National Lottery Bill — Clause 14 — Functions — 19 Jan 2006 at 17:39

The Aye voters successfully passed the National Lottery Bill. This was the final vote in the House of Commons before it goes to the Lords for scrutiny.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamConno
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Tony BaldryBanburyConno
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBillericayCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthConno
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
James BrokenshireHornchurchConno
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
David BurrowesEnfield, SouthgateConno
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)no
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Con (front bench)no
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConno
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyConno
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Con (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)tellno
Nigel EvansRibble ValleyConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)tellno
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
John GummerSuffolk CoastalConno
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Greg HandsHammersmith and FulhamConno
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringConno
Adam HollowayGraveshamConno
Michael HowardFolkestone and HytheConno
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)no
Michael JackFyldeCon (front bench)no
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)no
Robert KeySalisburyCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConno
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)no
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Conno
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexConno
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Bob SpinkCastle Pointwhilst Con (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Graham StuartBeverley and HoldernessConno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robert WalterNorth DorsetConno
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)no
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Jeremy WrightRugby and KenilworthConno
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Iris RobinsonStrangfordDUPno
Peter RobinsonBelfast EastDUPno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)aye
Ian AustinDudley NorthLabaye
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLab (minister)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLab (minister)aye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLabaye
Liz BlackmanErewashLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)aye
David BorrowSouth RibbleLab (minister)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLabaye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabaye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Colin BurgonElmetLab (minister)aye
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)tellaye
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)aye
David ChaytorBury NorthLab (minister)aye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)aye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Frank CookStockton NorthLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLabaye
Ann CryerKeighleyLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
Janet DeanBurtonLab (minister)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Jim DevineLivingstonLabaye
Andrew DismoreHendonLab (minister)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabaye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLab (minister)aye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)aye
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)aye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
John GroganSelbyLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Patrick HallBedfordLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)aye
David HeyesAshton-under-LyneLabaye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirkLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsleyLabaye
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)aye
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
David KidneyStaffordLab (minister)aye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLabaye
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)aye
Tom LevittHigh PeakLab (minister)aye
Martin LintonBatterseaLab (minister)aye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
John MacDougallGlenrothesLab (minister)aye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabaye
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLabaye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Ed MilibandDoncaster NorthLabaye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Anne MoffatEast LothianLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Chris MoleIpswichLab (minister)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)aye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)aye
Dan NorrisWansdykeLab (minister)aye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLab (minister)aye
Albert OwenYnys MônLabaye
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLab (minister)aye
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabaye
Andy ReedLoughboroughLab (minister)aye
John ReidAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)tellaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)aye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)aye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)aye
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Labaye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLab (minister)aye
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (minister)aye
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)aye
John SpellarWarleyLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)aye
Ian StewartEcclesLab (minister)aye
Gavin StrangEdinburgh EastLabaye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Kitty UssherBurnleyLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLabaye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Claire WardWatfordLab (minister)aye
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Labaye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Michael WillsNorth SwindonLabaye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)aye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
David HowarthCambridgeLDem (front bench)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)no
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive