European Union (Definition of Treaties) (Colombia and Peru Trade Agreement) Order 2013 — 4 Dec 2013 at 20:53

The majority of MPs voted in favour of an EU trade agreement with Colombia and Peru

In the committee considering the order Michael Fallon MP summarised the content of the agreement[1]:

  • This trade agreement is comprehensive. It includes substantially improved market access for our exports to Colombia and Peru through tariff elimination, the removal of technical and procedural obstacles to trade, improved market access in government procurement and services, common rules to level the playing field in areas such as the protection of intellectual property, and greater transparency on subsidies and processes to settle disputes.

The motion voted on was:

  • That the draft European Union (Definition of Treaties) (Colombia and Peru Trade Agreement) Order 2013[2], which was laid before this House on 21 October, be approved.

The motion approved order states the trade agreement[3] is to be regarded as an EU Treaty as defined in section 1(2) of the European Communities Act 1972.

==

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Nigel AdamsSelby and AinstyConaye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Stuart AndrewPudseyConaye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Steven BakerWycombeConaye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Harriett BaldwinWest WorcestershireConaye
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)aye
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)aye
Guto BebbAberconwyCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkConaye
Richard BenyonNewburyConaye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Jake BerryRossendale and DarwenConaye
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)aye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Angie BrayEaling Central and ActonCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)aye
Steve BrineWinchesterCon (front bench)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Aidan BurleyCannock ChaseConaye
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)aye
Simon BurnsChelmsfordConaye
David BurrowesEnfield, SouthgateConaye
Alistair BurtNorth East BedfordshireConaye
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)aye
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)aye
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)aye
Therese CoffeySuffolk CoastalConaye
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)aye
Caroline DinenageGosportCon (front bench)aye
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastConaye
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)aye
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)aye
Nigel EvansRibble ValleyConaye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Liam FoxNorth SomersetConaye
George FreemanMid NorfolkConaye
Mike FreerFinchley and Golders GreenConaye
Richard FullerBedfordCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughConaye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamConaye
John GlenSalisburyConaye
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Andrew GriffithsBurtonConaye
Ben GummerIpswichConaye
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)aye
Robert HalfonHarlowCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)aye
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Richard HarringtonWatfordConaye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)aye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenConaye
Nick HerbertArundel and South DownsConaye
Damian HindsEast HampshireConaye
Mark HobanFarehamConaye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)aye
Gerald HowarthAldershotConaye
John HowellHenleyConaye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)aye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)aye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConaye
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)aye
Simon KirbyBrighton, KemptownConaye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)aye
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Phillip LeeBracknellCon (front bench)aye
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)aye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConaye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Mary MacleodBrentford and IsleworthConaye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConaye
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)aye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)aye
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)aye
Stephen McPartlandStevenageConaye
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)aye
Mark MenziesFyldeConaye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldConaye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)aye
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)aye
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)aye
David MowatWarrington SouthConaye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)aye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)aye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)aye
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)aye
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyConaye
Matthew OffordHendonCon (front bench)aye
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConaye
Guy OppermanHexhamConaye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Priti PatelWithamCon (front bench)aye
Mark PawseyRugbyCon (front bench)aye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)aye
Claire PerryDevizesCon (front bench)aye
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Christopher PincherTamworthCon (front bench)aye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordConaye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)aye
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)aye
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)aye
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
David RutleyMacclesfieldConaye
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)aye
Lee ScottIlford NorthConaye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
Alok SharmaReading WestConaye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConaye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)aye
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)aye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)aye
Julian SmithSkipton and RiponConaye
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)aye
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenConaye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Andrew StephensonPendleConaye
John StevensonCarlisleCon (front bench)aye
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthConaye
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Mel StrideCentral DevonConaye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Julian SturdyYork OuterConaye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)aye
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Paul UppalWolverhampton South WestConaye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)aye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)aye
Ben WallaceWyre and Preston NorthConaye
Robert WalterNorth DorsetConaye
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)aye
Mike WeatherleyHoveConaye
James WhartonStockton SouthConaye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)aye
Bill WigginNorth HerefordshireConaye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConaye
Rob WilsonReading EastConaye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUPaye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Mike HancockPortsmouth Southwhilst Independent (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
John CryerLeyton and WansteadLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabno
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
George HowarthKnowsleyLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
Jim McGovernDundee WestLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)no
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Gordon BirtwistleBurnleyLDemaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDem (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDemaye
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)aye
Duncan HamesChippenhamLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDemaye
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)aye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)aye
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)aye
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)aye
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)aye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDemaye
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Tessa MuntWellsLDem (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDemaye
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)aye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Sarah TeatherBrent CentralLDemaye
Mike ThorntonEastleighLDem (front bench)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
David WardBradford EastLDem (front bench)aye
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)aye
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)no
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)no
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive