Equality Bill [Lords] — New Clause 9 — Discrimination on grounds of gender reassignment — 16 Jan 2006 at 16:30

The no voters defeated a motion to introduce a new clause to the Equality Bill. In Lynne Jones' own words, the new clause was "intended to enable the protection of transsexual people from discrimination in the supply of goods and services by creating a power to introduce secondary legislation". The text of the clause was as follows.

  • (1) The Secretary of State may by regulations make provision about discrimination or harassment on grounds of gender reassignment.
  • (2) In section (1) "gender reassignment" has the meaning given by subsection 36.
  • (3) The regulations may, in particular—
    • (a) make provision of a kind similar to Part 2 of this Act;
    • (b) define discrimination;
    • (c) define harassment;
    • (d) make provision for enforcement (which may, in particular, include provision—
      • (i) creating a criminal offence of a kind similar to, and with the same maximum penalties as, an offence created by an enactment relating to discrimination or equality,
      • (ii) about validity and revision of contracts,
      • (iii) about discriminatory advertisements, and
      • (iv) about instructing or causing discrimination or harassment;
    • (e) provide for exceptions (whether or not of a kind similar to those provided for by Part 2 of this Act or any other enactment relating to discrimination or equality);
    • (f) make provisions which apply generally or only in specified cases or circumstances;
    • (g) make different provisions or different cases or circumstances;
    • (h) include incidental or consequential provision (which may include provision for amending an enactment);
    • (i) include transitional provision.
  • (4) The regulations—
    • (a) shall be made by statutory instrument, and
    • (b) may not be made unless a draft has been laid before and approved by a resolution of each House of Parliament.
  • (5) In subsection (3) (h) "enactment" includes an enactment in or under an Act of the Scottish Parliament.

Debate in Parliament | Source |

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)no
John MannBassetlawLab (minister)no
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Martin LintonBatterseaLab (minister)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)aye
Patrick HallBedfordLab (minister)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessConaye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Labno
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Marsha SinghBradford WestLab (minister)no
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)tellno
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)aye
Kitty UssherBurnleyLab (minister)no
Janet DeanBurtonLab (minister)no
David ChaytorBury NorthLab (minister)no
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
David HowarthCambridgeLDem (front bench)aye
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Eric MartlewCarlisleLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob SpinkCastle Pointwhilst Con (front bench)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)no
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)no
Betty WilliamsConwyLabno
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)no
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Conaye
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
Howard StoateDartfordLab (minister)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Shahid MalikDewsburyLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
Ian AustinDudley NorthLabno
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)aye
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)aye
Ian StewartEcclesLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Colin BurgonElmetLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Liz BlackmanErewashLab (minister)no
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLab (minister)no
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Michael HowardFolkestone and HytheConaye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)no
David MarshallGlasgow EastLab (minister)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
John MacDougallGlenrothesLab (minister)no
Peter ViggersGosportCon (front bench)aye
Martin CatonGowerLab (minister)no
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Con (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamConaye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)tellaye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLab (minister)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLab (minister)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)no
James BrokenshireHornchurchConaye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)aye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Celia BarlowHoveLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
David CairnsInverclydeLab (minister)no
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)no
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Labno
Jim DevineLivingstonLabno
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLab (minister)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Tony LloydManchester CentralLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)aye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkCon (front bench)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabno
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Edward BallsNormantonLabno
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)no
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)aye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Michael WillsNorth SwindonLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)no
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Bill OlnerNuneatonLab (minister)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Andrew SmithOxford EastLabno
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Martin SalterReading WestLabno
Vera BairdRedcarLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Nigel EvansRibble ValleyConaye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Denis MacShaneRotherhamLabno
Jeremy WrightRugby and KenilworthConaye
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
John GroganSelbyLab (minister)no
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Philip DaviesShipleyConno
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)aye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)no
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)tellaye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)no
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (minister)no
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)tellno
David KidneyStaffordLab (minister)no
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Frank CookStockton NorthLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLab (minister)no
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)aye
David WrightTelfordLab (minister)no
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
Adrian SandersTorbayLDemaye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
John SpellarWarleyLabno
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Claire WardWatfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
John HealeyWentworthLab (minister)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Neil TurnerWiganLab (minister)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabno
Michael FosterWorcesterLab (minister)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsleyLabno
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)aye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Albert OwenYnys MônLabno

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive