Public Services — 3 Dec 2001 at 21:45

I beg to move,

That this House notes that the Chancellor of the Exchequer's statement to the House of 27th November has been contradicted in whole or in part by the Secretary of State for Health, the Chairman of the Labour Party and Mr. Derek Wanless; further notes that the Chancellor of the Exchequer refused to endorse the statement made to the House by the Prime Minister on 28th November; and condemns the total confusion over funding the public services which these contradictions have caused among users and providers of these services.

I beg to move, as a manuscript amendment, in line 1, leave out from "House" to end and add

"welcomes the Pre-Budget Report with its emphasis on delivering high quality public services accessible to all in society as part of the Government's wider agenda to match resources with modernisation to progress reform; particularly welcomes Mr Derek Wanless's interim report "Securing our Future Health: Taking a Long-Term View", the first comprehensive look at the long term funding needs of the Health Service; notes Mr Wanless's conclusion that there is no evidence that any alternative financing method to the UK's would deliver a given quality of healthcare more equitably and at a lower cost to the economy; and reaffirms its support as stated by the Prime Minister and the Chancellor for future increases in public funding and NHS reform to ensure a comprehensive high quality service available on the basis of clinical need and not ability to pay."

Question put, That the original words stand part of the Question:-

The House divided: Ayes 169, Noes 297.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)tellno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Graham AllenNottingham NorthLabno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLabno
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabno
Peter AtkinsonHexhamConaye
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLabno
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Mr Tony BanksWest HamLabno
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
John BaronBillericayConaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyConaye
Roger BerryKingswoodLabno
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLabno
Liz BlackmanErewashLabno
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLabno
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
David BorrowSouth RibbleLabno
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestConaye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConaye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)tellaye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
Kevin BrennanCardiff WestLabno
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLabno
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestConaye
David CairnsGreenock and InverclydeLabno
Patsy CaltonCheadleLDemaye
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLabno
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLabno
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
David ClellandTyne BridgeLabno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConaye
Robin CookLivingstonLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
Ann CryerKeighleyLabno
John CryerHornchurchLab (minister)no
John CummingsEasingtonLabno
Dr Jack CunninghamCopelandLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Andrew DismoreHendonLabno
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLabno
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConaye
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Clive EffordElthamLabno
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabno
Frank FieldBirkenheadLabno
Mark FieldCities of London and WestminsterConaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Conaye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Mr Adrian FlookTauntonConaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Don FosterBathLDemaye
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Mike GapesIlford SouthLabno
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Edward GarnierHarboroughConaye
Neil GerrardWalthamstowLabno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Paul GoodmanWycombeConaye
Chris GraylingEpsom and EwellConaye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Mr Matthew GreenLudlowLDemaye
John GreenwayRyedaleConaye
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
Mr Win GriffithsBridgendLabno
John GummerSuffolk CoastalConaye
William HagueRichmond (Yorks)Conaye
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLabno
Patrick HallBedfordLabno
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
David HansonDelynLabno
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
John HealeyWentworthLab (minister)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Stephen HepburnJarrowLabno
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLabno
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Kate HoeyVauxhallLabno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
Paul HolmesChesterfieldLDemaye
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
John HoramOrpingtonConaye
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabno
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Lindsay HoyleChorleyLabno
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabno
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Mr Alan HurstBraintreeLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Michael JackFyldeConaye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Robert JacksonWantagewhilst Conaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLabno
Boris JohnsonHenleyConaye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)no
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Paul KeetchHerefordLDemaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Robert KeySalisburyConaye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabno
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireConaye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LammyTottenhamLabno
Andrew LansleySouth CambridgeshireConaye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
David LepperBrighton, PavilionLabno
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Tom LevittHigh PeakLabno
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConaye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Martin LintonBatterseaLabno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Mr Iain LukeDundee EastLabno
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
John MacDougallCentral FifeLabno
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLabno
Humfrey MalinsWokingConaye
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabno
John MannBassetlawLabno
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Francis MaudeHorshamConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
John McFallDumbartonLab (minister)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Patrick MercerNewarkConaye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLabno
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Margaret MoranLuton SouthLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Kali MountfordColne ValleyLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLabno
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLabno
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLabno
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Mark OatenWinchesterLDemaye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Nick PalmerBroxtoweLabno
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mrs Anne PickingEast LothianLabno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Mr Chris PondGraveshamLabno
Greg PopeHyndburnLabno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Mr Raymond PowellOgmoreLabno
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
John PughSouthportLDemaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
James PurnellStalybridge and HydeLabno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
John RandallUxbridgeCon (front bench)tellaye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
John RedwoodWokinghamConaye
Alan ReidArgyll and ButeLDemno
Mr David RendelNewburyLDemaye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentConaye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Terry RooneyBradford NorthLabno
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLabno
Martin SalterReading WestLabno
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Jim SheridanWest RenfrewshireLabno
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabno
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Martin SmythBelfast Southwhilst UUPaye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLabno
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle PointConaye
Richard SpringWest SuffolkConaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Howard StoateDartfordLabno
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)tellno
Hugo SwireEast DevonConaye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr John TaylorSolihullConaye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)aye
Richard TaylorWyre ForestIndependentno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLabno
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Mr Michael TrendWindsorConaye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Andrew TurnerIsle of WightConaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLabno
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemaye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Claire WardWatfordLabno
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Nigel WatersonEastbourneConaye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Betty WilliamsConwyLabno
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
David WilshireSpelthorneConaye
Ann WintertonCongletonwhilst Conaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemaye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive