Identity Cards Bill — Second Reading — 20 Dec 2004 at 21:47

Those who voted Aye failed to change the motion for debate to:

This House declines to give a Second Reading to the Identity Cards Bill because it would lead to an unreasonable intrusion into the liberties and privacy of the citizen; it would not achieve benefits proportionate to the cost, as the underlying technology is likely to prove unreliable; and the introduction of such cards is likely to lead to a requirement that they be carried at all times and such a requirement would be objectionable in principle and would lead to serious tension between the police and the citizen.

which could have blocked the Identity Cards Bill, had it been passed.

Note to readers: This is the old Identity Cards Bill, introduced by the then Home Secretary David Blunkett in the 2001 Parliament. It passed all stages in the House of Commons, but ultimately failed to get into law due to the timing of the 2005 General Election. The new Identity Cards Bill was introduced by the Home Secretary Charles Clarke on 28 June 2005 and, although it is virtually the same, must proceed through all the stages of Parliamentary scrutiny once again.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConaye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Douglas HoggSleaford and North HykehamContellaye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst DUPaye
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Independentaye
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)aye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLab (minister)tellaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)aye
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)aye
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Clare ShortBirmingham, LadywoodLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)tellno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLab (minister)no
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLabno
Liz BlackmanErewashLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
David BlunkettSheffield, BrightsideLabno
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabno
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLabno
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Colin BurgonElmetLabno
Andy BurnhamLeighLabno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabno
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
David CairnsGreenock and InverclydeLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Mrs Anne CampbellCambridgeLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)no
Mr Roger CasaleWimbledonLab (minister)no
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)no
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)no
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)no
Ms Helen ClarkPeterboroughLab (minister)no
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLab (minister)no
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Mr Tony ColmanPutneyLab (minister)no
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Mr Tom CoxTootingLabno
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLab (minister)no
John CryerHornchurchLabno
John CummingsEasingtonLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Mrs Valerie DaveyBristol WestLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLab (minister)no
Janet DeanBurtonLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLab (minister)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLabno
David DrewStroudLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)no
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLab (minister)no
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLab (minister)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)no
John GroganSelbyLabno
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Patrick HallBedfordLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLab (minister)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLabno
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLab (minister)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabno
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)no
Mr Alan HurstBraintreeLab (minister)no
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)no
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)no
Ruth KellyBolton WestLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)no
David KidneyStaffordLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLab (minister)no
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)no
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)no
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)no
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLab (minister)no
Martin LintonBatterseaLab (minister)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Mr Iain LukeDundee EastLab (minister)no
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLab (minister)no
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)no
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)no
John MannBassetlawLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John McFallDumbartonLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLab (minister)no
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLab (minister)no
Mr John McWilliamBlaydonLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alan MealeMansfieldLabno
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLab (minister)no
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLabno
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)no
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Dan NorrisWansdykeLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)no
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLab (minister)no
Mrs Diana OrganForest of DeanLab (minister)no
Sandra OsborneAyrLab (minister)no
Ms Linda PerhamIlford NorthLab (minister)no
Mrs Anne PickingEast LothianLab (minister)no
Mr Colin PickthallWest LancashireLab (minister)no
Mr Peter PikeBurnleyLab (minister)no
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Mr Kerry PollardSt AlbansLab (minister)no
Mr Chris PondGraveshamLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)tellno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLab (minister)no
Bill RammellHarlowLab (minister)no
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLabno
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)no
Mr Ernie RossDundee WestLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLab (minister)no
Mohammad SarwarGlasgow GovanLab (minister)no
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)no
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)no
Marsha SinghBradford WestLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)no
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLabno
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLab (minister)no
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLab (minister)no
Ian StewartEcclesLab (minister)no
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLab (minister)no
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)no
Mr Gareth ThomasClwyd WestLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Mr Bill TynanHamilton SouthLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLabno
Claire WardWatfordLab (minister)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)no
Betty WilliamsConwyLab (minister)no
Michael WillsNorth SwindonLabno
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLabno
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLab (minister)no
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLabno
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)no
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)both
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDemaye
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDem (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Patsy CaltonCheadleLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Ms Sue DoughtyGuildfordLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)aye
Mr Parmjit GillLeicester SouthLDemaye
Mr Matthew GreenLudlowLDem (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)aye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDem (front bench)aye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Mr David RendelNewburyLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDemaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)aye
Sarah TeatherBrent EastLDemaye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)aye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Mr Simon ThomasCeredigionPC (front bench)aye
Ms Annabelle EwingPerthSNP (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)no
Martin SmythBelfast Southwhilst UUP (front bench)no
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive