Mental Capacity Bill — Clause 2 — People who lack capacity — 5 Apr 2005 at 20:15

I beg to move amendment (a) to Lords amendment No. 1.

I draw the attention of the House to other amendments that I have tabled in the first group: amendment (a) to Lords amendment No. 3, amendment (a) to Lords amendment No. 4, amendments (b) to (e) to Lords amendment No. 4, amendment (a) to Lords amendment No. 7, and amendment (a) to Lords amendment No. 11. I have also signed amendment (b) to Lords amendment No. 24 and others.

Question put, That the amendment to the Lords amendment be made:-

The House divided: Ayes 98, Noes 240.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by vote

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)aye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)aye
Mr Roy BeggsEast AntrimUUP (front bench)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUP (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldConaye
Derek ConwayOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
John CummingsEasingtonLab (minister)aye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst DUP (front bench)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Independentaye
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughConaye
Mr Parmjit GillLeicester SouthLDemaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleCon (front bench)aye
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsConaye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst DUPaye
Michael JackFyldeCon (front bench)aye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)aye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)tellaye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)aye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamCon (front bench)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Martin SmythBelfast Southwhilst UUP (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Mr John TaylorSolihullCon (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)aye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Ann WintertonCongletonwhilst Con (front bench)tellaye
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLab (minister)no
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLabno
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLab (minister)no
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLabno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
David CairnsGreenock and InverclydeLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Mrs Anne CampbellCambridgeLab (minister)no
Mr Roger CasaleWimbledonLab (minister)no
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)no
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)no
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)no
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)no
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLab (minister)no
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Robin CookLivingstonLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLab (minister)no
John CryerHornchurchLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Frank DoranAberdeen CentralLab (minister)no
Stephen DorrellCharnwoodConno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLabno
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)no
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)tellno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLabno
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLab (minister)no
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Patrick HallBedfordLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLab (minister)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLab (minister)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLabno
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)no
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Robert JacksonWantagewhilst Lab (front bench)no
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)no
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
David LammyTottenhamLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLab (minister)no
Mr Terry LewisWorsleyLabno
Tony LloydManchester CentralLabno
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
John MacDougallCentral FifeLab (minister)no
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
John MannBassetlawLab (minister)no
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
John McFallDumbartonLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLab (minister)no
Mr John McWilliamBlaydonLab (minister)no
Gillian MerronLincolnLab (minister)tellno
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLab (minister)no
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLabno
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)no
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Mr Bill O'BrienNormantonLab (minister)no
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)no
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLab (minister)no
Sandra OsborneAyrLab (minister)no
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
Mrs Anne PickingEast LothianLab (minister)no
Mr Colin PickthallWest LancashireLab (minister)no
Mr Peter PikeBurnleyLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)no
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)no
Mr Ernie RossDundee WestLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Martin SalterReading WestLab (minister)no
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLab (minister)no
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)no
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)no
Clare ShortBirmingham, LadywoodLabno
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Alan SimpsonNottingham SouthLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)no
Rachel SquireDunfermline WestLab (minister)no
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLab (minister)no
Ian StewartEcclesLab (minister)no
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)no
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemno
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)no
Neil TurnerWiganLab (minister)no
Mr Bill TynanHamilton SouthLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Betty WilliamsConwyLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)no
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)both

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

TWe're working on updating the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive