Local Government Finance — 17 May 2004 at 21:59

Question accordingly negatived.

Question, That the proposed words be there added, put forthwith, pursuant to Standing Order No. 31 (Questions on amendments):-

The House divided: Ayes 296, Noes 181.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConno
Michael AncramDevizesCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBillericayCon (front bench)no
John BercowBuckinghamCon (front bench)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestConno
David CameronWitneyCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)tellno
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleCon (front bench)no
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConno
David CurrySkipton and RiponConno
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Stephen DorrellCharnwoodConno
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleCon (front bench)no
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)no
Mr Adrian FlookTauntonConno
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireConno
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsConno
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
John HoramOrpingtonConno
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Michael JackFyldeConno
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)no
Robert KeySalisburyConno
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestConno
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellConno
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)no
Francis MaudeHorshamConno
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Mr Archie NormanTunbridge WellsConno
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
George OsborneTattonCon (front bench)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConno
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
David RuffleyBury St EdmundsConno
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conno
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Bob SpinkCastle PointConno
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Anthony SteenTotnesConno
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)tellno
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Mr John TaylorSolihullConno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Mr Michael TrendWindsorConno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Peter ViggersGosportConno
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)no
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)no
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
David WillettsHavantCon (front bench)no
David WilshireSpelthorneCon (front bench)no
Ann WintertonCongletonwhilst Conno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeno
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLabaye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)tellaye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLabaye
Mr Tony BanksWest HamLabaye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
John BattleLeeds WestLabaye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLabaye
Liz BlackmanErewashLab (minister)aye
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLab (minister)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabaye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLabaye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
David CairnsGreenock and InverclydeLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Mr Roger CasaleWimbledonLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)aye
Colin ChallenMorley and RothwellLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)aye
David ChaytorBury NorthLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLab (minister)tellaye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
David ClellandTyne BridgeLabaye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)aye
Robin CookLivingstonLabaye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)aye
Mr Tom CoxTootingLabaye
Jon CruddasDagenhamLab (minister)aye
Ann CryerKeighleyLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabaye
Mr Tam DalyellLinlithgowLabaye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Parmjit DhandaGloucesterLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Barbara FollettStevenageLabaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLab (minister)aye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)aye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)aye
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
John GroganSelbyLabaye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
Patrick HallBedfordLabaye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mr Ivan HendersonHarwichLab (minister)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)aye
David HeyesAshton-under-LyneLabaye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabaye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLabaye
Beverley HughesStretford and UrmstonLabaye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabaye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)aye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)aye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLab (minister)aye
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)aye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Chris LeslieShipleyLab (minister)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Martin LintonBatterseaLab (minister)aye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Mr Iain LukeDundee EastLabaye
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLabaye
John MacDougallCentral FifeLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabaye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)aye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabaye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Mr John McWilliamBlaydonLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Alan MealeMansfieldLabaye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLab (minister)aye
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)aye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Sandra OsborneAyrLab (minister)aye
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)aye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Mrs Anne PickingEast LothianLabaye
Mr Colin PickthallWest LancashireLab (minister)aye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Mr Chris PondGraveshamLab (minister)aye
Greg PopeHyndburnLabaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLabaye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)aye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLabaye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLab (minister)aye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLab (minister)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)aye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLabaye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)aye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Martin SalterReading WestLabaye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)aye
Clare ShortBirmingham, LadywoodLabaye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabaye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Marsha SinghBradford WestLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabaye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)aye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLab (minister)aye
Ian StewartEcclesLab (minister)aye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Howard StoateDartfordLab (minister)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLabaye
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)aye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Neil TurnerWiganLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Mr Bill TynanHamilton SouthLabaye
Keith VazLeicester EastLabaye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Claire WardWatfordLab (minister)aye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Norman BakerLewesLDemno
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDem (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Patsy CaltonCheadleLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Ms Sue DoughtyGuildfordLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)no
Mr Matthew GreenLudlowLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemno
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)no
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)no
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
David LawsYeovilLDem (front bench)no
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDem (front bench)no
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Mr David RendelNewburyLDem (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDemno
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)no
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemno
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)no
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)no
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUPno

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive