Orders of the Day — Northern Ireland department with policing and justice functions — 6 Feb 2007 at 21:42

I beg to move, That the Bill be now read the Third time.

I begin by thanking the Under-Secretary of State for Northern Ireland, my hon. Friend the Member for Wythenshawe and Sale, East (Paul Goggins), for his sterling work in Committee. I managed to escape the Committee completely, but my hon. Friend, and the Under-Secretary of State for Constitutional Affairs, my hon. Friend the Member for Lewisham, East (Bridget Prentice), who joined the Committee, worked hard. I also thank the Committee members who are present in the House today for their contributions to the Bill.

Question put, That the Bill be now read the Third time:-

The House divided: Ayes 314, Noes 45.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Con (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesCon (front bench)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Ann WintertonCongletonCon (front bench)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)aye
Iris RobinsonStrangfordDUPaye
Peter RobinsonBelfast EastDUPaye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLab (minister)aye
Edward BallsNormantonLab (minister)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)aye
Celia BarlowHoveLab (minister)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLab (minister)aye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLab (minister)tellaye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
David BorrowSouth RibbleLab (minister)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabaye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLabaye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Stephen ByersNorth TynesideLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)aye
David CairnsInverclydeLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)aye
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)aye
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)aye
David ChaytorBury NorthLab (minister)aye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Charles ClarkeNorwich SouthLabaye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)aye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Frank CookStockton NorthLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLabaye
Ann CryerKeighleyLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)tellaye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
Janet DeanBurtonLab (minister)aye
Jim DevineLivingstonLab (minister)aye
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLab (minister)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Michael FosterWorcesterLab (minister)aye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)aye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
Patrick HallBedfordLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)aye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)aye
David HeyesAshton-under-LyneLabaye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLab (minister)aye
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)aye
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLab (minister)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirkLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)aye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLabaye
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
David KidneyStaffordLab (minister)aye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)aye
Tom LevittHigh PeakLab (minister)aye
Martin LintonBatterseaLab (minister)aye
Tony LloydManchester CentralLab (minister)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)aye
Fiona MactaggartSloughLabaye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Shahid MalikDewsburyLab (minister)aye
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabaye
David MarshallGlasgow EastLab (minister)aye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Eric MartlewCarlisleLab (minister)aye
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)aye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Alan MealeMansfieldLabaye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabaye
Alan MilburnDarlingtonLabaye
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Anne MoffatEast LothianLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLab (minister)aye
Chris MoleIpswichLab (minister)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)aye
Elliot MorleyScunthorpeLabaye
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Denis MurphyWansbeckLab (minister)aye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)aye
Dan NorrisWansdykeLab (minister)aye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLab (minister)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLab (minister)aye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLab (minister)aye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)aye
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabaye
Andy ReedLoughboroughLab (minister)aye
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)aye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Martin SalterReading WestLab (minister)aye
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)aye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLabaye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabaye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithBasildonLab (minister)aye
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)aye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLab (minister)aye
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (minister)aye
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)aye
John SpellarWarleyLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)aye
Gavin StrangEdinburgh EastLabaye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)aye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLabaye
Paul TruswellPudseyLabaye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)aye
Neil TurnerWiganLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)aye
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Labaye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Michael WillsNorth SwindonLabaye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)aye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)aye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)no
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)no
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)no
David HowarthCambridgeLDem (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)tellno
John PughSouthportLDem (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)no
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)no
Steve WebbNorthavonLDemno
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)tellno
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)no
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)no
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)no
Eddie McGradySouth DownSDLPno
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive