Energy Bill [Lords] (Programme) (No. 2) — 20 Jul 2004 at 20:15

Motion made, and Question put forthwith, pursuant to Orders [28 June 2001 and 6 November 2003],

That the following provisions shall apply to the Energy Bill <[i>Lords] for the purpose of supplementing the Order of 10th May 2004:

Consideration of Lords Message of 15th July

1. Proceedings on consideration of the Lords Message of 15th July relating to the Bill shall (so far as not previously concluded) be brought to a conclusion one hour after their commencement at this day's sitting.

Subsequent stages

2. Any further Message from the Lords may be considered forthwith without any Question put.
3. Proceedings on any further Message from the Lords shall (so far as not previously concluded) be brought to a conclusion one hour after their commencement.-[Ms Bridget Prentice.]

The House divided: Ayes 311, Noes 46.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)no
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConno
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldConno
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleCon (front bench)no
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst DUP (front bench)no
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)aye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)aye
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLab (minister)aye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLab (minister)aye
Mr Harold BestLeeds North WestLab (minister)aye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
David BorrowSouth RibbleLab (minister)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Colin BurgonElmetLabaye
Stephen ByersNorth TynesideLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabaye
David CairnsGreenock and InverclydeLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Mrs Anne CampbellCambridgeLab (minister)aye
Mr Roger CasaleWimbledonLab (minister)aye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)aye
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)aye
David ChaytorBury NorthLab (minister)aye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)aye
Ms Helen ClarkPeterboroughLab (minister)aye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLab (minister)aye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLab (minister)aye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Mr Tom CoxTootingLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLab (minister)aye
John CryerHornchurchLabaye
John CummingsEasingtonLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)aye
Mr Tam DalyellLinlithgowLabaye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLab (minister)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLab (minister)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Mr Huw EdwardsMonmouthLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLab (minister)aye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)aye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)aye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLab (minister)aye
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)aye
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)aye
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)aye
John GroganSelbyLabaye
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
Patrick HallBedfordLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Mr Ivan HendersonHarwichLab (minister)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)aye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Mr David HinchliffeWakefieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)aye
Mr Alan HurstBraintreeLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLab (minister)aye
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)aye
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)aye
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)aye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)aye
David KidneyStaffordLab (minister)aye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLab (minister)aye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)aye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)aye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)aye
Chris LeslieShipleyLab (minister)aye
Tom LevittHigh PeakLab (minister)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Martin LintonBatterseaLab (minister)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Mr Iain LukeDundee EastLab (minister)aye
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLab (minister)aye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)aye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLab (minister)aye
Mr John McWilliamBlaydonLab (minister)aye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Alan MilburnDarlingtonLabaye
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLab (minister)aye
Chris MoleIpswichLab (minister)aye
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)aye
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)aye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Denis MurphyWansbeckLab (minister)aye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)tellaye
Dan NorrisWansdykeLabaye
Mr Bill O'BrienNormantonLab (minister)aye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLab (minister)aye
Mrs Diana OrganForest of DeanLab (minister)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)aye
Ms Linda PerhamIlford NorthLab (minister)aye
Mrs Anne PickingEast LothianLab (minister)aye
Mr Peter PikeBurnleyLab (minister)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Mr Kerry PollardSt AlbansLab (minister)aye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)tellaye
Gordon PrenticePendleLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLab (minister)aye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)aye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLab (minister)aye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLab (minister)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Andy ReedLoughboroughLabaye
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLabaye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)aye
Mr Ernie RossDundee WestLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)aye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Martin SalterReading WestLab (minister)aye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLab (minister)aye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLab (minister)aye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)aye
Clare ShortBirmingham, LadywoodLabaye
Marsha SinghBradford WestLab (minister)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)aye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)aye
Rachel SquireDunfermline WestLab (minister)aye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLab (minister)aye
Ian StewartEcclesLab (minister)aye
Howard StoateDartfordLab (minister)aye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLab (minister)aye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)aye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)aye
Neil TurnerWiganLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Mr Bill TynanHamilton SouthLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Betty WilliamsConwyLab (minister)aye
Michael WillsNorth SwindonLabaye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLab (minister)aye
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)aye
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)aye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Patsy CaltonCheadleLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Ms Sue DoughtyGuildfordLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)aye
Mr Matthew GreenLudlowLDem (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)aye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Mr David RendelNewburyLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Sarah TeatherBrent EastLDemaye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Mr Simon ThomasCeredigionPC (front bench)tellno
Ms Annabelle EwingPerthSNP (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)tellno
Mr Roy BeggsEast AntrimUUP (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive