Delegated Legislation — Criminal Law — 26 Jan 2009 at 21:48

That the draft Criminal Justice and Police Act 2001 (Amendment) Order 2009, which was laid before this House on 20 January, be approved.- (Ian Lucas.)

The House divided: Ayes 215, Noes 91.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
John BaronBillericayCon (front bench)tellno
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyConno
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)tellno
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
John HowellHenleyCon (front bench)no
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)no
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConno
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Ann WintertonCongletonCon (front bench)no
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)no
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)no
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentaye
Bob SpinkCastle Pointwhilst Independent (front bench)aye
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Independent (front bench)no
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLab (minister)aye
Edward BallsNormantonLab (minister)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLabaye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabaye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Richard CabornSheffield CentralLabaye
David CairnsInverclydeLabaye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)aye
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)aye
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)aye
David ChaytorBury NorthLab (minister)aye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLab (minister)aye
Charles ClarkeNorwich SouthLabaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLabaye
Ann CryerKeighleyLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Lab (front bench)aye
Janet DeanBurtonLab (minister)aye
Jim DevineLivingstonLab (minister)aye
Parmjit DhandaGloucesterLabaye
Andrew DismoreHendonLab (minister)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Clive EffordElthamLabaye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)aye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLabaye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)aye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLabaye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirkLabaye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)aye
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
David KidneyStaffordLab (minister)aye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)aye
Tom LevittHigh PeakLab (minister)aye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLab (minister)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)aye
Shahid MalikDewsburyLab (minister)aye
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLabaye
Eric MartlewCarlisleLab (minister)aye
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLabaye
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)aye
Ian McCartneyMakerfieldLabaye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLabaye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)aye
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Anne MoffatEast LothianLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Chris MoleIpswichLab (minister)tellaye
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)aye
Elliot MorleyScunthorpeLabaye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)aye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLab (minister)aye
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)aye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLab (minister)aye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabaye
Andy ReedLoughboroughLab (minister)aye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)tellaye
Lindsay RoyGlenrothesLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLabaye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)aye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithBasildonLabaye
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLab (minister)aye
Anne SnelgroveSouth SwindonLabaye
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Ian StewartEcclesLab (minister)aye
Gavin StrangEdinburgh EastLab (minister)aye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Neil TurnerWiganLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)aye
Claire WardWatfordLab (minister)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLabaye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)aye
David WrightTelfordLabaye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)no
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
David HowarthCambridgeLDem (front bench)no
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemno
Susan KramerRichmond ParkLDemno
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemno
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)no
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive