Regional Assemblies (Preparations) Bill — New Clause 3 — Pre-Referendum — 23 Jan 2003 at 16:45

I beg to move, That the clause be read a Second time.

Question put, That the clause be read a Second time:-

The House divided: Ayes 120, Noes 334.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
David HeyesAshton-under-LyneLabno
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Sandra OsborneAyrLabno
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeaye
John MannBassetlawLabno
Don FosterBathLDem (front bench)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Martin LintonBatterseaLabno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
John BaronBillericayCon (front bench)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabno
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabno
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Ruth KellyBolton WestLab (minister)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessConaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Mr David AtkinsonBournemouth EastConaye
Andrew MacKayBracknellConaye
Terry RooneyBradford NorthLabno
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Marsha SinghBradford WestLabno
Mr Alan HurstBraintreeLabno
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Barry GardinerBrent NorthLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mr Win GriffithsBridgendLabno
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Nick PalmerBroxtoweLabno
John BercowBuckinghamConaye
Mr Peter PikeBurnleyLabno
Janet DeanBurtonLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Tony WrightCannock ChaseLabno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabno
Julie MorganCardiff NorthLabno
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLabno
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Bob SpinkCastle PointConaye
John MacDougallCentral FifeLabno
Mr Simon ThomasCeredigionPCno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Patsy CaltonCheadleLDemno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDemno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConaye
Lindsay HoyleChorleyLabno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterConaye
Christine RussellCity of ChesterLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Betty WilliamsConwyLabno
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Laura MoffattCrawleyLabno
Richard OttawayCroydon SouthConaye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
Howard StoateDartfordLabno
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabno
Gwyn ProsserDoverLabno
Professor Ross CranstonDudley NorthLabno
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLabno
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Mrs Anne PickingEast LothianLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireConaye
Ian StewartEcclesLabno
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Clive EffordElthamLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Liz BlackmanErewashLabno
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)no
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabno
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLabno
Vernon CoakerGedlingLabno
Paul ClarkGillinghamLabno
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)no
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabno
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Labno
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Peter ViggersGosportConaye
Martin CatonGowerLab (minister)no
Mr Chris PondGraveshamLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
David CairnsGreenock and InverclydeLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Edward GarnierHarboroughConaye
Bill RammellHarlowLab (minister)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLabno
Paul KeetchHerefordLDemno
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
John CryerHornchurchLabno
Francis MaudeHorshamConaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonConaye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mike GapesIlford SouthLabno
Andrew TurnerIsle of WightConaye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabno
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLabno
Ann CryerKeighleyLabno
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConaye
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
John BattleLeeds WestLabno
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Andy ReedLoughboroughLabno
Mr Matthew GreenLudlowLDemno
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
Margaret MoranLuton SouthLabno
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Tony LloydManchester CentralLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Alan MealeMansfieldLabno
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conaye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDemno
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Paul BeresfordMole ValleyConaye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemno
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Mr David RendelNewburyLDemno
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLabno
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemno
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Stephen ByersNorth TynesideLabno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
James GrayNorth WiltshireConaye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLabno
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConaye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabtellno
John HoramOrpingtonConaye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemno
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)tellno
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Martin SalterReading WestLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLabno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
Sandra GidleyRomseyLDemno
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLabno
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)no
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
John GroganSelbyLabno
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Paddy TippingSherwoodLabno
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
Fiona MactaggartSloughLabno
Mr John TaylorSolihullConaye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUPaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireConaye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
David BorrowSouth RibbleLabno
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Ms Julia DrownSouth SwindonLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Gary StreeterSouth West DevonConaye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
David KidneyStaffordLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
James PurnellStalybridge and HydeLabno
Barbara FollettStevenageLabno
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabno
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Keith HillStreathamLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Chris MullinSunderland SouthLabno
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLabno
Mr Adrian FlookTauntonConaye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemno
David WrightTelfordLab (minister)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)tellaye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDemno
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemno
Anthony SteenTotnesConaye
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
David ClellandTyne BridgeLabno
Alan CampbellTynemouthLabno
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)tellaye
John SmithVale of GlamorganLabno
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Kate HoeyVauxhallLabno
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Denis MurphyWansbeckLabno
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
John SpellarWarleyLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Claire WardWatfordLabno
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Mike HallWeaver ValeLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Mr Tony BanksWest HamLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Jim SheridanWest RenfrewshireLabno
Richard SpringWest SuffolkConaye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Neil TurnerWiganLabno
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Humfrey MalinsWokingConaye
John RedwoodWokinghamConaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLabno
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Paul GoodmanWycombeConaye
Albert OwenYnys MônLab (minister)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive