School Standards and Framework Bill — Permitted selection: aptitude for particular subjects — 24 Mar 1998

Amendment proposed: No. 90, in page 69, line 28, leave out 'Subject to subsection (2)'.-- [Mrs. Browning.]

Question put, That the amendment be made:--

The House divided: Ayes 131, Noes 331.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateConaye
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConaye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyConaye
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Mr Ian BruceSouth DorsetConaye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestConaye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConaye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Mr Alan ClarkKensington and ChelseaConaye
Dr Michael ClarkRayleighConaye
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Mr Michael ColvinRomseyConaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
David CurrySkipton and RiponConaye
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Mr Stephen DayCheadleContellaye
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Sir Peter EmeryEast DevonConaye
Nigel EvansRibble ValleyConaye
Mr David FaberWestburyConaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mr Howard FlightArundel and South DownsCon (front bench)aye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Liam FoxWoodspringConaye
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Mr Christopher GillLudlowConaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Mrs Teresa GormanBillericayConaye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Mr Andrew HunterBasingstokeConaye
Michael JackFyldeConaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConaye
Robert KeySalisburyConaye
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)aye
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastConaye
David LidingtonAylesburyConaye
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)aye
Sir Peter LloydFarehamConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Mr John MacGregorSouth NorfolkConaye
Andrew MacKayBracknellConaye
David MacleanPenrith and The BorderConaye
Mr David MadelSouth West BedfordshireContellaye
Humfrey MalinsWokingConaye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Michael MatesEast HampshireConaye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConaye
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamCon (front bench)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConaye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConaye
Keith SimpsonMid NorfolkConaye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkConaye
Mr Nick St AubynGuildfordConaye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr John TaylorSolihullConaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
Mr John TownendEast YorkshireConaye
Mr Michael TrendWindsorConaye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Peter ViggersGosportConaye
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conaye
Nigel WatersonEastbourneConaye
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConaye
Sir Ray WhitneyWycombeConaye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
Ann WintertonCongletonConaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Mr Martin BellTattonIndependentno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Mr Joe AshtonBassetlawLabno
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabno
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Tony BennChesterfieldLabno
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Joe BentonBootleLab (minister)no
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabno
Roger BerryKingswoodLabno
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLabno
Hazel BlearsSalfordLabno
Bob BlizzardWaveneyLabno
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)no
David BorrowSouth RibbleLabno
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Colin BurgonElmetLabno
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)no
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)no
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Labno
Mr Jamie CannIpswichLabno
Mr Ivor CaplinHoveLabno
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
David ChaytorBury NorthLabno
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLabno
Ms Judith ChurchDagenhamLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLab (minister)no
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLabno
Frank CookStockton NorthLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Ms Jean CorstonBristol EastLabno
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
John CryerHornchurchLab (minister)no
John CummingsEasingtonLabno
Mr Lawrence CunliffeLeighLabno
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Mr Keith DarvillUpminsterLabno
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Donald DewarGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLabno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabno
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLabno
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLabno
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)no
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLabno
George GallowayGlasgow KelvinLabno
Mike GapesIlford SouthLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabno
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Mr Bernie GrantTottenhamLabno
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)no
Mr Bruce GrocottTelfordLabno
John GroganSelbyLab (minister)no
Mr John GunnellMorley and RothwellLabno
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLabno
Patrick HallBedfordLabno
David HansonDelynLabno
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labno
John HealeyWentworthLab (minister)no
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLabno
Patricia HewittLeicester WestLabno
Keith HillStreathamLabno
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
John Home RobertsonEast LothianLabno
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLabno
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Mr Alan HurstBraintreeLabno
John HuttonBarrow and FurnessLabno
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabno
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLabno
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabno
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabno
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)tellno
David KidneyStaffordLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
David LepperBrighton, PavilionLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Mr Terry LewisWorsleyLabno
Mr David LockWyre ForestLabno
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLabno
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)no
Dr John MarekWrexhamLabno
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabno
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)no
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
John McFallDumbartonLab (minister)tellno
Anne McGuireStirlingLabno
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Henry McLeishCentral FifeLab (minister)no
Tony McNultyHarrow EastLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)no
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabno
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabno
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
Margaret MoranLuton SouthLabno
Julie MorganCardiff NorthLabno
Mr Rhodri MorganCardiff WestLabno
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLabno
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLabno
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dan NorrisWansdykeLabno
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLabno
Ian PearsonDudley SouthLabno
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabno
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Mr Raymond PowellOgmoreLabno
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)no
Bill RammellHarlowLabno
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLabno
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
Mr George RobertsonHamilton SouthLab (minister)no
Mr Allan RogersRhonddaLabno
Terry RooneyBradford NorthLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)no
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)no
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Angela SmithBasildonLabno
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)no
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
John SpellarWarleyLab (minister)no
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Howard StoateDartfordLabno
Mr Roger StottWiganLabno
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLab (minister)no
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLabno
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLabno
Paddy TippingSherwoodLabno
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Don TouhigIslwynLabno
Jon TrickettHemsworthLabno
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Derek TwiggHaltonLabno
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLabno
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Betty WilliamsConwyLabno
Michael WillsNorth SwindonLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLabno
Ms Audrey WisePrestonLabno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabno
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Tony WrightCannock ChaseLabno
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Mrs Jackie BallardTauntonLDemno
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Dr Peter BrandIsle of WightLDemno
Colin BreedSouth East CornwallLDemno
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemno
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemno
Nick HarveyNorth DevonLDemno
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)no
Paul KeetchHerefordLDemno
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)no
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)no
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Mark OatenWinchesterLDemno
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemno
Mr David RendelNewburyLDemno
Bob RussellColchesterLDemno
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDemno
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemno
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDem (front bench)no
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)no
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemno
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Mr Cynog DafisCeredigionPCno
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCno
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPC (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive