Opposition Day — [18th Allotted Day] — Economic Recovery and Welfare — 19 Oct 2009 at 21:40

I beg to move,

That this House recognises the jobs crisis facing thousands of households as unemployment continues to rise with nearly 2,000 people a day losing their job; regrets the UK's declining competitiveness; further regrets the Government's failure to roll out effective recession schemes to offer support to the struggling small and medium-sized enterprises sector; calls on the Government to do more to increase UK competitiveness through cancelling their planned increase in the small companies tax rate, reducing corporation tax, and restarting their stalled plans for better regulation; further calls on the Government to tackle unemployment and long-term worklessness by replacing the Flexible New Deal, Pathways to Work and the various other New Deal programmes with a new integrated programme to provide personalised long-term support for people out of work, including those on incapacity benefit, and to make better use of private and voluntary sector welfare-to-work providers by paying them by results.

I beg to move an amendment, to leave out from "House" to the end of the Question and add:

"welcomes the Government's decision to support families and businesses during the current global downturn; believes it is vital the Government takes an active role to support recovery and build future economic strength; notes the authoritative view of business leaders and leading economists against premature withdrawal of the support for the economy; commends the Government's leadership in co-ordinating the international action, through the G20, to support jobs and growth; further welcomes the Government's decision to invest an extra £5 billion to help people back into work and provide the Young Person's Guarantee, increased numbers of Jobcentre Plus staff, 150,000 Future Jobs Fund jobs and an offer to all jobseekers at six months; calls on business and the voluntary sector to support the campaign Backing Young Britain; further welcomes the introduction of the Employment and Support Allowance, the accompanying Work Capability Assessment, the expansion of Access to Work, and the Flexible New Deal delivering tailored support with providers paid by results; further believes that it is the right judgement by Government to encourage investment by small and medium-sized enterprises through the Enterprise Finance Guarantee and other support; further welcomes the successful car scrappage scheme; further welcomes the help for over 150,000 businesses through giving more time to pay tax bills; and commends the Government's new industrial activism, which, combined with the real help now being offered, will help secure the country's future prosperity.".

Question put (Standing Order No. 31(2)), That the original words stand part of the Question.

The House divided: Ayes 198, Noes 276.

Debate in Parliament | Source |

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)aye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Tony BaldryBanburyConaye
Edward BallsNormantonLab (minister)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
John BaronBillericayCon (front bench)tellaye
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLabno
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)aye
Liz BlackmanErewashLab (minister)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)no
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)aye
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabno
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)no
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Richard CabornSheffield CentralLabno
David CairnsInverclydeLabno
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)aye
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)no
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)no
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)no
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
Ann CryerKeighleyLab (minister)no
John CummingsEasingtonLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentno
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyConaye
Janet DeanBurtonLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Andrew DismoreHendonLab (minister)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)aye
David DrewStroudLab (minister)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Philip DunneLudlowCon (front bench)tellaye
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)no
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLabno
Caroline FlintDon ValleyLabno
Barbara FollettStevenageLab (minister)no
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Michael FosterWorcesterLab (minister)no
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLabno
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
John GroganSelbyLab (minister)no
John GummerSuffolk CoastalConaye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Patrick HallBedfordLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)aye
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
John HealeyWentworthLab (minister)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)aye
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)no
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)tellno
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)aye
Geoff HoonAshfieldLabno
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
John HoramOrpingtonCon (front bench)aye
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)aye
David HowarthCambridgeLDem (front bench)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
John HowellHenleyCon (front bench)aye
Kim HowellsPontypriddLabno
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)aye
John HuttonBarrow and FurnessLabno
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)no
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLabno
Michael JackFyldeCon (front bench)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Brian JenkinsTamworthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLabno
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)no
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Robert KeySalisburyCon (front bench)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
David KidneyStaffordLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Tom LevittHigh PeakLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Martin LintonBatterseaLabno
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellConaye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Denis MacShaneRotherhamLabno
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Shahid MalikDewsburyLab (minister)no
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)aye
John MannBassetlawLab (minister)no
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
John MasonGlasgow EastSNP (front bench)no
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)no
Ian McCartneyMakerfieldLabno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)no
Jim McGovernDundee WestLab (minister)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Tony McNultyHarrow EastLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alan MealeMansfieldLabno
Patrick MercerNewarkCon (front bench)aye
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)no
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLabno
Denis MurphyWansbeckLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLab (minister)no
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Independent (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)no
James PurnellStalybridge and HydeLabno
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
John RedwoodWokinghamConaye
Andy ReedLoughboroughLab (minister)no
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
John ReidAirdrie and ShottsLabno
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)aye
Malcolm RifkindKensington and ChelseaCon (front bench)aye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)aye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)aye
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)no
Chloe SmithNorwich NorthConaye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)no
Jacqui SmithRedditchLabno
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Anne SnelgroveSouth SwindonLabno
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)aye
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)no
John SpellarWarleyLab (minister)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle Pointwhilst Independent (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Ian StewartEcclesLab (minister)no
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)no
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)no
David TredinnickBosworthConaye
Jon TrickettHemsworthLabno
Paul TruswellPudseyLabno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)no
Neil TurnerWiganLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Peter ViggersGosportCon (front bench)aye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)aye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)no
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLabno
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)no
Betty WilliamsConwyLabno
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)aye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Ann WintertonCongletonCon (front bench)aye
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)tellno
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)aye
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)no
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive