Foundation Hospitals — 8 Jan 2003 at 18:59

I beg to move,

That this House welcomes the principle of Foundation Hospitals as a means of improving and enhancing patient care and giving hospitals the opportunity to operate free from political and ministerial interference; regrets the timidity of the Government, which is restricting applications for Foundation status solely to those hospitals enjoying 3-star status; fears that this restriction will create a two-tier health service, to the detriment of patients and staff, and therefore urges the Government to allow all hospitals to bid for Foundation status; calls for clarification of contradictions between ministerial statements and guidance contained in the Department of Health's 'A Guide to NHS Foundation Trusts, December 2002' about how Foundation Hospitals are intended to operate; and further calls on the Government to resolve widely publicised ministerial differences, which are likely to deter hospitals from seeking Foundation status.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Mr David AtkinsonBournemouth EastConno
Peter AtkinsonHexhamConno
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBillericayCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
John BercowBuckinghamConno
Paul BeresfordMole ValleyConno
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConno
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestConno
David CameronWitneyCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConno
David CurrySkipton and RiponConno
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Stephen DorrellCharnwoodConno
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConno
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterConno
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)no
Mr Adrian FlookTauntonConno
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)tellno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughConno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Paul GoodmanWycombeConno
James GrayNorth WiltshireConno
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)no
William HagueRichmond (Yorks)Conno
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsConno
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
John HoramOrpingtonConno
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Michael JackFyldeConno
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Robert KeySalisburyConno
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Greg KnightEast YorkshireConno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConno
Andrew LansleySouth CambridgeshireConno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellConno
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Michael MatesEast HampshireConno
Francis MaudeHorshamConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Mr Archie NormanTunbridge WellsConno
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Richard OttawayCroydon SouthConno
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConno
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexConno
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Bob SpinkCastle PointConno
Richard SpringWest SuffolkConno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonConno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Mr Michael TrendWindsorConno
Andrew TurnerIsle of WightConno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Peter ViggersGosportConno
Nigel WatersonEastbourneConno
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)no
David WilshireSpelthorneContellno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Richard TaylorWyre ForestIndependentno
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLabaye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)tellaye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLabaye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLabaye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLabaye
Liz BlackmanErewashLabaye
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
David BorrowSouth RibbleLabaye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLabaye
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLabaye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Stephen ByersNorth TynesideLabaye
David CairnsGreenock and InverclydeLabaye
Alan CampbellTynemouthLabaye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)aye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Colin ChallenMorley and RothwellLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
David ClellandTyne BridgeLabaye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Ann CoffeyStockportLabaye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Robin CookLivingstonLab (minister)aye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Mr Tom CoxTootingLabaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Dr Jack CunninghamCopelandLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabaye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)aye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabaye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Parmjit DhandaGloucesterLabaye
Andrew DismoreHendonLabaye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabaye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Barbara FollettStevenageLabaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mike GapesIlford SouthLabaye
Barry GardinerBrent NorthLabaye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)aye
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
John GroganSelbyLabaye
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLabaye
Patrick HallBedfordLabaye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
David HansonDelynLabaye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)aye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLabaye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
David HeyesAshton-under-LyneLabaye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabaye
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)aye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Ruth KellyBolton WestLab (minister)aye
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)aye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
David KidneyStaffordLabaye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabaye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Chris LeslieShipleyLab (minister)aye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Martin LintonBatterseaLabaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
John MacDougallCentral FifeLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)aye
Fiona MactaggartSloughLabaye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabaye
John MannBassetlawLabaye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)aye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Mr John McWilliamBlaydonLabaye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)aye
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Chris MoleIpswichLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)aye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLabaye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
Chris MullinSunderland SouthLabaye
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)tellaye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Dan NorrisWansdykeLab (minister)aye
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Sandra OsborneAyrLabaye
Nick PalmerBroxtoweLabaye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Mr Chris PondGraveshamLabaye
Greg PopeHyndburnLabaye
Bridget PrenticeLewisham EastLabaye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
James PurnellStalybridge and HydeLabaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLabaye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Bill RammellHarlowLab (minister)aye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Andy ReedLoughboroughLabaye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Martin SalterReading WestLabaye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Jim SheridanWest RenfrewshireLabaye
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabaye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabaye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLabaye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabaye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Neil TurnerWiganLabaye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Mr Bill TynanHamilton SouthLabaye
Keith VazLeicester EastLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLabaye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Betty WilliamsConwyLabaye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabaye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabaye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCno
Mr Simon ThomasCeredigionPCno
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)no
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPno
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUPno
Martin SmythBelfast Southwhilst UUPno

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive