High Speed Rail (Preparation) Bill — Decline Second Reading — 26 Jun 2013 at 18:48

The majority of MPs voted to approve spending money on preparations for a high speed rail network connecting at least London, Birmingham, the East Midlands, Sheffield, Leeds, and Manchester.

MPs were considering the

The High Speed Rail (Preparation) Bill[1]. The text of the rejected motion was:

  • That this House
  • declines to give a second reading to a Bill which authorises preparatory expenditure on a railway without specifying further detail of the route and a limit on expenditure.

The High Speed Rail (Preparation) Bill proposed approval for expenditure preparing for a high speed railway network connecting at least: London, Birmingham, the East Midlands, Sheffield, Leeds, and Manchester. Expenditure covered by the Bill includes surveying, design, land purchase, and compensating affected property owners.

==

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)no
Steven BakerWycombeConaye
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)aye
Dan BylesNorth WarwickshireConaye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamConaye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConaye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)tellaye
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)aye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Stuart AndrewPudseyConno
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireConno
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
Gavin BarwellCroydon CentralConno
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkConno
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Andrew BinghamHigh PeakConno
Brian BinleyNorthampton SouthConno
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Crispin BluntReigateConno
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)tellno
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Angie BrayEaling Central and ActonConno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterCon (front bench)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Aidan BurleyCannock ChaseConno
Conor BurnsBournemouth WestConno
Simon BurnsChelmsfordCon (front bench)no
David BurrowesEnfield, SouthgateConno
Alun CairnsVale of GlamorganConno
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalConno
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)no
Caroline DinenageGosportConno
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastConno
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Richard FullerBedfordCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughConno
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConno
John GlenSalisburyConno
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Richard GrahamGloucesterConno
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Ben GummerIpswichConno
Sam GyimahEast SurreyConno
Robert HalfonHarlowConno
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Richard HarringtonWatfordConno
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)no
Charles HendryWealdenConno
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Damian HindsEast HampshireConno
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Kris HopkinsKeighleyConno
Gerald HowarthAldershotConno
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeConno
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Simon KirbyBrighton, KemptownConno
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Jessica LeeErewashConno
Phillip LeeBracknellConno
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Jonathan LordWokingConno
Peter LuffMid WorcestershireConno
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConno
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)no
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Mark MenziesFyldeConno
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)no
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)no
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)no
David MowatWarrington SouthConno
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
Guy OppermanHexhamConno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Priti PatelWithamConno
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Claire PerryDevizesConno
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Dominic RaabEsher and WaltonConno
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)no
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)no
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)no
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Amber RuddHastings and RyeConno
David RutleyMacclesfieldConno
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)no
Lee ScottIlford NorthConno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Alok SharmaReading WestConno
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Keith SimpsonBroadlandConno
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponConno
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)no
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleConno
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonConno
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Julian SturdyYork OuterConno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Paul UppalWolverhampton South WestCon (front bench)no
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireConno
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthConno
Mike WeatherleyHoveCon (front bench)no
James WhartonStockton SouthConno
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConno
Rob WilsonReading EastConno
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
John CryerLeyton and WansteadLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabaye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)tellaye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
William BainGlasgow North EastLab (minister)no
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLabno
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)no
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)no
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)no
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)no
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)no
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)no
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
John HealeyWentworth and DearneLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
Julie HillingBolton WestLab (minister)no
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)no
George HowarthKnowsleyLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)no
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Graham JonesHyndburnLab (minister)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLabno
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLabno
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)no
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLabno
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)no
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
David WrightTelfordLabno
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Gordon BirtwistleBurnleyLDemno
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDemno
Lorely BurtSolihullLDemno
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDemno
Duncan HamesChippenhamLDemno
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDemno
Mark HunterCheadleLDem (front bench)tellno
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
David LawsYeovilLDem (front bench)no
John LeechManchester, WithingtonLDemno
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDemno
Tessa MuntWellsLDem (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDemno
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)no
Sarah TeatherBrent CentralLDemno
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
David WardBradford EastLDem (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDemno
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)no
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)no
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive