Railways and Transport Safety Bill — New Clause 4 — Rail freight facilities grants and track access grants — 31 Mar 2003 at 20:30

I beg to move, That the clause be read a Second time.

It gives me great pleasure to speak to new clause 4, which calls for the reinstatement of rail freight facilities grants and track access grants. The Minister will be aware of the significant damage that is being caused by the suspension of the two sets of grants for the next financial year, 2003–04, especially to those who have been left high and dry without alternative means. Initially, the conservative estimate-

Question put, That the clause be read a Second time:-

The House divided: Ayes 155, Noes 282.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
John BaronBillericayConaye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConaye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConaye
David CurrySkipton and RiponConaye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)aye
Mr Adrian FlookTauntonConaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul GoodmanWycombeConaye
James GrayNorth WiltshireConaye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
John HoramOrpingtonConaye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Michael JackFyldeConaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Boris JohnsonHenleyConaye
Robert KeySalisburyConaye
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellConaye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Francis MaudeHorshamConaye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkConaye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)tellaye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conaye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle PointConaye
Richard SpringWest SuffolkConaye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)tellaye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneConaye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
Ann WintertonCongletonwhilst Conaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)tellno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLabno
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLabno
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
John BattleLeeds WestLabno
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Joe BentonBootleLab (minister)no
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLabno
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLabno
David BorrowSouth RibbleLabno
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLabno
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
David CairnsGreenock and InverclydeLabno
Alan CampbellTynemouthLabno
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)no
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLabno
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
David ClellandTyne BridgeLabno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Frank CookStockton NorthLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
John CryerHornchurchLabno
John CummingsEasingtonLabno
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLabno
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLabno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Mike GapesIlford SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Mr Win GriffithsBridgendLabno
Mike HallWeaver ValeLabno
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLabno
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLabno
John HeppellNottingham EastLab (minister)tellno
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabno
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)no
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
David KidneyStaffordLabno
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabno
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLabno
Mr Terry LewisWorsleyLabno
Martin LintonBatterseaLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLabno
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
John MacDougallCentral FifeLabno
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)no
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
John MannBassetlawLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
John McFallDumbartonLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)no
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
Margaret MoranLuton SouthLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLabno
Denis MurphyWansbeckLabno
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLabno
Sandra OsborneAyrLabno
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLabno
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Mr Chris PondGraveshamLabno
Greg PopeHyndburnLabno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)no
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Marsha SinghBradford WestLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Ian StewartEcclesLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Howard StoateDartfordLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLabno
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Neil TurnerWiganLabno
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Betty WilliamsConwyLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabno
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
David WrightTelfordLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLabno
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Patsy CaltonCheadleLDemaye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDemaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemaye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCaye
Mr Simon ThomasCeredigionPCaye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)aye
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUPaye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive