Enterprise Bill — [2nd Allotted Day] — Clause 204 — Domestic Infringements — 17 Jun 2002 at 16:30

Amendment proposed: No. 196, in page 147, line 26, at end add-

'(2A) An act or omission or course of conduct falls within this subsection if it amounts to the abuse by the person in question ("the supplier") of his superior knowledge or bargaining strength so that he:

(a) unfairly induces consumers to enter into transactions which are not the result of free and informed decisions; or

(b) unfairly hinders consumers from enforcing rights under any consumer transaction.

(2B) In considering whether an act, omission or course of conduct amounts to an abuse under subsection 2A, the court shall take into account all the circumstances, including the nature of the goods or services in question, the nature and extent of any commitments undertaken by the consumers in question and any lack of good faith on the part of the supplier, and the court may have regard to:

(a) any representation made by the supplier, or failure to disclose information, which unreasonably prevents consumers from making adequate price or value comparisons between competing suppliers;

(b) any exploitation by the supplier of consumers' inability to make free and informed decisions, or to enforce rights under contracts, because of physical or mental infirmity, inability to understand the language of the transaction or other vulnerability;

(c) any failure by the supplier to comply with a consumer code of practice (as defined in section 8(4) of this Act) which he claims to follow;

(d) any act or omission by the supplier which causes any unreasonable expense of time or money by consumers pursuing legitimate complaints or rights under contracts entered into with the supplier; and

(e) any failure to keep consumers reasonably informed about matters relating to a contract for supply of services, or which might affect a decision whether or not to change suppliers.'.-[Mr. Waterson.]

Question put, That the amendment be made:-

The House divided: Ayes 148, Noes 258.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
Mr David AtkinsonBournemouth EastConaye
Peter AtkinsonHexhamConaye
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLabno
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Mr Tony BanksWest HamLabno
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
John BarrettEdinburgh WestLDemaye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyConaye
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Liz BlackmanErewashLabno
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLabno
David BorrowSouth RibbleLabno
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLabno
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDemaye
Colin BurgonElmetLabno
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestConaye
Stephen ByersNorth TynesideLabno
David CairnsGreenock and InverclydeLabno
Patsy CaltonCheadleLDemaye
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLabno
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Paul ClarkGillinghamLabno
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
David ClellandTyne BridgeLabno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Frank CookStockton NorthLabno
Robin CookLivingstonLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Mr Tom CoxTootingLabno
Professor Ross CranstonDudley NorthLabno
Ann CryerKeighleyLabno
John CryerHornchurchLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
David CurrySkipton and RiponConaye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Janet DeanBurtonLabno
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLabno
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConaye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabno
Angela EagleWallaseyLabno
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Clive EffordElthamLabno
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabno
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Mark FieldCities of London and WestminsterConaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Conaye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Mr Adrian FlookTauntonConaye
Paul FlynnNewport WestLabno
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLabno
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Mike GapesIlford SouthLabno
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Edward GarnierHarboroughConaye
Neil GerrardWalthamstowLabno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
James GrayNorth WiltshireConaye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
Mr Win GriffithsBridgendLabno
William HagueRichmond (Yorks)Conaye
Mike HallWeaver ValeLabno
Patrick HallBedfordLabno
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
David HansonDelynLabno
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
John HealeyWentworthLab (minister)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Charles HendryWealdenCon (front bench)tellaye
Stephen HepburnJarrowLabno
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Stephen HesfordWirral WestLabno
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Kate HoeyVauxhallLabno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
John HoramOrpingtonConaye
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Mr Alan HurstBraintreeLabno
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Michael JackFyldeConaye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Robert JacksonWantagewhilst Conaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Brian JenkinsTamworthLabno
Boris JohnsonHenleyConaye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Paul KeetchHerefordLDemaye
Ruth KellyBolton WestLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Robert KeySalisburyConaye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
David LepperBrighton, PavilionLabno
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Mr Terry LewisWorsleyLabno
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Martin LintonBatterseaLabno
Tony LloydManchester CentralLabno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Mr Iain LukeDundee EastLabno
Andrew MacKayBracknellConaye
Andrew MacKinlayThurrockLabno
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Humfrey MalinsWokingConaye
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabno
John MannBassetlawLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Francis MaudeHorshamConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabno
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Patrick MercerNewarkConaye
Gillian MerronLincolnLabno
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Margaret MoranLuton SouthLabno
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Kali MountfordColne ValleyLabno
Chris MullinSunderland SouthLabno
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Bill OlnerNuneatonLabno
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Sandra OsborneAyrLabno
Richard OttawayCroydon SouthConaye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Nick PalmerBroxtoweLabno
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)tellno
Mrs Anne PickingEast LothianLabno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Chris PondGraveshamLabno
Greg PopeHyndburnLabno
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Bill RammellHarlowLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
John RedwoodWokinghamConaye
Andy ReedLoughboroughLabno
Mr David RendelNewburyLDemaye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Terry RooneyBradford NorthLabno
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLabno
Adrian SandersTorbayLDemaye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jim SheridanWest RenfrewshireLabno
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabno
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Marsha SinghBradford WestLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabno
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLabno
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle PointConaye
Richard SpringWest SuffolkConaye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Ian StewartEcclesLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Howard StoateDartfordLabno
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLabno
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)tellaye
Hugo SwireEast DevonConaye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Dari TaylorStockton SouthLabno
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr John TaylorSolihullConaye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)aye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Mr Simon ThomasCeredigionPCaye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Paddy TippingSherwoodLabno
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Mr Michael TrendWindsorConaye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Andrew TurnerIsle of WightConaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLab (minister)tellno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Keith VazLeicester EastLabno
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Claire WardWatfordLabno
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Nigel WatersonEastbourneConaye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Betty WilliamsConwyLabno
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabno
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
David WrightTelfordLab (minister)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive