Post Office — 8 Dec 1999

[Relevant documents: The Twelfth Report from the Trade and Industry Committee, Session 1998-99, on the 1999 Post Office White Paper (HC 94) and the Government's response thereto (Session 1999-2000, HC 50).]

I beg to move,

That the Postal Privilege (Suspension) Order 1999 (Revocation) Order 1999 (S.I., 1999, No. 2863), dated 19th October 1999, a copy of which was laid before this House on 20th October, in the last Session of Parliament, be revoked.

The Guardian of 29 September summed up what happened next. It reported:

It being half-past Eleven o'clock Mr. Deputy Speaker put the Question, pursuant to Standing Order No. 17 (2) (Delegated Legislation (negative procedure) and Order [1 December].

The House divided: Ayes 126, Noes 306.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConaye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Mr Ian BruceSouth DorsetConaye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestConaye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConaye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Dr Michael ClarkRayleighConaye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
David CurrySkipton and RiponConaye
Mr Stephen DayCheadleConaye
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Sir Peter EmeryEast DevonConaye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
Mr David FaberWestburyConaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mr Howard FlightArundel and South DownsConaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConaye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Mr Christopher GillLudlowConaye
Mrs Teresa GormanBillericayConaye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
John HoramOrpingtonConaye
Michael HowardFolkestone and HytheConaye
Mr Andrew HunterBasingstokeConaye
Michael JackFyldeConaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Robert KeySalisburyConaye
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)aye
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)tellaye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Sir Peter LloydFarehamConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConaye
Andrew MacKayBracknellConaye
David MacleanPenrith and The BorderConaye
Mr David MadelSouth West BedfordshireConaye
Humfrey MalinsWokingConaye
Michael MatesEast HampshireConaye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConaye
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConaye
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConaye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)tellaye
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkConaye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesConaye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr John TaylorSolihullConaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Peter ViggersGosportConaye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conaye
Nigel WatersonEastbourneConaye
Sir Ray WhitneyWycombeConaye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConaye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
David WilshireSpelthorneConaye
Ann WintertonCongletonConaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Shaun WoodwardWitneywhilst Conaye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)tellno
Douglas AlexanderPaisley SouthLabno
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Mr Tony BennChesterfieldLabno
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Joe BentonBootleLabno
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabno
Roger BerryKingswoodLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLabno
Hazel BlearsSalfordLabno
David BorrowSouth RibbleLabno
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Colin BurgonElmetLabno
Mrs Christine ButlerCastle PointLabno
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)no
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)no
Mr Jamie CannIpswichLabno
Mr Ivor CaplinHoveLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Dr David ClarkSouth ShieldsLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
Mr Eric ClarkeMidlothianLabno
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLabno
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Mr Tom CoxTootingLabno
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLabno
John CryerHornchurchLab (minister)no
John CummingsEasingtonLabno
Mr Lawrence CunliffeLeighLabno
Dr Jack CunninghamCopelandLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabno
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Mr Keith DarvillUpminsterLabno
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)tellno
David DrewStroudLab (minister)no
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabno
Maria EagleLiverpool, GarstonLabno
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabno
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Mrs Eileen GordonRomfordLabno
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Mr Win GriffithsBridgendLabno
Mr Bruce GrocottTelfordLabno
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Patrick HallBedfordLabno
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labno
John HealeyWentworthLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLabno
Stephen HesfordWirral WestLabno
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLabno
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Mr Alan HurstBraintreeLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLabno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabno
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabno
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
David LepperBrighton, PavilionLabno
Chris LeslieShipleyLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Martin LintonBatterseaLabno
Tony LloydManchester CentralLabno
Mr David LockWyre ForestLab (minister)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabno
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)no
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
John McFallDumbartonLabno
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabno
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)no
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
Gillian MerronLincolnLabno
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabno
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
Margaret MoranLuton SouthLabno
Julie MorganCardiff NorthLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLabno
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLabno
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Sandra OsborneAyrLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLabno
Ian PearsonDudley SouthLabno
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabno
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Mr Chris PondGraveshamLabno
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Mr Raymond PowellOgmoreLabno
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Gordon PrenticePendleLabno
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)no
Bill RammellHarlowLabno
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLabno
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLabno
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
Joan RyanEnfield NorthLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)no
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Angela SmithBasildonLabno
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)no
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Ian StewartEcclesLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Howard StoateDartfordLabno
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labno
Gareth ThomasHarrow WestLabno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Jon TrickettHemsworthLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabno
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLabno
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Claire WardWatfordLabno
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Betty WilliamsConwyLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Ms Audrey WisePrestonLabno
Mike WoodBatley and SpenLabno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Tony WrightCannock ChaseLabno
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Paul KeetchHerefordLDemno
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemno
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)no
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Andrew WelshAngusSNPno
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPaye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive