European Community Documents — Agenda 2000: Reform of the Common Agricultural Policy — 11 Dec 1997

Motion made, and Question put forthwith, pursuant to Standing Order No. 119(9) (European Standing Committees),

That this House takes note of European Community Document No. 9984/97, Agenda 2000, as it relates to the new financial framework for the European Community; and supports the Government in its policy of achieving enlargement of the European Union while maintaining the Own Resources Ceiling of 1.27 per cent.-- [Mr. Clelland.]

Question agreed to.

Motion made,

That this House takes note of European Community Document No. 9984/97, Agenda 2000, as it relates to reform of the Common Agricultural Policy; and supports the Government's objective of a market-oriented CAP with less emphasis on production-related agricultural support and more emphasis on targeted environmental and rural objectives.-- [Mr. Clelland.]

Amendment proposed , to leave out from 'House' to the end of the Question and add

Question, That the amendment be made, put forthwith, pursuant to Standing Order No. 119(9) (European Standing Committees):--

The House divided: Ayes 128, Noes 258.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)no
David LidingtonAylesburyConaye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
John HuttonBarrow and FurnessLabno
Angela SmithBasildonLabno
Mr Andrew HunterBasingstokeConaye
Mr Joe AshtonBassetlawLabno
Mike WoodBatley and SpenLab (minister)no
Martin LintonBatterseaLabno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Martin SmythBelfast SouthUUPaye
Mr James CranBeverley and HoldernessContellaye
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conaye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLabno
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Ruth KellyBolton WestLabno
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Mr David AtkinsonBournemouth EastConaye
John ButterfillBournemouth WestConaye
Andrew MacKayBracknellConaye
Terry RooneyBradford NorthLabno
Gerry SutcliffeBradford SouthLabno
Marsha SinghBradford WestLabno
Mr Alan HurstBraintreeLabno
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Labno
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
David LepperBrighton, PavilionLabno
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Nick PalmerBroxtoweLabno
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Mr Peter PikeBurnleyLabno
Ivan LewisBury SouthLabno
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Tony WrightCannock ChaseLabno
Julian BrazierCanterburyConaye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Eric MartlewCarlisleLabno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabno
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)aye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Mr Stephen DayCheadleConaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Mr Tony BennChesterfieldLabno
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConaye
Lindsay HoyleChorleyLabno
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLabno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
David HansonDelynLabno
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLabno
Professor Ross CranstonDudley NorthLabno
Russell BrownDumfriesLabno
John McAllionDundee EastLabno
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
John CummingsEasingtonLabno
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPaye
Stephen TimmsEast HamLabno
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
John Home RobertsonEast LothianLabno
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneConaye
Ian StewartEcclesLabno
Mr Alastair GoodladEddisburyCon (front bench)aye
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Clive EffordElthamLab (minister)no
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLabno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Michael ConnartyFalkirk EastLabno
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Labno
Sir Peter LloydFarehamConaye
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConaye
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Michael JackFyldeConaye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Paul ClarkGillinghamLabno
George GallowayGlasgow KelvinLabno
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Ms Tess KinghamGloucesterLabno
Peter ViggersGosportConaye
Martin CatonGowerLab (minister)no
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Mr Nick St AubynGuildfordConaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labno
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Derek TwiggHaltonLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Edward GarnierHarboroughConaye
Bill RammellHarlowLabno
Tony McNultyHarrow EastLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
David WillettsHavantConaye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Jon TrickettHemsworthLabno
Andrew DismoreHendonLabno
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConaye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)aye
John CryerHornchurchLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Mr John MajorHuntingdonConaye
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mike GapesIlford SouthLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Mr Jamie CannIpswichLabno
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Don TouhigIslwynLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLabno
Mr Alan ClarkKensington and ChelseaConaye
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)tellno
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Andy ReedLoughboroughLabno
Mr Christopher GillLudlowConaye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConaye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Mr John GunnellMorley and RothwellLabno
Julian LewisNew Forest EastConaye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Fiona JonesNewarkLabno
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLabno
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Robert McCartneyNorth DownUKUPaye
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)tellaye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabno
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Charles ClarkeNorwich SouthLabno
John HeppellNottingham EastLabno
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Bill OlnerNuneatonLabno
Mr Raymond PowellOgmoreLabno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabno
John HoramOrpingtonConaye
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLabno
David MacleanPenrith and The BorderConaye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Dr Michael ClarkRayleighConaye
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Martin SalterReading WestLabno
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Crispin BluntReigateConaye
Nigel EvansRibble ValleyConaye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Mr Michael ColvinRomseyConaye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)tellno
Denis MacShaneRotherhamLabno
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Hazel BlearsSalfordLabno
Robert KeySalisburyConaye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
John GroganSelbyLab (minister)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Douglas HoggSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Mr John TaylorSolihullConaye
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Mr Ian BruceSouth DorsetConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Mr John MacGregorSouth NorfolkConaye
David BorrowSouth RibbleLabno
Dr David ClarkSouth ShieldsLab (minister)no
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Ms Julia DrownSouth SwindonLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Mr David MadelSouth West BedfordshireConaye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabno
Ann CoffeyStockportLabno
Frank CookStockton NorthLabno
Dari TaylorStockton SouthLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Bill CashStoneConaye
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabno
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Keith HillStreathamLabno
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Chris MullinSunderland SouthLabno
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Brian JenkinsTamworthLabno
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConaye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Mr Keith DarvillUpminsterLabno
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)aye
John RandallUxbridgeConaye
Chris RuaneVale of ClwydLabno
John SmithVale of GlamorganLabno
Anne McIntoshVale of YorkConaye
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Dan NorrisWansdykeLabno
Robert JacksonWantageConaye
John SpellarWarleyLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLabno
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Bob BlizzardWaveneyLabno
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConaye
Mike HallWeaver ValeLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLabno
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetConaye
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Richard SpringWest SuffolkConaye
Mr William ThompsonWest TyroneUUPaye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Mr David FaberWestburyConaye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Mr Michael TrendWindsorConaye
Ben ChapmanWirral SouthLabno
Stephen HesfordWirral WestLabno
Shaun WoodwardWitneywhilst Conaye
Humfrey MalinsWokingConaye
John RedwoodWokinghamCon (front bench)aye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Liam FoxWoodspringConaye
Michael FosterWorcesterLabno
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)no
Mr Terry LewisWorsleyLabno
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Dr John MarekWrexhamLabno
Sir Ray WhitneyWycombeConaye
Mr David LockWyre ForestLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive