabaye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
John BercowBuckinghamCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Roger BerryKingswoodLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLabaye
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
Crispin BluntReigateConno
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestConno
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabaye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestConno
Stephen ByersNorth TynesideLabaye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Patsy CaltonCheadleLDemaye
David CameronWitneyCon (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLabaye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Bill CashStoneCon (front bench)no
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Colin ChallenMorley and RothwellLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
David ChaytorBury NorthLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)aye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Mr Tom CoxTootingLabaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)aye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Geraint DaviesCroydon CentralLabaye
Quentin DaviesGrantham and StamfordConno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Parmjit DhandaGloucesterLabaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Barbara FollettStevenageLabaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Michael FosterWorcesterLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Edward GarnierHarboroughConno
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Paul GoodmanWycombeConno
James GrayNorth WiltshireConno
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldConno
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)aye
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
John GroganSelbyLabaye
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLabaye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
David HansonDelynLabaye
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsConno
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Stephen HepburnJarrowLabaye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)aye
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Mark HobanFarehamCon (front bench)tellno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
John HoramOrpingtonConno
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabaye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabaye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)aye
Michael JackFyldeConno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Brian JenkinsTamworthLabaye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabaye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ruth KellyBolton WestLab (minister)aye
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)aye
David KidneyStaffordLabaye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabaye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)aye
Jacqui LaitBeckenhamConno
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Chris LeslieShipleyLab (minister)aye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Martin LintonBatterseaLabaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
John MacDougallCentral FifeLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabaye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Eddie McGradySouth DownSDLPaye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Mr John McWilliamBlaydonLabaye
Gillian MerronLincolnLab (minister)tellaye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Chris MoleIpswichLabaye
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)aye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Stephen O'BrienEddisburyConno
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
George OsborneTattonCon (front bench)tellno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Nick PalmerBroxtoweLabaye
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Mrs Anne PickingEast LothianLabaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Mr Chris PondGraveshamLab (minister)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLabaye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
John RedwoodWokinghamConno
Andy ReedLoughboroughLabaye
Andrew RobathanBlabyConno
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Martin SalterReading WestLabaye
Adrian SandersTorbayLDemaye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabaye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)aye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabaye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Anthony SteenTotnesConno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabaye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLabaye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Nigel WatersonEastbourneConno
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLabaye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Betty WilliamsConwyLabaye
Michael WillsNorth SwindonLabaye
David WilshireSpelthorneConno
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive