I beg to move, That the Bill be now read the Third time.
I thank Members on both sides of the House for another lively and interesting set of debates. What with our recent Second Reading debate and today's proceedings, we have given the Bill's key principles a thorough airing. There was a slight frisson of excitement on the Opposition Benches as we concluded our previous debate, and perhaps I should clarify the point of order raised by the hon. Member for Reigate (Mr. Blunt). I was referring in particular to clause 3, which, as I said, is generic. The hon. Gentleman's misunderstanding might stem from the fact that although clause 1 relates exclusively to British Energy, the rest of the Bill is not framed so specifically. I hope that that provides him with the explanation that he seeks.
It being Six o'clock, Mr. Deputy Speaker put forthwith the Question already proposed from the Chair, pursuant to Orders [29 October 2002 and 27 January 2003].
The House divided: Ayes 274, Noes 157.
Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | aye |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | aye |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab (minister) | aye |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | aye |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | aye |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | tellaye |
Mr David Atkinson | Bournemouth East | Con | no |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
Vera Baird | Redcar | Lab | aye |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | aye |
John Barrett | Edinburgh West | LDem | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
John Battle | Leeds West | Lab | aye |
Mr Roy Beggs | East Antrim | UUP | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab | aye |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | aye |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | aye |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
David Borrow | South Ribble | Lab | aye |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab | aye |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | aye |
Russell Brown | Dumfries | Lab (minister) | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | aye |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | no |
David Cairns | Greenock and Inverclyde | Lab | aye |
Patsy Calton | Cheadle | LDem | no |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab | aye |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | aye |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab | aye |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | aye |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab | aye |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | no |
David Chaytor | Bury North | Lab | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | aye |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | aye |
Paul Clark | Gillingham | Lab | aye |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab | aye |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | aye |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | aye |
Mr Tony Colman | Putney | Lab | aye |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab (minister) | aye |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | Con | no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | aye |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | aye |
Mr James Cran | Beverley and Holderness | Con | no |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | aye |
Ann Cryer | Keighley | Lab | aye |
John Cryer | Hornchurch | Lab | aye |
David Curry | Skipton and Ripon | Con | no |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | aye |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | aye |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con (front bench) | no |
Mr Terry Davis | Birmingham, Hodge Hill | Lab | aye |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | aye |
Janet Dean | Burton | Lab | aye |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | aye |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | aye |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | aye |
Ms Sue Doughty | Guildford | LDem | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | aye |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | aye |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | aye |
Mr Peter Duncan | Galloway and Upper Nithsdale | Con | no |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | aye |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | no |
Ms Annabelle Ewing | Perth | SNP | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | tellaye |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | whilst Con (front bench) | no |
Mr Adrian Flook | Taunton | Con | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab | aye |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | aye |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab | aye |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
George Galloway | Glasgow Kelvin | whilst Lab | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con | no |
Bruce George | Walsall South | Lab | aye |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | aye |
Sandra Gidley | Romsey | LDem | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con | no |
James Gray | North Wiltshire | Con | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
John Greenway | Ryedale | Con | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | aye |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab | aye |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con (front bench) | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab | aye |
Patrick Hall | Bedford | Lab | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | no |
Tom Harris | Glasgow Cathcart | Lab (minister) | aye |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | aye |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | aye |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab | aye |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | aye |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | aye |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | aye |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab | aye |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | no |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem | no |
Jimmy Hood | Clydesdale | Lab (minister) | aye |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
John Horam | Orpington | Con | no |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | aye |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | aye |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab | aye |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | no |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | whilst Independent Conservative | no |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | aye |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | aye |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | aye |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Michael Jack | Fylde | Con | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | aye |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | aye |
Boris Johnson | Henley | Con | no |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab (minister) | aye |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab | aye |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | aye |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | aye |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
Eric Joyce | Falkirk West | Lab (minister) | aye |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | aye |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | aye |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | aye |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab (minister) | aye |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab (minister) | aye |
Robert Key | Salisbury | Con | no |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | aye |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | aye |
Ms Oona King | Bethnal Green and Bow | Lab | aye |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | aye |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | no |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | aye |
Chris Leslie | Shipley | Lab (minister) | aye |
Tom Levitt | High Peak | Lab | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
Mr Terry Lewis | Worsley | Lab | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | no |
Martin Linton | Battersea | Lab | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Mr Iain Luke | Dundee East | Lab | aye |
Mr John Lyons | Strathkelvin and Bearsden | Lab | aye |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab | aye |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | no |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | aye |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | aye |
John Mann | Bassetlaw | Lab | aye |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | whilst LDem | no |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | aye |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | aye |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | aye |
Michael Mates | East Hampshire | Con | no |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | aye |
Ann McKechin | Glasgow Maryhill | Lab (minister) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | no |
Mr Kevin McNamara | Kingston upon Hull North | Lab | aye |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab | aye |
Patrick Mercer | Newark | Con | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | aye |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | aye |
Chris Mole | Ipswich | Lab | aye |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | aye |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | aye |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab | aye |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | aye |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | aye |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | aye |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | aye |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | no |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | aye |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | aye |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | aye |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | no |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | no |
Sandra Osborne | Ayr | Lab | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | aye |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | aye |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | aye |
Mrs Anne Picking | East Lothian | Lab | aye |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | aye |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | aye |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab | aye |
Mr Michael Portillo | Kensington and Chelsea | Con | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab | aye |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | aye |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | aye |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab | aye |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab | aye |
Bill Rammell | Harlow | Lab (minister) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | no |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Andy Reed | Loughborough | Lab | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Mr David Rendel | Newbury | LDem | no |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | no |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | no |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
John Robertson | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | tellno |
Iris Robinson | Strangford | DUP | no |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | aye |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP | no |
Martin Salter | Reading West | Lab | aye |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | aye |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | aye |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | aye |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Jim Sheridan | West Renfrewshire | Lab (minister) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | aye |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | aye |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | aye |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab | aye |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | aye |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | aye |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | aye |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | no |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | aye |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Bob Spink | Castle Point | Con | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | aye |
Anthony Steen | Totnes | Con | no |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | aye |
Ian Stewart | Eccles | Lab | aye |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | aye |
Howard Stoate | Dartford | Lab | aye |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | aye |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | no |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | aye |
Mr Simon Thomas | Ceredigion | PC | no |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | aye |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab (minister) | aye |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Mr Bill Tynan | Hamilton South | Lab | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Peter Viggers | Gosport | Con | no |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | aye |
Robert Walter | North Dorset | Con (front bench) | no |
Claire Ward | Watford | Lab | aye |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con | no |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | tellno |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | aye |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | no |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab | aye |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | no |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | no |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab | aye |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | no |
David Wilshire | Spelthorne | Con | no |
Mr Brian Wilson | Cunninghame North | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Pete Wishart | North Tayside | SNP (front bench) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | aye |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab | aye |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab | aye |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | aye |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | aye |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem | no |