Orders of the Day — New Clause 3 — Safeguards for partial property transfers — 26 Nov 2008 at 19:15

I beg to move, That the clause be read a Second time.

Question put, That the clause be read a Second time:-

The House divided: Ayes 171, Noes 264.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Tony BaldryBanburyConaye
John BaronBillericayCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)tellaye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)tellaye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)aye
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
John GummerSuffolk CoastalConaye
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
John HoramOrpingtonCon (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Michael JackFyldeCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)aye
Robert KeySalisburyCon (front bench)aye
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)aye
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)aye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkCon (front bench)aye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesCon (front bench)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)aye
David TredinnickBosworthConaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
David WilshireSpelthorneCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Ann WintertonCongletonCon (front bench)aye
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)aye
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)aye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Independent (front bench)aye
Bob SpinkCastle Pointwhilst Independent (front bench)aye
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Celia BarlowHoveLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLabno
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)no
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabno
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)tellno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Richard CabornSheffield CentralLabno
David CairnsInverclydeLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)no
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)no
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)no
David ChaytorBury NorthLab (minister)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Charles ClarkeNorwich SouthLabno
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)no
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
John CummingsEasingtonLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Lab (front bench)no
Janet DeanBurtonLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Jim DevineLivingstonLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLabno
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLab (minister)no
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLabno
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
John GroganSelbyLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Peter HainNeathLabno
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Patrick HallBedfordLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow SouthLabno
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)no
Patricia HewittLeicester WestLabno
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLabno
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)no
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)no
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
David KidneyStaffordLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
David LammyTottenhamLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Martin LintonBatterseaLab (minister)no
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)tellno
Denis MacShaneRotherhamLabno
Shahid MalikDewsburyLab (minister)no
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)no
John MannBassetlawLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)no
Ian McCartneyMakerfieldLabno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLabno
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Alan MealeMansfieldLabno
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Anne MoffatEast LothianLab (minister)no
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)no
Elliot MorleyScunthorpeLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLab (minister)no
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)no
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)no
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
Andy ReedLoughboroughLab (minister)no
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
John ReidAirdrie and ShottsLabno
John RobertsonGlasgow North WestLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Lindsay RoyGlenrothesLabno
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLabno
Martin SalterReading WestLab (minister)no
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)no
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Marsha SinghBradford WestLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)no
Anne SnelgroveSouth SwindonLabno
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)no
John SpellarWarleyLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Howard StoateDartfordLab (minister)no
Gavin StrangEdinburgh EastLab (minister)no
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLabno
Kitty UssherBurnleyLab (minister)no
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)no
Claire WardWatfordLab (minister)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLabno
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)no
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)no
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)no
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)aye
David HowarthCambridgeLDem (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)aye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)aye
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDemaye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
John MasonGlasgow EastSNP (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive