Planning and Compulsory Purchase Bill — New Clause — Application of Part 1 — 29 Apr 2004 at 14:50

Question accordingly agreed to.

Lords amendment disagreed to.

Government amendment (a) in lieu of Lords amendment No. 1 agreed to.

Lords Reason: No. 3B

The Lords insist on their Amendment 3 to which the Commons have disagreed, for the following Reason-
Because regional spatial strategies should be based on the views of local communities

Motion made, and Question put, That this House insists on its disagreement with the Lords in the said amendment.-[Keith Hill.]

The House divided: Ayes 235, Noes 141.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
David HeyesAshton-under-LyneLabaye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Sandra OsborneAyrLab (minister)aye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLab (minister)aye
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeno
John MannBassetlawLab (minister)aye
Don FosterBathLDem (front bench)no
Martin LintonBatterseaLabaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConno
Patrick HallBedfordLabaye
Peter RobinsonBelfast EastDUPno
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Martin SmythBelfast Southwhilst UUPno
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
John BaronBillericayCon (front bench)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLabaye
Clare ShortBirmingham, LadywoodLabaye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Mr John McWilliamBlaydonLabaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Ruth KellyBolton WestLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestConno
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Nick PalmerBroxtoweLabaye
John BercowBuckinghamCon (front bench)no
David ChaytorBury NorthLabaye
David RuffleyBury St EdmundsConno
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabaye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Kevin BrennanCardiff WestLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLabaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Bob SpinkCastle PointConno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabaye
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Kali MountfordColne ValleyLabaye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Geraint DaviesCroydon CentralLabaye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLab (minister)aye
David HansonDelynLabaye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLabaye
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
Mr Iain LukeDundee EastLabaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLabaye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)tellno
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Mrs Anne PickingEast LothianLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Peter AinsworthEast SurreyConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Nigel WatersonEastbourneConno
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)no
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)aye
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Colin BurgonElmetLabaye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Eleanor LaingEpping ForestConno
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Michael JackFyldeConno
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLab (minister)aye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Parmjit DhandaGloucesterLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
David CairnsGreenock and InverclydeLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Edward GarnierHarboroughConno
Bill RammellHarlowLab (minister)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabaye
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
David WillettsHavantCon (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLabaye
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamConno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
John CryerHornchurchLabaye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLabaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)tellaye
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Greg PopeHyndburnLabaye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLabaye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabaye
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst DUP (front bench)no
Keith VazLeicester EastLabaye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)tellaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Mr Matthew GreenLudlowLDem (front bench)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Paul BeresfordMole ValleyConno
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)no
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Colin ChallenMorley and RothwellLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Peter HainNeathLab (minister)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkConno
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabaye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Stephen ByersNorth TynesideLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireConno
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemno
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLabaye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabaye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Vera BairdRedcarLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLabaye
William HagueRichmond (Yorks)Conno
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemno
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
John GroganSelbyLabaye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Mr John TaylorSolihullConno
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
David BorrowSouth RibbleLabaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
David WilshireSpelthorneConno
Dave WattsSt Helens NorthLabaye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
David KidneyStaffordLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Bill CashStoneCon (front bench)no
Iris RobinsonStrangfordDUPno
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Keith HillStreathamLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)aye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
George OsborneTattonCon (front bench)no
Mr Adrian FlookTauntonConno
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)no
David WrightTelfordLab (minister)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDem (front bench)no
Anthony SteenTotnesConno
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
David ClellandTyne BridgeLabaye
Alan CampbellTynemouthLabaye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)tellno
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Dan NorrisWansdykeLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Claire WardWatfordLabaye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Mike HallWeaver ValeLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)aye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLabaye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)aye
Richard SpringWest SuffolkConno
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
John RedwoodWokinghamConno
Michael FosterWorcesterLabaye
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Paul GoodmanWycombeConno
Richard TaylorWyre ForestIndependentno
David LawsYeovilLDem (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive