Question accordingly negatived.
Question, That the proposed words be there added, put forthwith, pursuant to Standing Order No. 31 (Questions on amendments):-
The House divided: Ayes 310, Noes 186.
Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | aye |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Mrs Helen Liddell | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | aye |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | no |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | whilst Con (front bench) | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Sandra Osborne | Ayr | Lab | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | aye |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | aye |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | aye |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | aye |
John Mann | Bassetlaw | Lab | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | aye |
Martin Linton | Battersea | Lab | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab | aye |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | no |
Martin Smyth | Belfast South | whilst UUP | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | aye |
Mr Terry Davis | Birmingham, Hodge Hill | Lab | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | aye |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab | aye |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | aye |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | aye |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab (minister) | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | no |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | aye |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | aye |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | aye |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | aye |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | aye |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | aye |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | aye |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | no |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con | no |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | aye |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | no |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | aye |
Janet Dean | Burton | Lab | aye |
David Chaytor | Bury North | Lab | aye |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | aye |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab | aye |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | aye |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
Bob Spink | Castle Point | Con | no |
John MacDougall | Central Fife | Lab | aye |
Mr Simon Thomas | Ceredigion | PC | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | aye |
Patsy Calton | Cheadle | LDem | no |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | no |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab | aye |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | aye |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | aye |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | aye |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | aye |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab | aye |
Jimmy Hood | Clydesdale | Lab (minister) | aye |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | aye |
Betty Williams | Conwy | Lab | aye |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | aye |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | aye |
Geraint Davies | Croydon Central | Lab (minister) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
Mr Brian Wilson | Cunninghame North | Lab (minister) | aye |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab (minister) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | aye |
Alan Milburn | Darlington | Lab (minister) | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | no |
David Hanson | Delyn | Lab | aye |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab | aye |
Bob Laxton | Derby North | Lab | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | no |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab | aye |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | aye |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab | aye |
Russell Brown | Dumfries | Lab (minister) | aye |
Mr Iain Luke | Dundee East | Lab | aye |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | aye |
Gordon Brown | Dunfermline East | Lab (minister) | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | aye |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | aye |
John Cummings | Easington | Lab | aye |
Mr Roy Beggs | East Antrim | UUP | no |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Michael Mates | East Hampshire | Con | no |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | aye |
Mrs Anne Picking | East Lothian | Lab | aye |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | aye |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con | no |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con | no |
Mr David Chidgey | Eastleigh | LDem (front bench) | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | no |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | aye |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab | aye |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | aye |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab (minister) | aye |
Eric Joyce | Falkirk West | Lab (minister) | aye |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | no |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | aye |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Mr Peter Duncan | Galloway and Upper Nithsdale | Con | no |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab | aye |
Paul Clark | Gillingham | Lab | aye |
John Robertson | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | aye |
Tom Harris | Glasgow Cathcart | Lab (minister) | aye |
George Galloway | Glasgow Kelvin | whilst Lab | aye |
Ann McKechin | Glasgow Maryhill | Lab (minister) | aye |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | aye |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | aye |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem | no |
Peter Viggers | Gosport | Con | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con (front bench) | no |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab | aye |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | aye |
David Cairns | Greenock and Inverclyde | Lab | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | aye |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | aye |
Mr Bill Tynan | Hamilton South | Lab | aye |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | aye |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | aye |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | aye |
Boris Johnson | Henley | Con | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Peter Atkinson | Hexham | Con | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | aye |
Tom Levitt | High Peak | Lab | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | aye |
John Cryer | Hornchurch | Lab | aye |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab (minister) | aye |
Francis Maude | Horsham | Con | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab (minister) | aye |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab (minister) | tellaye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab | aye |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab | aye |
Chris Mole | Ipswich | Lab | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab | aye |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab | aye |
Ann Cryer | Keighley | Lab | aye |
Mr Michael Portillo | Kensington and Chelsea | Con | no |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | aye |
Roger Berry | Kingswood | Lab | aye |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab (minister) | aye |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | aye |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | aye |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | aye |
John Battle | Leeds West | Lab | aye |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | aye |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab | aye |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | aye |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | aye |
Mr Tam Dalyell | Linlithgow | Lab | aye |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | aye |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | no |
Mr Matthew Green | Ludlow | LDem | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
Margaret Moran | Luton South | Lab | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | no |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | no |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | aye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab | aye |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | aye |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | whilst Con | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | aye |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | no |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | aye |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab | aye |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Mr David Rendel | Newbury | LDem | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | aye |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | aye |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab | aye |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | no |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con | no |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con | no |
Pete Wishart | North Tayside | SNP (front bench) | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | aye |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | no |
James Gray | North Wiltshire | Con | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | aye |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | aye |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | aye |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | aye |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | aye |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | Con | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab | tellaye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab (minister) | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
John Horam | Orpington | Con | no |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab (minister) | aye |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Ms Annabelle Ewing | Perth | SNP | no |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | aye |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | aye |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | aye |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | aye |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab | aye |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab | aye |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | aye |
Mr Tony Colman | Putney | Lab | aye |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | tellno |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | aye |
Vera Baird | Redcar | Lab | aye |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | no |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | aye |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | no |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab | aye |
Mr Archy Kirkwood | Roxburgh and Berwickshire | LDem (front bench) | no |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | aye |
Robert Key | Salisbury | Con | no |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | aye |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
John Grogan | Selby | Lab | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | aye |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | aye |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | aye |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | whilst LDem | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | aye |
Mr John Taylor | Solihull | Con | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
David Borrow | South Ribble | Lab | aye |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | aye |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | no |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | no |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | aye |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | no |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
David Wilshire | Spelthorne | Con | tellno |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab | aye |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | aye |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab | aye |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Frank Cook | Stockton North | Lab | aye |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | aye |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Ms Debra Shipley | Stourbridge | Lab | aye |
Iris Robinson | Strangford | DUP | no |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Mr John Lyons | Strathkelvin and Bearsden | Lab | aye |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | aye |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con (front bench) | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab | aye |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | no |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Alan Williams | Swansea West | Lab | aye |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | no |
Mr Adrian Flook | Taunton | Con | no |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | aye |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem | no |
Mr John Burnett | Torridge and West Devon | LDem | no |
Anthony Steen | Totnes | Con | no |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | no |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | aye |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | aye |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | aye |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | aye |
Robert Jackson | Wantage | whilst Con | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab | aye |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | aye |
Claire Ward | Watford | Lab | aye |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab | aye |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | no |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | aye |
Jim Sheridan | West Renfrewshire | Lab (minister) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | no |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con | no |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | no |
Neil Turner | Wigan | Lab | aye |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab | aye |
Mr Michael Trend | Windsor | Con | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | aye |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | aye |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | no |
Humfrey Malins | Woking | Con | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | aye |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con | no |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |