Local Government Bill — [2nd Allotted Day] — New Clause 11 — Repeal of Section 2A of Local Government Act 1986 — 10 Mar 2003 at 21:57

I beg to move, That the Bill be now read the Third time.

The Bill has been extensively debated in Committee, on Report last Wednesday and today, and on Second Reading in January. We have had a wide range of interesting, detailed debates on the large number of varied subjects that are the characteristic of the Bill, which covers an enormous range of issues of concern to local government.

Question put, That the Bill be now read the Third time:-

The House divided: Ayes 349, Noes 136.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Mr David AtkinsonBournemouth EastConno
Peter AtkinsonHexhamConno
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBillericayCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
John BercowBuckinghamConno
Paul BeresfordMole ValleyConno
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConno
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
David CameronWitneyCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
David CurrySkipton and RiponConno
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Stephen DorrellCharnwoodConno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterConno
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)no
Mr Adrian FlookTauntonConno
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Paul GoodmanWycombeConno
James GrayNorth WiltshireConno
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)no
William HagueRichmond (Yorks)Conno
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsConno
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
John HoramOrpingtonConno
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Michael JackFyldeConno
Robert JacksonWantagewhilst Conno
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Boris JohnsonHenleyConno
Robert KeySalisburyConno
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellConno
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
Humfrey MalinsWokingConno
Michael MatesEast HampshireConno
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkConno
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Mr Archie NormanTunbridge WellsConno
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
George OsborneTattonCon (front bench)no
Richard OttawayCroydon SouthConno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
John RandallUxbridgeConno
John RedwoodWokinghamConno
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)tellno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessConno
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Bob SpinkCastle PointConno
Richard SpringWest SuffolkConno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Anthony SteenTotnesConno
Gary StreeterSouth West DevonConno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)tellno
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Mr John TaylorSolihullConno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightConno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)no
Nigel WatersonEastbourneConno
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
David WillettsHavantCon (front bench)no
David WilshireSpelthorneConno
Ann WintertonCongletonwhilst Conno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Richard TaylorWyre ForestIndependentaye
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLabaye
Mr Tony BanksWest HamLabaye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Roger BerryKingswoodLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLabaye
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
David BorrowSouth RibbleLabaye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLabaye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLabaye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLabaye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)aye
David CairnsGreenock and InverclydeLabaye
Alan CampbellTynemouthLabaye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)aye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Colin ChallenMorley and RothwellLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Ann CoffeyStockportLabaye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Frank CookStockton NorthLabaye
Robin CookLivingstonLab (minister)aye
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)aye
Mr Tom CoxTootingLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLabaye
Ann CryerKeighleyLabaye
John CryerHornchurchLabaye
Dr Jack CunninghamCopelandLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Mr Tam DalyellLinlithgowLabaye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)aye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabaye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
Andrew DismoreHendonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLabaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mike GapesIlford SouthLabaye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
John GroganSelbyLabaye
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLabaye
Patrick HallBedfordLabaye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
David HansonDelynLabaye
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Stephen HepburnJarrowLabaye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)aye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLabaye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabaye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)aye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabaye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabaye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Chris LeslieShipleyLab (minister)aye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLabaye
John MacDougallCentral FifeLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
John MannBassetlawLabaye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)aye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLabaye
Gillian MerronLincolnLab (minister)tellaye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)aye
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Chris MoleIpswichLabaye
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLabaye
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)tellaye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Dan NorrisWansdykeLab (minister)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Nick PalmerBroxtoweLabaye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Mrs Anne PickingEast LothianLabaye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Mr Chris PondGraveshamLabaye
Greg PopeHyndburnLabaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLabaye
Gordon PrenticePendleLabaye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
James PurnellStalybridge and HydeLabaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLabaye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Andy ReedLoughboroughLabaye
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)aye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Martin SalterReading WestLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Jim SheridanWest RenfrewshireLabaye
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabaye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabaye
Marsha SinghBradford WestLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabaye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLabaye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Neil TurnerWiganLabaye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLabaye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Claire WardWatfordLabaye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLabaye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Betty WilliamsConwyLabaye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDemaye
John BarrettEdinburgh WestLDemaye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDemaye
Malcolm BruceGordonLDemaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Patsy CaltonCheadleLDemaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemaye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Mr Matthew GreenLudlowLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDemaye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Mark OatenWinchesterLDemaye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDemaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)aye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemaye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCaye
Mr Simon ThomasCeredigionPCaye
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUPno

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive