Finance (No. 2) Bill — Stamp duty on conveyance or transfer on sale — 27 Apr 1998

I beg to move amendment No. 6, in page 60, line 32, after 'account', insert

'which may (if the investor so wishes) be retained for the remainder of his life'.

Amendment negatived .

Clause 75 ordered to stand part of the Bill .

I beg to move amendment No. 10, in page 136, line 32, at end insert--

'(4A) This section shall not apply to properties which are subject to uniform business rate.'.

Amendment negatived .

Question proposed , That the clause stand part of the Bill.

Question put, That the clause stand part of the Bill:--

The Committee divided: Ayes 285, Noes 119.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConno
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Mr David AtkinsonBournemouth EastConno
Peter AtkinsonHexhamConno
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
John BercowBuckinghamCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyConno
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Mr Ian BruceSouth DorsetConno
Bill CashStoneCon (front bench)no
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Mr Alan ClarkKensington and ChelseaConno
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Mr Michael ColvinRomseyConno
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Mr James CranBeverley and HoldernessConno
David CurrySkipton and RiponConno
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Mr Stephen DayCheadleConno
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Sir Peter EmeryEast DevonConno
Nigel EvansRibble ValleyConno
Mr David FaberWestburyConno
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughConno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Mr Christopher GillLudlowConno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Mrs Teresa GormanBillericayConno
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsConno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
John HoramOrpingtonConno
Mr Andrew HunterBasingstokeConno
Michael JackFyldeConno
Robert JacksonWantageConno
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConno
Robert KeySalisburyConno
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)no
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConno
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyConno
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)no
Sir Peter LloydFarehamConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Mr John MacGregorSouth NorfolkConno
Andrew MacKayBracknellConno
David MacleanPenrith and The BorderConno
Mr David MadelSouth West BedfordshireConno
Humfrey MalinsWokingConno
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Anne McIntoshVale of YorkConno
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamCon (front bench)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConno
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)no
Keith SimpsonMid NorfolkConno
Nicholas SoamesMid SussexConno
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Richard SpringWest SuffolkConno
Mr Nick St AubynGuildfordConno
Anthony SteenTotnesConno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Mr John TaylorSolihullConno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Mr John TownendEast YorkshireConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Peter ViggersGosportConno
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conno
Nigel WatersonEastbourneContellno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)tellno
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
David WilshireSpelthorneConno
Ann WintertonCongletonConno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Shaun WoodwardWitneywhilst Con (front bench)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley SouthLabaye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Mr Joe AshtonBassetlawLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Mr Tony BennChesterfieldLabaye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Mr Harold BestLeeds North WestLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)tellaye
Liz BlackmanErewashLabaye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
David BorrowSouth RibbleLabaye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Mrs Christine ButlerCastle PointLabaye
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)aye
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)aye
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Labaye
Mr Jamie CannIpswichLabaye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLabaye
Dr David ClarkSouth ShieldsLab (minister)aye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Charles ClarkeNorwich SouthLabaye
Mr Eric ClarkeMidlothianLabaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Michael ConnartyFalkirk EastLabaye
Frank CookStockton NorthLabaye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Ann CryerKeighleyLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Mr Lawrence CunliffeLeighLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Mr Tam DalyellLinlithgowLabaye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)aye
Mr Keith DarvillUpminsterLabaye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Donald DewarGlasgow AnnieslandLab (minister)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Ms Julia DrownSouth SwindonLabaye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Mr Derek FatchettLeeds CentralLab (minister)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)aye
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLabaye
George GallowayGlasgow KelvinLabaye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLabaye
Patrick HallBedfordLabaye
David HansonDelynLabaye
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labaye
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLabaye
Kate HoeyVauxhallLabaye
John Home RobertsonEast LothianLabaye
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLabaye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLab (minister)aye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)tellaye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLabaye
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabaye
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabaye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)aye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Ms Tess KinghamGloucesterLabaye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabaye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Chris LeslieShipleyLab (minister)aye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Labaye
Mr David LockWyre ForestLabaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)aye
John McAllionDundee EastLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLabaye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabaye
Mr John McWilliamBlaydonLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)aye
Gillian MerronLincolnLabaye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabaye
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)aye
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Mr Rhodri MorganCardiff WestLabaye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Sir John MorrisAberavonLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLabaye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Sandra OsborneAyrLab (minister)aye
Nick PalmerBroxtoweLabaye
Ian PearsonDudley SouthLabaye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Mr Raymond PowellOgmoreLabaye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLabaye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLabaye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Andy ReedLoughboroughLabaye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
Mr George RobertsonHamilton SouthLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLab (minister)aye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Mr Allan RogersRhonddaLabaye
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)aye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLabaye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
John SmithVale of GlamorganLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Mr Roger StottWiganLabaye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLab (minister)aye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLabaye
Paddy TippingSherwoodLabaye
Don TouhigIslwynLabaye
Jon TrickettHemsworthLabaye
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabaye
Derek TwiggHaltonLabaye
Keith VazLeicester EastLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabaye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Betty WilliamsConwyLabaye
Ms Audrey WisePrestonLabaye
Mike WoodBatley and SpenLab (minister)aye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Mrs Jackie BallardTauntonLDemaye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)aye
Donald GorrieEdinburgh WestLDemaye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemaye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Bob RussellColchesterLDemaye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDemaye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCaye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Margaret EwingMoraySNPaye
John SwinneyNorth TaysideSNPaye
Andrew WelshAngusSNPaye
Martin SmythBelfast SouthUUPno

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive