Parliamentary Constituencies (Amendment) Bill — Curtail Debate and Move to Vote — 18 Nov 2016 at 13:33

MPs were considering the Parliamentary Constituencies (Amendment) Bill[1]

The majority of MPs voted to curtail debate on the bill and hold a vote on its second reading.

The motion supported by the majority of MPs in this vote was:

  • That the Question be now put.

Agreement to the motion by the majority of MPs led immediately to a vote on the second reading of the Bill under consideration.

This vote was held 1:33pm[2] and if debate had concluded before 2.30pm the remaining time could be used to debate another bill[3].

It may be those voting to curtail the debate and hold the vote wanted to see debate on a further bill, or bills, occur.

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)no
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Andrew GriffithsBurtonCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)tellno
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Phillip LeeBracknellCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetConno
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Sheryll MurraySouth East CornwallConno
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Tom PursgloveCorbyConno
Alok SharmaReading WestCon (front bench)no
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)tellno
Andrew StephensonPendleConno
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonConno
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Natalie McGarryGlasgow Eastwhilst Independentaye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Rosena Allin-KhanTootingLab (minister)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Tracy BrabinBatley and SpenLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLabaye
Dawn ButlerBrent CentralLab (minister)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)aye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Julie CooperBurnleyLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLabaye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)aye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Simon DanczukRochdaleLabaye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Gloria De PieroAshfieldLabaye
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)tellaye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLabaye
Maria EagleGarston and HalewoodLabaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Colleen FletcherCoventry North EastLabaye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)tellaye
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabaye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)aye
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Sue HaymanWorkingtonLab (minister)aye
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Kate HollernBlackburnLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLabaye
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)aye
Imran HussainBradford EastLab (minister)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLabaye
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Graham JonesHyndburnLabaye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLabaye
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Liz KendallLeicester WestLabaye
Stephen KinnockAberavonLab (minister)aye
Peter KyleHoveLab (minister)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)aye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Clive LewisNorwich SouthLab (minister)aye
Ivan LewisBury SouthLabaye
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Holly LynchHalifaxLab (minister)aye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)aye
Chris MathesonCity of ChesterLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Conor McGinnSt Helens NorthLabaye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Liz McInnesHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Ed MilibandDoncaster NorthLabaye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Lisa NandyWiganLabaye
Melanie OnnGreat GrimsbyLab (minister)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Kate OsamorEdmontonLab (minister)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Lucy PowellManchester CentralLabaye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)aye
Jamie ReedCopelandLabaye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Christina ReesNeathLab (minister)aye
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLabaye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Naseem ShahBradford WestLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Paula SherriffDewsburyLab (minister)aye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLab (minister)aye
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)aye
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Owen SmithPontypriddLabaye
Karin SmythBristol SouthLab (minister)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Keir StarmerHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)aye
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Anna TurleyRedcarLab (minister)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
John WoodcockBarrow and FurnessLabaye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)aye
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)aye
Tasmina Ahmed-SheikhOchil and South PerthshireSNP (front bench)aye
Richard ArklessDumfries and GallowaySNP (front bench)aye
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)aye
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)aye
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)aye
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNPaye
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)aye
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)aye
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)aye
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)aye
Stuart DonaldsonWest Aberdeenshire and KincardineSNPaye
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton WestSNP (front bench)aye
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)aye
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)aye
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)aye
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
George KerevanEast LothianSNP (front bench)aye
Chris LawDundee WestSNP (front bench)aye
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)aye
Paul MonaghanCaithness, Sutherland and Easter RossSNP (front bench)aye
Roger MullinKirkcaldy and CowdenbeathSNP (front bench)aye
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)aye
Steven PatersonStirlingSNPaye
Alex SalmondGordonSNP (front bench)aye
Chris StephensGlasgow South WestSNPaye
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Corri WilsonAyr, Carrick and CumnockSNPaye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive