Traffic Management Bill — New Clause 5 — Traffic Lights — 16 Mar 2004 at 17:30

I beg to move, That the clause be read a Second time.

Question put, That the clause be read a Second time:-

The House divided: Ayes 167, Noes 279.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Graham AllenNottingham NorthLabno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
Peter AtkinsonHexhamConaye
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLabno
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Mr Tony BanksWest HamLabno
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
John BaronBillericayCon (front bench)aye
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)aye
John BattleLeeds WestLabno
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Liz BlackmanErewashLabno
Bob BlizzardWaveneyLabno
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
David BorrowSouth RibbleLabno
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)aye
Kevin BrennanCardiff WestLabno
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLabno
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireConaye
John ButterfillBournemouth WestConaye
Stephen ByersNorth TynesideLabno
David CairnsGreenock and InverclydeLabno
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLabno
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)no
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConaye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
David ClellandTyne BridgeLabno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)tellaye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)tellno
Ann CoffeyStockportLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConaye
Frank CookStockton NorthLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Mr Tom CoxTootingLabno
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLab (minister)no
John CryerHornchurchLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
David CurrySkipton and RiponConaye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabno
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLabno
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Ms Sue DoughtyGuildfordLDem (front bench)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabno
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Mr Adrian FlookTauntonConaye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLabno
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLabno
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Barry GardinerBrent NorthLabno
Edward GarnierHarboroughConaye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Paul GoodmanWycombeConaye
James GrayNorth WiltshireConaye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Mr Matthew GreenLudlowLDem (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
Mr Win GriffithsBridgendLabno
John GroganSelbyLabno
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Conaye
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLabno
Patrick HallBedfordLabno
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
David HansonDelynLabno
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye
Stephen HesfordWirral WestLabno
David HeyesAshton-under-LyneLabno
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)aye
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
John HoramOrpingtonConaye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabno
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabno
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Mr Alan HurstBraintreeLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Michael JackFyldeConaye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Robert JacksonWantagewhilst Conaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Brian JenkinsTamworthLabno
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)aye
Ruth KellyBolton WestLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)tellno
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Robert KeySalisburyConaye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabno
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Jim KnightSouth DorsetLabno
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)no
Eleanor LaingEpping ForestConaye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
David LepperBrighton, PavilionLabno
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Mr Terry LewisWorsleyLabno
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLabno
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Martin LintonBatterseaLabno
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
Andrew MacKayBracknellConaye
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
John MannBassetlawLab (minister)no
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDem (front bench)aye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Francis MaudeHorshamConaye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLabno
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Patrick MercerNewarkConaye
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLabno
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Kali MountfordColne ValleyLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
Dan NorrisWansdykeLabno
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)aye
Bill OlnerNuneatonLabno
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)aye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
Nick PalmerBroxtoweLabno
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Mr Chris PondGraveshamLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLabno
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLabno
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Gwyn ProsserDoverLabno
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
James PurnellStalybridge and HydeLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Bill RammellHarlowLab (minister)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
John RedwoodWokinghamConaye
Andy ReedLoughboroughLabno
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Mr David RendelNewburyLDem (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLabno
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLabno
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)tellaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Adrian SandersTorbayLDemaye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)no
Clare ShortBirmingham, LadywoodLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)aye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLabno
Bob SpinkCastle PointConaye
Rachel SquireDunfermline WestLabno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Anthony SteenTotnesConaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabno
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Mr John TaylorSolihullConaye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)aye
Richard TaylorWyre ForestIndependentno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Don TouhigIslwynLab (minister)no
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Mr Michael TrendWindsorConaye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Keith VazLeicester EastLabno
Peter ViggersGosportConaye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Claire WardWatfordLabno
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Nigel WatersonEastbourneConaye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLabno
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Michael WillsNorth SwindonLabno
David WilshireSpelthorneConaye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Ann WintertonCongletonwhilst Independent Conservativeaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive