I beg to move amendment No. 47, in page 1, leave out lines 11 to 14.
The Second Deputy Chairman of Ways and Means (Mr. Michael Lord):
With this, it will be convenient to discuss the following: amendment No. 48, in page 1, line 17, leave out 'and regions'.
That does not inform us very much. I do not know whether there is an Act in place already to which the Minister is referring or whether there will be an Act. Could we please be told what legislation will provide for the registration, and particularly whether there is protection in it against the type of manipulation and abuse about which we have been talking?
I beg to move amendment No. 240, in page 53, leave out lines 6 to 9 and insert
'the parliamentary constituencies in Scotland'.
3.--(1) The Boundary Commission for Scotland shall keep under review the representation in the Scottish Parliament and shall submit to the Scottish Executive a report either:--
(a) showing the constituencies into which they recommend that Scotland should be divided in order to give effect to the rules set out in Schedule 2 (subject to paragraph 7 thereof) to the Parliamentary Constituencies Act 1986 (hereinafter referred to as the 1986 Act) in so far as they apply to Scotland, or
(b) stating that, in the opinion of the Commission, no alteration is required to be made in order to give effect to the rules set out in Schedule 2 (subject to paragraph 7 thereof).
(2) Notwithstanding the provisions of section 81 of this Act, the rules in Schedule 2 of the 1986 Act as they apply to Scotland shall have effect in relation to the redistribution of the Parliamentary constituencies in paragraph 1(c).
(3) Subject to sub-paragraph (5), the provisions in sections 3, 5, and 6 of the 1986 Act shall, in so far as they apply to Scotland, have effect in relation to the reports and the workings of the Boundary Commission for Scotland's review of Parliamentary constituencies for the Scottish Parliament.
Motion made, and Question put, That this schedule be the First schedule to the Bill:--
The Committee divided: Ayes 341, Noes 73.
Historical Hansard | Online Hansard |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | aye |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | aye |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab | aye |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | no |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab | aye |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | no |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | aye |
Mr Joe Ashton | Bassetlaw | Lab | aye |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | aye |
Mrs Jackie Ballard | Taunton | LDem | aye |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab (minister) | aye |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | aye |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Mr Roy Beggs | East Antrim | UUP | no |
Mr Martin Bell | Tatton | Independent | aye |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
Mr Tony Benn | Chesterfield | Lab | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
Mr Gerry Bermingham | St Helens South | Lab | aye |
Roger Berry | Kingswood | Lab | aye |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | aye |
Liz Blackman | Erewash | Lab | aye |
Hazel Blears | Salford | Lab | aye |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con | no |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | aye |
David Borrow | South Ribble | Lab | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con (front bench) | no |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab (minister) | aye |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | aye |
Dr Peter Brand | Isle of Wight | LDem | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con | no |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem | aye |
Mr Peter Brooke | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | aye |
Russell Brown | Dumfries | Lab | aye |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Mr Ian Bruce | South Dorset | Con | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | aye |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab | aye |
Colin Burgon | Elmet | Lab | aye |
Mr John Burnett | Torridge and West Devon | LDem | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab (minister) | aye |
Mr Dale Campbell-Savours | Workington | Lab (minister) | aye |
Dennis Canavan | Falkirk West | whilst Lab | aye |
Mr Jamie Cann | Ipswich | Lab | aye |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab | aye |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab | aye |
Bill Cash | Stone | Con | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | aye |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | aye |
Malcolm Chisholm | Edinburgh North and Leith | Lab | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
Ms Judith Church | Dagenham | Lab | aye |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | aye |
Mr Alan Clark | Kensington and Chelsea | Con | no |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | aye |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | aye |
Paul Clark | Gillingham | Lab | aye |
Charles Clarke | Norwich South | Lab | aye |
Mr Eric Clarke | Midlothian | Lab | aye |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | aye |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | aye |
Mr Tony Colman | Putney | Lab | aye |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab | aye |
Frank Cook | Stockton North | Lab | aye |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | aye |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab | aye |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | aye |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
John Cryer | Hornchurch | Lab | aye |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab (minister) | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | aye |
Roseanna Cunningham | Perth | SNP | aye |
Mr Cynog Dafis | Ceredigion | PC | aye |
Mr Tam Dalyell | Linlithgow | Lab | aye |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | aye |
Mr Keith Darvill | Upminster | Lab | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | aye |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | aye |
Geraint Davies | Croydon Central | Lab (minister) | aye |
Mr Ron Davies | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | no |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | aye |
Mr Stephen Day | Cheadle | Con | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | aye |
Donald Dewar | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | aye |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | aye |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | aye |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | aye |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab | aye |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | no |
Margaret Ewing | Moray | SNP | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Mr Derek Fatchett | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Mr Ronnie Fearn | Southport | LDem | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | Con (front bench) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | aye |
Michael Foster | Worcester | Lab | aye |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab (minister) | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con | no |
Mrs Maria Fyfe | Glasgow Maryhill | Lab | aye |
Sam Galbraith | Strathkelvin and Bearsden | Lab (minister) | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
George Galloway | Glasgow Kelvin | Lab | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Bruce George | Walsall South | Lab | aye |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | aye |
Dr Norman Godman | Greenock and Inverclyde | Lab | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | aye |
Mrs Eileen Gordon | Romford | Lab | aye |
Donald Gorrie | Edinburgh West | LDem | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
John Greenway | Ryedale | Con | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | aye |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab (minister) | aye |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | aye |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | aye |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab | aye |
Patrick Hall | Bedford | Lab | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | aye |
David Hanson | Delyn | Lab | aye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | aye |
Nick Harvey | North Devon | LDem | aye |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | whilst Lab | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | tellno |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | aye |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | aye |
John Heppell | Nottingham East | Lab | aye |
Keith Hill | Streatham | Lab | aye |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab | aye |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | aye |
John Home Robertson | East Lothian | Lab | aye |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | aye |
Phil Hope | Corby | Lab | aye |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | aye |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | no |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | aye |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | aye |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | Con | no |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | aye |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab | aye |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | aye |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | aye |
Michael Jack | Fylde | Con | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab (minister) | aye |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | aye |
Robert Jackson | Wantage | Con | no |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | tellaye |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | aye |
Mr Barry Jones | Alyn and Deeside | Lab | aye |
Fiona Jones | Newark | Lab | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab | aye |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab (minister) | tellaye |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | aye |
Mr Nigel Jones | Cheltenham | LDem (front bench) | aye |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | aye |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | aye |
Paul Keetch | Hereford | LDem | aye |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab | aye |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | aye |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Robert Key | Salisbury | Con | no |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | aye |
David Kidney | Stafford | Lab | aye |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab (minister) | aye |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | aye |
Ms Oona King | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | aye |
Mr Tom King | Bridgwater | Con (front bench) | no |
Ms Tess Kingham | Gloucester | Lab | aye |
Mr Archy Kirkwood | Roxburgh and Berwickshire | LDem (front bench) | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab | aye |
Bob Laxton | Derby North | Lab | aye |
Chris Leslie | Shipley | Lab (minister) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con (front bench) | no |
Martin Linton | Battersea | Lab | aye |
Ken Livingstone | Brent East | whilst Lab | aye |
Mr Richard Livsey | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Sir Peter Lloyd | Fareham | Con | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | aye |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | aye |
Mr David Lock | Wyre Forest | Lab | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Sir Nicholas Lyell | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab (minister) | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con | no |
Mr Robert Maclennan | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
Mr David Madel | South West Bedfordshire | Con | no |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | aye |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | aye |
Mr Peter Mandelson | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Dr John Marek | Wrexham | Lab | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | aye |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | Lab | aye |
Dr Jim Marshall | Leicester South | Lab | aye |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | aye |
John McAllion | Dundee East | Lab | aye |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab | aye |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | aye |
Henry McLeish | Central Fife | Lab (minister) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | no |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab | aye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab (minister) | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Mr Bill Michie | Sheffield, Heeley | Lab | aye |
Mrs Ray Michie | Argyll and Bute | LDem | aye |
Alan Milburn | Darlington | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab | aye |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | aye |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab (minister) | aye |
Alasdair Morgan | Galloway and Upper Nithsdale | SNP | aye |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | aye |
Mr Rhodri Morgan | Cardiff West | Lab | aye |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | aye |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab | aye |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | aye |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab | aye |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab | aye |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab | aye |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | aye |
Mark Oaten | Winchester | LDem | aye |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | aye |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab | aye |
Sandra Osborne | Ayr | Lab | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | no |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | aye |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | aye |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | aye |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | aye |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Mr Raymond Powell | Ogmore | Lab | aye |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | aye |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | aye |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | aye |
Mr David Prior | North Norfolk | Con (front bench) | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | aye |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | aye |
Mr Giles Radice | North Durham | Lab (minister) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab | aye |
Mr David Rendel | Newbury | LDem | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Mr Jeff Rooker | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | aye |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | aye |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | aye |
Mr William Ross | East Londonderry | UUP | no |
Mr Andrew Rowe | Faversham and Mid Kent | Con | no |
Mr Ted Rowlands | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem | aye |
Christine Russell | City of Chester | Lab | aye |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | aye |
Martin Salter | Reading West | Lab | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | aye |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | aye |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | aye |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | aye |
Mr Robert Sheldon | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | aye |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | aye |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | aye |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Jacqui Smith | Redditch | Lab | aye |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | no |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | aye |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | aye |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab | aye |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | aye |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | aye |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | aye |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab | aye |
Ian Stewart | Eccles | Lab | aye |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | aye |
Howard Stoate | Dartford | Lab | aye |
Mr Roger Stott | Wigan | Lab | aye |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab (minister) | aye |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
John Swinney | North Tayside | SNP | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | aye |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | aye |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | no |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Mr William Thompson | West Tyrone | UUP | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | aye |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem (front bench) | aye |
Don Touhig | Islwyn | Lab | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | aye |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | aye |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | aye |
Dr George Turner | North West Norfolk | Lab | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab | aye |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab | aye |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | aye |
Peter Viggers | Gosport | Con | no |
Jim Wallace | Orkney and Shetland | LDem | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Robert Walter | North Dorset | Con (front bench) | no |
Claire Ward | Watford | Lab | aye |
Charles Wardle | Bexhill and Battle | whilst Con | no |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con | tellno |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | aye |
Mr Bowen Wells | Hertford and Stortford | Con | no |
Andrew Welsh | Angus | SNP | aye |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | aye |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | no |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | no |
Dr Alan Williams | Carmarthen East and Dinefwr | Lab | aye |
Alan Williams | Swansea West | Lab | aye |
Betty Williams | Conwy | Lab | aye |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | aye |
Michael Wills | North Swindon | Lab | aye |
Mr Brian Wilson | Cunninghame North | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab | aye |
Ms Audrey Wise | Preston | Lab | aye |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab (minister) | aye |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab (minister) | aye |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | aye |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | aye |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |