Bill Presented — Termination of Pregnancy (Counselling and Miscellaneous Provisions) — 5 Jun 2007 at 15:41

The majority Noes voted against a putative Bill requiring compulsory counselling and a "cooling off period" before any abortion.
That leave be given to bring in a Bill to require counselling of a pregnant woman as a condition of her consent to termination of her pregnancy; to require the pregnant woman to see a registered medical practitioner prior to receiving counselling; to introduce a minimum period of 7 days following counselling before registered medical practitioners may certify an opinion referred to in section 1(1) of the Abortion Act 1967; to require the forms used for certifying and giving notice of the reason for termination of a pregnancy to state risk to the physical and mental health of the pregnant woman as separate grounds for abortion; and for connected purposes.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)aye
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Con (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireConaye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterConaye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkConaye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Con (front bench)aye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)tellaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Ann WintertonCongletonCon (front bench)aye
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)aye
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
Robert KeySalisburyCon (front bench)no
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)no
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentaye
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)aye
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Independent Labourno
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
John CummingsEasingtonLab (minister)aye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)tellaye
Frank FieldBirkenheadLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Denis MurphyWansbeckLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)no
David ChaytorBury NorthLab (minister)no
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Charles ClarkeNorwich SouthLabno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Janet DeanBurtonLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Jim DevineLivingstonLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Barbara FollettStevenageLab (minister)tellno
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Patrick HallBedfordLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)tellno
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)no
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLabno
Sadiq KhanTootingLabno
Tom LevittHigh PeakLab (minister)no
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Denis MacShaneRotherhamLabno
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLabno
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alan MilburnDarlingtonLabno
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Anne MoffatEast LothianLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLab (minister)no
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Elliot MorleyScunthorpeLabno
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLab (minister)no
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)no
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Martin SalterReading WestLab (minister)no
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Marsha SinghBradford WestLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)no
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (minister)no
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Howard StoateDartfordLab (minister)no
Gavin StrangEdinburgh EastLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Neil TurnerWiganLab (minister)no
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)no
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDemno
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)no
David HowarthCambridgeLDem (front bench)no
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive